Przegląd tygodnia 05.04-09.04

Ogłoszona została upadłość Wirtualnej Polski, obejmująca likwidację majątku. Yahoo! w pierwszym kwartale br. uzyskał zysk w wysokości 101 mln zł. Akcje Onetu uzyskały najwyższą wartość od lutego 2002 roku. Nasilił się spór o czwarte miejsce w rankingu portali między o2.pl a Gazetą.pl. W lutym 22,3% Polaków, czyli ok. 6,7 mln osób w wieku od 15 do 75 lat korzystało z Internetu.

Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki Wirtualna Polska S.A., obejmujące likwidację jej majątku. Powodem ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność WP. Majątkiem spółki będzie od teraz zarządzał syndyk. Portal nie zniknie jednak z Sieci. "Będziemy świadczyć usługi na rzecz internautów, klientów biznesowych oraz reklamodawców" – czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez spółkę. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/65541.html

Euronet we współpracy z polskimi operatorami telefonii komórkowej uruchomił e-pay - usługę elektronicznego doładowania kont telefonów GSM za pomocą terminali POS

Według badania Ipsos, zrealizowanego w maju 2003 (przed referendum akcesyjnym), polskie społeczeństwo korzystnie oceniało skutki przystąpienia Polski do UE. Rok po referendum, w marcu 2004, przewidywania uległy znacznemu pogorszeniu. Największy spadek ocen pozytywnych dotyczy perspektyw polskiej gospodarki po wejściu do Unii. Już tylko 5% badanych uważa akcesję za bardzo korzystną dla naszej gospodarki.

W Europie za pięć lat 37 milionów użytkowników będzie zainteresowanych usługami świadczonymi przez ogólnodostępne punkty dostępu Wi-Fi (hot spot), ale tylko niewielka liczba będzie dysponować identyfikatorem i hasłem zapewniającym stały dostęp do nich.

Z sondy IDG.pl, w której wzięło udział ponad 3 tys. użytkowników, wynika, że za 6 lat dominującym podmiotem na polskim rynku internetowym będzie Onet. Ponad dwukrotnie mniej głosów otrzymała Wirtualna Polska, czterokrotnie mniej Interia. Co ciekawe, gros osób wskazało, że liderem będzie zupełnie inny podmiot, pozostali zapowiedzieli, iż w 2010 roku na scenie internetowej nie będzie w ogóle portali. Wyniki sondy sprowokowały nas do zadania pytań: jak będą wyglądać przedsięwzięcia online za 6 lat oraz w jaki sposób portale wyobrażają sobie swoją przyszłość? O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli polskich i zagranicznych firm. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65495.html

Amerykański gigant rynku internetowego Yahoo! opublikował swoje wyniki za pierwszy kwartał br: spółka osiągnęła zysk w wysokości 101 mln USD. To znaczący skok w porównaniu z wynikiem zeszłorocznym (wtedy Yahoo! mogło się pochwalić 46,7 mln USD zysku) - podał Washington Post.

Raport Customer Respect Group (CRG) poświęcony obsłudze on-line klientów przez firmy z branży komputerowej wykazał, że jedna trzecia z nich nie odpowiada na zadawane drogą internetową pytania, tyle samo przekazuje dane personalne klientów bez ich zgody osobom trzecim.

Kurs Grupy Onet zwyżkował we wtorek o 8%. Akcje spółki osiągnęły najwyższą wartość od połowy lutego 2002 roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w dużej mierze zła sytuacja głównego konkurenta - Wirtualnej Polski - podaje "Parkiet".

Serwis Spymac.com, przeznaczony dla użytkowników i entuzjastów komputerów Macintosh, udostępnił swoim zarejestrowanym użytkownikom konta pocztowe o pojemności 1 GB. To reakcja na zapowiedzi firmy Google Inc, która poinformowała kilka dni temu o planach udostępnienia internautom darmowych skrzynek pocztowych (w ramach usługi Gmail) o takiej właśnie pojemności.

Producent najpopularniejszej wyszukiwarki zamierza uruchomić bezpłatny system pocztowy - Gmail, który umożliwi użytkownikom zakładanie kont o pojemności 1 GB. Google jeszcze nie wprowadziło tej usługi, a już pojawiły się pierwsze słowa krytyki dotyczące warunków jej świadczenia - wskazuje AP.

W I kw. 2004 r. eCard autoryzował ponad 100 tys. transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 35,2 mln zł. Allan Wodzyński, szef spółki eCard, szacuje, że całość sprzedaży B2C w polskim internecie w 2004 r. może wynieść nawet 1 mld zł i to wyłączając transakcje realizowane za pośrednictwem serwisów aukcyjnych.

Trwający od tygodni konflikt między portalami nasilił się po ogłoszeniu przez o2.pl informacji, że portal uplasował się na 4 miejscu, wyprzedzając Gazetę.pl. Gazeta zażądała sprostowania, o2.pl twierdzi, że jest to bezpodstawne. "Działania Agory przeciwko o2.pl nasilają się i są niedopuszczalne" - czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez zarząd o2.pl. Co jest zarzewiem sporu? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65412.html

Microsoft pracuje właśnie nad nową technologią, która umożliwi internetowym sklepom muzycznym "wypożyczanie" plików audio - informuje serwis TheInquirer.net.

O2.pl, początkowo funkcjonujące pod nazwą go2.pl, pojawiło się na internetowej scenie w 1999 roku, debiutując jako dostawca kont pocztowych. Teraz założyciele portalu wskazują, że uplasowali się na czwartym miejscu w rankingu polskich przedsięwzięć internetowych. O tym, jak powstało i w jaki sposób będzie się rozwijać o2.pl opowiadają w wywiadzie dla Internet Standard dwaj założyciele przedsięwzięcia: Michał Brański i Jacek Świderski. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65402.html

W lutym 22,3% Polaków, czyli ok. 6,7 mln osób w wieku od 15 do 75 lat korzystało z Internetu. Oznacza to wzrost o ok. 150 tys. użytkowników w porównaniu z wynikami styczniowymi. Co ciekawe, zwiększa się liczba osób posiadających w domu stałe łącza, a zmniejsza się atrakcyjność połączeń typu dial-up – wynika z badania Net Track przeprowadzonego przez SMG/KRC Poland Media.