Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 07.03-11.03

Kończący się tydzień był emocjonujący dla osób związanych z branżą internetową. Gery.pl postanowił rozwiązać umowę z siecią Adclick. Ukazały się wyniki badań Megapanel PBI/Gemius za grudzień, a Wirtualna Polska i Interia przechwalały się wzrostem przychodów z reklamy. Spekulowaliśmy, kiedy nastąpi kres przyrostu internetowego rynku oraz ujawniliśmy najnowsze plany Interii.

Opublikowaliśmy najnowsze wyniki badań Megapanel PBI/Gemius za grudzień. Pierwsza piatka bez zmian, choć wyraźnie widać, że wszystkie witryny z pierwszej piątki straciły na liczbie użytkowników.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się informacja o poszukiwaniu przez Gery.pl nowego partnera w sprzedaży reklam. Portal postanowił wystąpić z Adclick i przystąpić do innej, co oczywiście zmieni zasięgi sieci.

Interia, po opublikowaniu przez naszą redakcję wiadomości o rosnących przychodach Wirtualnej Polski, również postanowiła przedstawić swoje wyniki. Przychody krakowskiego portalu wzrosły w styczniu o 119% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Interia podała też do wiadomości cenę emisyjna akcji serii F. A nasza redakcja dowiedziała się o planach uruchomienia przez ten portal platformy komunikacyjnej.

W tym tygodniu zastanawialiśmy się, jak długo może trwać wzrost liczby użytkowników internetu. Zdaje się, że jego kres może nastąpić szybciej niż mogłoby się to wydawać z powodu tzw. Obiektywnych przyczyn. Kiedy rynek nasyci się internetem?

Ciekawe wydają się plany Fiskusa wobec Allegro. Ministerstwo Finansów planuje kontrolę transakcji powyżej 1 tys. zł zawieranych w tym serwisie aukcyjnym. Fiskus chce sprawdzić, czy przy transakcjach powyżej tysiąca złotych płacony jest 2 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.

W tym tygodniu opublikowaliśmy też część wyników raportu firmy Gemius "Turystyka w Internecie". Okazuje się, że internauci najczęściej powracają do witryn spanie.pl oraz triada.pl. Najdłużej przebywają na stronach wczasy.net.pl oraz triada.pl. A który serwis turystyczny ma najwięcej użytkowników?

Opublikowany został nowy raport Jupiter Research: w ciągu najbliższych lat możemy być spokojni o przychody z e-reklamy - dynamika się utrzyma. Pozostaje pytanie: reklamy z którego sektora rynku przyniosą najwięcej zysków? Prognozy znajdą Państwo w treści wiadomości.

Pojawiły się podejrzenia, że praktyki Google nie są do końca uczciwe. Czy Google stosuje w swoich serwisach praktyki, za które zgodnie z ich własnym regulaminem grozi zablokowanie w wyszukiwarce?

Opublikowaliśmy też większy tekst o blogach. Ich popularność rośnie w szybkim tempie, również w Polsce. Gdzie najlepiej założyć sobie bloga, które serwisy oferują najlepsze warunki administrowania tego typu stroną oraz jakie funkcje są tam dostępne?

Ponadto na uwagę zasługuje wywiad z Michałem Kreczmarem - wydawcą serwisów online i Dariuszem Sokołowskim, dyrektorem sprzedaży online wydawnictwa IDG Poland S.A. Opowiadają m.in. o planach wydawnictwa dotyczące usług czy rynku reklamowego. Ciekawa jest też informacja o rozpoczęciu przez URTiP konsultacji dotyczących drugiego przetargu na zagospodarowanie częstotliwości radiowych 3,6 - 3,8 GHz. Dostawcy będą mogli wykorzystać je do uruchomienia szerokopasmowego radiowego dostępu do internetu.

Zachęcamy do lektury!