Przegląd tygodnia 08.03-12.03

Sejm przegłosował ustawę o zwolnieniu usług internetowych z podatku VAT. Komisja Europejska zaznaczyła, że jeżeli z dniem 1 maja Polska nie wprowadzi podstawowej stawki podatku na Internet, rozpocznie się postępowanie w tej sprawie w Sądzie Europejskim w Luksemburgu. Mniejszościowi akcjonariusze Wirtualnej Polski w nocy zabrali z gabinetu prezesa spółki jego komputer, twierdząc, że na twardym dysku zawarte są dane świadczące o działaniach prezesa na szkodę spółki. Być może pod koniec roku pojawi się w polskiej Sieci Yahoo.pl.

Przegłosowana przez Sejm ustawa, która zwalnia usługi internetowe z podatku VAT na Internet jest obecnie żywo komentowana przez branżę internetową i użytkowników indywidualnych. Wiele osób wskazuje, że przepisy, które mają wejść w życie od maja br., mogą przyczynić się m.in. do podtrzymania uprzywilejowanej pozycji Telekomunikacji Polskiej. Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/64659.html

W wywiadzie dla Internet Standard Jonathan Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej zajmujący się sprawami regulacji podatkowych w UE ostrzega: jeżeli Polska nie zmieni zapisów w swojej ustawie i z dniem 1 maja nie wprowadzi podstawowej stawki VAT na Internet, czeka ją postępowanie w Sądzie Europejskim w Luksemburgu, a następnie wysoka kara pieniężna. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64655.html

Po ostatnich sensacjach, które wywołały informacje znalezione na dysku Aleksandry Jakubowskiej, duże emocje zaczął wzbudzać prezesa Wirtualnej Polski. W nocy mniejszościowi akcjonariusze spółki zabrali z gabinetu prezesa komputer z danymi, które mają dowodzić, że Marek Borzestowski działał na szkodę firmy – podał Puls Biznesu.

Użytkownicy, którzy korzystają z usługi TlenDostęp mają możliwość skorzystania z internetowych pakietów obejmujących od 5 do 30 godzin miesięcznie. Połączenia w ofercie pakietowej są tańsze od standardowych, możliwe jest również naliczanie sekundowe zamiast impulsowego.

Zgodnie z przyjętą strategią Prokom kontynuuje proces wychodzenia z przedsięwzięć internetowych. W ostatnim okresie nabrał on tempa. Sprzedaż grupy należących do firmy spółek internetowych może być już kwestią tygodni.

Od połowy kwietnia dotychczasowe badanie Prawdziwy Profil prowadzone przez firmę Gemius będzie miało inną formą i nazwę. GemiusAudience, bo tak będzie się nazywać pomiar, oprócz prezentowania oglądalności wszystkich zrzeszonych witryn internetowych, będzie również pokazywać charakterystykę profili społeczno-demograficznych użytkowników oraz będzie umożliwiać prowadzenie analiz kampanii reklamowych.

Giganci amerykańskiego rynku internetowego: Yahoo!, America Online, EarthLink oraz Microsoft zadecydowali się pozwać do sądu ponad setkę nadawców niezamówionej korespondencji. Pozwy zostały przygotowane w oparciu o obowiązującą od stycznia w Stanach Zjednoczonych nową ustawę – CAN-SPAM.

Znany piosenkarz, George Michael, oświadczył podczas wywiadu w BBC Radio 1, że w przyszłości wszystkie jego płyty będą udostępniane w Internecie za darmo. Gwiazdor uznał, że zarobił już wystarczająco dużo i może zacząć rozdawać muzykę wszystkich chętnym. Tym bardziej, że, jak powiedział były lider zespołu Wham!, sława go męczy...

Z raportu opracowanego przez firmę Outsell wynika, że wartość rynku płatnych treści w Internecie jest o wiele – bo 35 razy - większa niż podają dotychczasowe opracowania. Zdaniem autorów badania, czas uciąć wszelkie debaty dotyczące pytania: czy treści powinny być udostępniane za darmo czy odpłatnie, bo nie mają one sensu. Wprowadzanie opłat za tzw. kontent jest nieodwołalne.

Minister finansów, Andrzej Raczko, zaznaczył, ze nie widzi powodu, by obniżyć wysokość VAT-u na usługi internetowe, argumentując to tym, że gros użytkowników Sieci korzysta... ze stron erotycznych. Ta wypowiedź wywołała słuszne oburzenie internautów.

Przedstawiciele organizacji RIAA poinformowali, że, ich zdaniem, da się w pełni skutecznie kontrolować (pod kątem legalności) pliki dystrybuowane w sieciach P2P. To odpowiedź na ogłoszony kilka tygodni temu apel operatorów sieci P2P - zażądali oni od RIAA udowodnienia, że da się monitorować ruch w sieciach peer-to-peer.

Podczas wtorkowej rozprawy w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej doszło do uznania winnym prezesa zarządu firmy Informexpo, który rozsyłał niezamówioną korespondencję. Obwiniony został skazany na grzywnę w wysokości 200 zł i obciążony kosztami sądowymi – podał serwis Polspam.com. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64580.html

Nowe konkurencyjne wobec TPSA konsorcjum operatorskie, oferujące usługi telekomunikacyjne i transmisję danych, ma powstać do czerwca tego roku z połączenia się dotychczasowych operatorów krajowych Tel-Energo i Telbanku. Pierwszy projekt nowej instytucji telekomunikacyjnej ma być przedstawiony 10 marca na zebraniu akcjonariuszy.

Mimo ostrego sprzeciwu organizacji reprezentujących konsumentów, Parlament Europejski przyjął wczoraj projekt dyrektywy, która, w intencji jej autorów, doprowadzić ma do zlikwidowania na terenie UE problemu piractwa. Regulacja ta dotyczy szerokiego spektrum produktów - od "podróbek" odzieży, po cyfrowe media. Zdaniem przeciwników nowego prawa, jest ono zdecydowanie zbyt restrykcyjne - przede wszystkim wobec internautów.

Pojawiły się pierwsze doniesienia jakoby amerykański gigant Yahoo! miał pojawić się na polskim rynku. Wkroczenie Yahoo.pl do świata polskich portali horyzontalnych miałby przyspieszyć upadek najstarszego krajowego przedsięwzięcia - Wirtualnej Polski. Internet Standard postanowił zapytać przedstawicieli Yahoo! o plany dotyczące uruchomienia polskiej wersji portalu. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64531.html

Do końca maja br. British Airways zapewni bezprzewodowy dostęp do Internetu biznesmenom oczekującym na podróż na lotniskach rozsianych po całym świecie.

W Internecie pojawia się coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Sektor nowych technologii dotychczas zdominowany przez mężczyzn staje się polem zainteresowań pań. Zdaniem analityków z Nielsen/NetRatings męska dominacja w Sieci potrwa jeszcze do 2010 roku. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64513.html

Amerykański urząd patentowy wstępnie unieważnił patent należący do Uniwersytetu Kalifornijskiego i Eolas Technologies, zastrzegający technologię umożliwiającą przeglądarkom internetowym współpracę z plug-inami i multimedialnymi apletami osadzonymi na witrynach WWW.

Rzeczpospolita podała, że TP Internet zaproponowała podwyższenie kapitału Wirtualnej Polski o 120 mln zł. Rzecznik TPI nie potwierdza ani nie zaprzecza tej informacji. Mniejszościowi akcjonariusze poinformowali nas, że nie otrzymali takiej propozycji od TPI. Tym samym sprawa podwyższenia kapitału WP pozostaje wciąż nierozstrzygnięta.

Jeden z amerykańskich providerów internetowych – Earthlink – rozpocznie wkrótce testy technologii zabezpieczającej pocztę elektroniczną przed spamem, w której znajdzie się zaprojektowana przez Microsoft technologia Caller ID.

Wirusy i spam stanowią coraz większe utrudnienie w korzystaniu z poczty elektronicznej. Na czele zagrożeń ciągle MyDoom.A. Z kolei spam w lutym br. rozdął się do 62% zawartości skrzynek odbiorczych poczty elektronicznej – poinformowała firma Brightmail. Terapia jest bolesna i niepozbawiona skutków ubocznych - dwie trzecie tych, którzy schronili się za murem filtrów antyspamowych utraciło niespamową pocztę.