Przegląd tygodnia 09.02.-13.02

W minionym kwartale przychody z reklamy internetowej w Stanach Zjednoczonych były rekordowe w całej 8-letniej historii ich badania. UOKiK orzekł, że Telekomunikacja Polska bezprawnie pobiera od swoich klientów opłaty za usługi 0 700 realizowane przez firmy trzecie w Internecie. Oszuści próbowali wyłudzić dane od klientów banku Inteligo. Wg badanie Interbus z Internetu korzystało w grudniu 7,2 mln osób.

Urząd Miejski w Szczecinie, jako kolejna instytucja publiczna, zdecydował się na wykorzystanie platformy B2B do realizowania zamówień. Aukcje na potrzeby urzędu obsługiwał Marketplanet.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że w ciągu najbliższych trzech lat liczba osób korzystających z usług szerokopasmowego dostępu do Internetu wzrośnie do 1,6 mln. Rozwój infrastruktury ma po części być finansowany z funduszy unijnych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że pobieranie przez Telekomunikację Polską opłat od swoich klientów za usługi 0 700, świadczone przez firmy trzecie jest bezprawne. Operator zamierza odwołać się od tej decyzji.

W czwartym kwartale ubiegłego roku przychody z reklamy internetowej w Stanach Zjednoczonych oszacowano na 2,2 mld USD. Tym samym został pobity wcześniejszy (sprzed trzech lat) rekord, kiedy to przychody z trzech miesięcy wyniosły 2,1 mld USD – wskazuje "Internet Revenue Report". Morgan Stanley dodaje, że ten rok będzie również bardzo dobry dla e-reklamy. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63764.html

Właściciel serwisu erotycznego działającego pod adresem Whitehouse.com, postanowił sprzedać prawa do tej domeny. Miesięcznie stronę odwiedza około 2 mln osób, w większości spodziewających się raczej znaleźć pod tym adresem mirror oficjalnego Whitehouse.gov.

PTK Centertel ogłosił wyniki finansowe za czwarty kwartał 2003 roku. Operator sieci Idea osiągnął w tym czasie przychody w wysokości 4,532 mln zł oraz pozytywny wynik finansowy netto. W 2004 r. zarząd PTK Centertel spodziewa się utrzymania tempa rozwoju rynku i planuje zwiększenie liczby klientów o ok. 1 mln.

14 lutego będzie doskonałą okazją dla spamerów, twórców wirusów oraz hakerów, ponieważ w Dzień Św. Walentego ludzie będą chętniej otwierać wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia - przypomina firma Clearswift.

Online Publishers Association przeprowadziło badanie konsumentów, którzy korzystają z mediów. Okazało się, że użytkowników można przypisać do czterech grup: tych, którzy często są online (tzw. onlinerzy), korzystających z wielu form przekazu (wielokanałowcy), rzadko używających Internetu (mało zaangażowani) oraz preferujących tradycyjne media (offlinerzy) – podał serwis Media Post.

Firma telekomunikacyjna Comcast poinfmormowała, że chce kupić wytwórnię filmową Walt Disney Corp. Comcast zaproponował 66 mld USD - transakcja miałaby zostać zrealizowana poprzez wymianę akcji, zaś po jej sfinalizowaniu dotychczasowi akcjonariusze Disney'a będą dysponowali 42% akcji połączonych firm.

Francuski operator telekomunikacyjny miniony rok zamknął z zyskiem netto 3,2 mld euro, wobec straty rzędu 20,7 mld euro w 2002 r. Zysk operacyjny FT za 12 miesięcy 2003 r. sięgnął 9,5 mld euro.

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę Dice, pośredniczącą przez w poszukiwaniu pracy, w 2003 roku przeciętne zarobki w amerykańskiej branży informatycznej wzrosły o 2% w porównaniu z zarobkami w roku 2002.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie pobierania przez Telekomunikację Polską opłat od swoich klientów za usługi 0 700 realizowane przez firmy trzecie w Internecie. Zdaniem Cezarego Banasińskiego, TP SA nie ma do tego prawa, a jej działanie stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Brytyjski rynek reklamy internetowej ma się podwoić do 2007 roku. IAB UK szacuje, że za trzy lata osiągnie on wartość 600 mln funtów (czyli ok.4,2 mld zł). Marketing online ma stać się coraz powszechniejszym sposobem promocji. Z kolei zainteresowanie reklamą radiową ma wyraźnie zmaleć – podała agencja Reuters.

Klienci banku Inteligo otrzymali fałszywe e-maile, zawierające prośbę o podanie, poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, danych niezbędnych do korzystania z konta. Użytkownicy mieli zalogować się na stworzonej przez oszustów stronie, przypominającej witrynę bankową. Przedstawiciele banku zawiadomili policję. Sprawców oszustwa jeszcze nie ustalono.

W tym roku odbywa się czwarta edycja konkursu "Teraz Internet" na najlepsze serwisy internetowe. Ogłoszeni zostali już nominowani, jednak wciąż można wziąć udział w akcji. Jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu pojawiły się pewne zastrzeżenia co do jego bezstronności. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63669.html

Firma Sharman Networks, operator sieci P2P KaZaA, poinformowała o złożeniu wniosku o zbadanie sprawy przeszukań, przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu w siedzibie firmy oraz w mieszkaniach jej szefów. Zdaniem przedstawicieli firmy, przeszukania, przeprowadzone w asyście policji przez organizację Music Industry Piracy Investigations, były nielegalne.

Programiści skupieni w projekcie Mozilla Foundation udostępnili nową wersję przeglądarki internetowej Mozilla - Firefox 0.8. Poprawiono w niej m.in. mechanizm odpowiedzialny za pobieranie plików, obsługę "wtyczek" oraz bookmarków, najważniejszą innowacją jest jednak zmiana nazwy - z Firebird na Firefox.

Z badania Interbus przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że w grudniu minionego roku liczba internautów w Polsce wyniosła 7,2 mln. To jedynie o 100 tys. osób więcej w porównaniu z listopadem 2003 roku. Najbardziej rozpoznawalnymi markami internetowymi są Onet, Wirtualna Polska oraz Interia. W grudniu PC World ponownie pokonał Chipa.

Producenci oprogramowania antywirusowego poinformowali o wykryciu nowej wersji najniebezpieczniejszego robaka w historii Internetu. MyDoom.C jest mutacją oryginalnego MyDooma, który pojawił w Sieci w styczniu - jednak w odróżnieniu od niego nie potrafi rozprzestrzeniać się za pośrednictwem poczty elektronicznej i sieci P2P.

Norweski producent przeglądarki internetowej – Opera Software – przygotowuje się do debiutu na giełdzie w Oslo. Nieznane są jeszcze szczegóły przedsięwzięcia – podały Internet News.

Firma DoubleClick przedstawiła poziom wskaźników CTR i VTR oraz rozkład zainteresowania poszczególnymi formatami reklamy internetowej w czwartym kwartale minionego roku. Okazuje się, że CTR statycznych form spada, natomiast rośnie w przypadku reklamy typu rich media.

Z bezprzewodowego dostępu do Internetu można skorzystać w Courtyard by Marriott Warsaw International Airport Hotel. Goście mają dostęp do Internetu zarówno w kawiarni jak i pokojach hotelowych.

Kolejna amerykańska uczelnia podpisała umowę z internetowym serwisem muzycznym – Napster. Tym samym już wkrótce studenci University of Rochester w Nowym Jorku będą mieli bezpłatny dostęp do dźwiękowych zasobów serwisu.

W połowie ubiegłego roku rozpoczęto rekrutację do badania panelowego PBI. Pierwsze wyniki miały ukazać się w grudniu 2003 roku, nie opublikowano ich jednak do teraz. Krążą pogłoski, że sytuacja finansowa Wirtualnej Polski ma wpływ na te opóźnienia, bo portal nie jest w stanie współfinansować badań. PBI dementuje te informacje. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63563.html

Koncerny Microsoft i Disney poinformowały o zawarciu umowy, której celem jest poprawa jakości oraz skuteczne zabezpieczenie przed nieautoryzowanym kopiowaniem dystrybuowanych w Internecie cyfrowych filmów, a także umożliwienie użytkownikom odtwarzania ich na różnych urządzeniach przenośnych.