Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia: 06.09-10.09

Telefonia Dialog myśli o wejściu na giełdę. Onet kupił serwis Sympatia.pl. Nie dojdzie do transakcji nabycia komunikatora Gadu Gadu przez Interię. Będzie 22% VAT na internet w Polsce. Plany MCI względem WP są co najmniej niejasne.

Niewykluczone, że w dalszych planach spółki telekomunikacyjnej Dialog pojawi się Warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Wieceprezes KGHM Miedź rozważa taką opcję.

Sieci WLAN następnej generacji, które mają przesyłać dane z szybkością grubo ponad 100, nawet do 600 Mb/s, będą nosić nazwę 802.11n. Prace nad tym standardem ciągle trwają i już wkrótce możemy poznać jego szczegóły.

Prokuratura w Verden (Niemcy) oficjalnie oskarżyła 18-letniego Svena Jaschana o napisanie i wprowadzenie do Internetu robaka Sasser, sabotaż komputerowy oraz uszkodzenie infrastruktury publicznej. Sasser, który w Sieci pojawił się na początku maja, był niezwykle groźny, bo rozprzestrzeniał się w pełni automatycznie - atakował komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows.

Do finału zbliżają się rozmowy przedstawicieli Telekomunikacji Polskiej z operatorami telefonii komórkowej w sprawie obniżenia cen połączeń z sieci TPSA do sieci komórkowych.

Firma Altnet, działająca w branży P2P, złożyła w amerykańskim sądzie pozew m.in. przeciwko stowarzyszeniu Recording Industry Association of America, w którym zarzuca organizacji, iż bez zezwolenia wykorzystuje ona zastrzeżone przez Altnet rozwiązania technologiczne. Spór dotyczy technologii umożliwiającej identyfikowanie plików udostępnianych w sieciach P2P.

To pewne: polskie przepisy zmienią się w ten sposób, że zamiast dotychczasowej stawki "zwolniony" z podatku VAT na usługi internetowe w stosunku do użytkowników indywidulanych i instytucji edukacyjnych wprowadzona zostanie 22% stawka podatkowa. W ramach kompensacji rząd zgłosił propozycję wprowadzenia ulg na internet w podatku dochodowym.

Komisja legislacyjna Izby Reprezentantów (niższej izby kongresu USA) zatwierdziła propozycje zmian ustawodawczych, które mają doprowadzić do zdelegalizowania bezpośredniej wymiany plików. Jeśli amerykański parlament wprowadzi proponowane zmiany do przepisów, w USA nielegalne stanie się dystrybuowanie plików w sieciach P2P, a także wszelkie działania, które będą utrudniały posiadaczom praw autorskich dochodzenie swoich praw (to ostatnie oznacza, że dostawcy usług internetowych będą zobowiązani do wyjawiania danych swoich klientów, podejrzewanych o nielegalne kopiowanie plików).

O MCI jest ostatnio głośno: spółka wyszła z ofertą sprzedaży obligacji zamiennych na akcje, przygotowując się do nowych inwestycji. Tymczasem w jej prospekcie emisyjnym znajdziemy zastanawiający zapis dotyczący sposobu przejęcia Wirtualnej Polski. Co więcej, prezes MCI publicznie oświadcza, że posiada wsparcie TP S.A. w swoich dążeniach wobec WP. "To oburzające" - zaznaczają mniejszościowi akcjonariusze spółki - "świadczy to o tym, że dalej realizowany jest przez większościowego udziałowca plan działania na szkodę WP." Inną zupełnie historią jest zaangażowanie banku inwestycyjnego CA IB w cały projekt.

Portal Onet.pl dokonał transakcji zakupu serwisu randkowego Sympatia.pl. Nie znana jest wartość transakcji. Wcześniej donosiliśmy o planach Interii względem Gadu Gadu - ta umowa najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.

Francuski dostawca ISP firma Wanadoo zamierza zbudować w Danii własną sieć, która umożliwi świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Operator zamierza pozyskać 55% duńskich domostw.

Firma SMS Express udostępniła nową wersję popularnego komunikatora Gadu-Gadu - oznaczoną jako 6.0 build 149. Z najnowszej edycji usunięto błędy występujące podczas wysyłania wiadomości SMS oraz - co najważniejsze - błąd w zabezpieczeniach, umożliwiający ukrycie prawdziwej nazwy pliku przesyłanego do użytkownika GG (zdaniem ekspertów, błąd ten mógł być wykorzystany do 'dyskretnego' przesyłania wirusów i trojanów). W rozmowie z PCWK Online Łukasz Fołtyn, autor Gadu-Gadu zapowiedział również, że w komunikatorze prawdopodobnie pojawi się wkrótce obsługa wideokonferencji.

Eksperci z firmy Secunia poinformowali o wykryciu krytycznego błędu w programach KaZaA oraz Grokster, umożliwiającego wywołanie tzw. błędu przepełnienia bufora i, w konsekwencji, zdalne przejęcie kontroli nad komputerem. "Dziurę" znaleziono w module Altnet Download Manager - jak na razie jedynym zalecanym przez specjalistów sposobem zabezpieczenia się przed zagrożeniem jest odinstalowanie klienta sieci P2P lub usunięcie z niego "dziurawego" komponentu.

W II kw. 2004 r. Polkomtel zwiększył zysk netto o ponad 14% do 245,3 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,4 mld zł (1,29 mld zł rok wcześniej). W samym drugim kwartale Plus pozyskał 264,6 tys. klientów.

Polski rynek telekomunikacyjny wzrośnie w 2004 r. o ponad 13%, do 2007 roku będzie rósł nadal w tempie dwucyfrowym, głównie za sprawą usług telefonii komórkowej i dostępowych. Pod względem usług telekomunikacyjnych nie odbiegamy może drastycznie od sąsiadów, daleko nam przede wszystkim jednak do poziomu "starej" Unii.

Z badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja br. wynika, że u naszych sąsiadów 55% mieszkańców powyżej 14 roku życia korzysta z internetu. Liczba użytkowników podwoiła się od 2000 roku.

Brytyjski browar Shepherd Neame zamierza udostępnić w należących do niego pubach bezprzewodowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Na początku usługa zostanie zaoferowana klientom 60 pubów w hrabstwach Kent, Surrey, London, Sussex oraz Essex.