Przegląd tygodnia: 06.09-10.09

Telefonia Dialog myśli o wejściu na giełdę. Onet kupił serwis Sympatia.pl. Nie dojdzie do transakcji nabycia komunikatora Gadu Gadu przez Interię. Będzie 22% VAT na internet w Polsce. Plany MCI względem WP są co najmniej niejasne.

Niewykluczone, że w dalszych planach spółki telekomunikacyjnej Dialog pojawi się Warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Wieceprezes KGHM Miedź rozważa taką opcję.

Sieci WLAN następnej generacji, które mają przesyłać dane z szybkością grubo ponad 100, nawet do 600 Mb/s, będą nosić nazwę 802.11n. Prace nad tym standardem ciągle trwają i już wkrótce możemy poznać jego szczegóły.

Prokuratura w Verden (Niemcy) oficjalnie oskarżyła 18-letniego Svena Jaschana o napisanie i wprowadzenie do Internetu robaka Sasser, sabotaż komputerowy oraz uszkodzenie infrastruktury publicznej. Sasser, który w Sieci pojawił się na początku maja, był niezwykle groźny, bo rozprzestrzeniał się w pełni automatycznie - atakował komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows.

Do finału zbliżają się rozmowy przedstawicieli Telekomunikacji Polskiej z operatorami telefonii komórkowej w sprawie obniżenia cen połączeń z sieci TPSA do sieci komórkowych.

Firma Altnet, działająca w branży P2P, złożyła w amerykańskim sądzie pozew m.in. przeciwko stowarzyszeniu Recording Industry Association of America, w którym zarzuca organizacji, iż bez zezwolenia wykorzystuje ona zastrzeżone przez Altnet rozwiązania technologiczne. Spór dotyczy technologii umożliwiającej identyfikowanie plików udostępnianych w sieciach P2P.

To pewne: polskie przepisy zmienią się w ten sposób, że zamiast dotychczasowej stawki "zwolniony" z podatku VAT na usługi internetowe w stosunku do użytkowników indywidulanych i instytucji edukacyjnych wprowadzona zostanie 22% stawka podatkowa. W ramach kompensacji rząd zgłosił propozycję wprowadzenia ulg na internet w podatku dochodowym.

Komisja legislacyjna Izby Reprezentantów (niższej izby kongresu USA) zatwierdziła propozycje zmian ustawodawczych, które mają doprowadzić do zdelegalizowania bezpośredniej wymiany plików. Jeśli amerykański parlament wprowadzi proponowane zmiany do przepisów, w USA nielegalne stanie się dystrybuowanie plików w sieciach P2P, a także wszelkie działania, które będą utrudniały posiadaczom praw autorskich dochodzenie swoich praw (to ostatnie oznacza, że dostawcy usług internetowych będą zobowiązani do wyjawiania danych swoich klientów, podejrzewanych o nielegalne kopiowanie plików).

O MCI jest ostatnio głośno: spółka wyszła z ofertą sprzedaży obligacji zamiennych na akcje, przygotowując się do nowych inwestycji. Tymczasem w jej prospekcie emisyjnym znajdziemy zastanawiający zapis dotyczący sposobu przejęcia Wirtualnej Polski. Co więcej, prezes MCI publicznie oświadcza, że posiada wsparcie TP S.A. w swoich dążeniach wobec WP. "To oburzające" - zaznaczają mniejszościowi akcjonariusze spółki - "świadczy to o tym, że dalej realizowany jest przez większościowego udziałowca plan działania na szkodę WP." Inną zupełnie historią jest zaangażowanie banku inwestycyjnego CA IB w cały projekt.

Portal Onet.pl dokonał transakcji zakupu serwisu randkowego Sympatia.pl. Nie znana jest wartość transakcji. Wcześniej donosiliśmy o planach Interii względem - ta umowa najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.

Francuski dostawca ISP firma Wanadoo zamierza zbudować w Danii własną sieć, która umożliwi świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Operator zamierza pozyskać 55% duńskich domostw.

Firma SMS Express udostępniła nową wersję popularnego komunikatora Gadu-Gadu - oznaczoną jako 6.0 build 149. Z najnowszej edycji usunięto błędy występujące podczas wysyłania wiadomości SMS oraz - co najważniejsze - błąd w zabezpieczeniach, umożliwiający ukrycie prawdziwej nazwy pliku przesyłanego do użytkownika GG (zdaniem ekspertów, błąd ten mógł być wykorzystany do 'dyskretnego' przesyłania wirusów i trojanów). W rozmowie z PCWK Online Łukasz Fołtyn, autor Gadu-Gadu zapowiedział również, że w komunikatorze prawdopodobnie pojawi się wkrótce obsługa wideokonferencji.

Eksperci z firmy Secunia poinformowali o wykryciu krytycznego błędu w programach KaZaA oraz Grokster, umożliwiającego wywołanie tzw. błędu przepełnienia bufora i, w konsekwencji, zdalne przejęcie kontroli nad komputerem. "Dziurę" znaleziono w module Altnet - jak na razie jedynym zalecanym przez specjalistów sposobem zabezpieczenia się przed zagrożeniem jest odinstalowanie klienta sieci P2P lub usunięcie z niego "dziurawego" komponentu.

W II kw. 2004 r. Polkomtel zwiększył zysk netto o ponad 14% do 245,3 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,4 mld zł (1,29 mld zł rok wcześniej). W samym drugim kwartale Plus pozyskał 264,6 tys. klientów.

Polski rynek telekomunikacyjny wzrośnie w 2004 r. o ponad 13%, do 2007 roku będzie rósł nadal w tempie dwucyfrowym, głównie za sprawą usług telefonii komórkowej i dostępowych. Pod względem usług telekomunikacyjnych nie odbiegamy może drastycznie od sąsiadów, daleko nam przede wszystkim jednak do poziomu "starej" Unii.

Z badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja br. wynika, że u naszych sąsiadów 55% mieszkańców powyżej 14 roku życia korzysta z internetu. Liczba użytkowników podwoiła się od 2000 roku.

Brytyjski browar Shepherd Neame zamierza udostępnić w należących do niego pubach bezprzewodowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Na początku usługa zostanie zaoferowana klientom 60 pubów w hrabstwach Kent, Surrey, London, Sussex oraz Essex.