Przegląd tygodnia 09.10 - 15.10

Posłowie nie odpowiadają na e-maile. Interia stawia na broadband. Rośnie rynek m-commerce. Yahoo miało bardzo dobry kwartał. Rynek chce 22% VAT na internet OIGKK i ulg podatkowych. Rusza System Zamówień Publicznych.

"Lata 2000 - 2003 były szczególnie trudne dla firm internetowych. Teraz przyszedł czas na wzrost i ekspansję" - zapewnia Jacek Pasławski, który w miniony piątek (8 października) przejął oficjalnie funkcję prezesa zarządu Interii, po Tomaszu Jażdżyńskim.

W 2007 roku rynek treści związanych z usługami telefonii komórkowej będzie wart 78 mld USD. W zeszłym roku ten sektor wygenerował przychody o wartości 16,7 mld USD. Większość, bo 60% przychodów z tego tytułu przypadnie operatorom sieci GSM czy UMTS - wynika z raportu eMarktereta.

Posłowie nie odpowiadają na e-maile. Organizacja "Internet Obywatelski" - działająca na rzecz budowy w Polsce społeczeństwa informacyjnego po raz trzeci przeprowadziła akcję, której celem było sprawdzenie czy polscy parlamentarzyści korzystają z poczty elektronicznej do kontaktów z obywatelami

Yahoo! w trzecim kwartale tego roku znacząco zwiększyło zyski. W porównaniu do trzeciego kwartału poprzedniego roku przychody spółki wzrosły o 154%, do poziomu 907 mln USD. Zysk netto firmy wzrósł do 253 mln USD, wobec 65,3 mln USD w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej wystosowała otwarty list do parlamentarzystów popierający wprowadzenie ulgi podatkowej na korzystanie z internetu. Ulga ma być sposobem na zrekompensowanie użytkownikom zwiększonych wydatków na dostęp do sieci, po wprowadzeniu 22% VAT na takie usługi. Rząd nie jest przychylny takiemu rozwiązaniu

Kilkaset tysięcy podmiotów publicznych będzie mogło korzystać z programu o nazwie System Zamówień Publicznych (SZP). Pozwoli on na obsługę całego postępowania przetargowego za pośrednictwem internetu.