Przegląd tygodnia 05.01-09.01

W Polskiej Bibliotece Internetowej pojawiły się nowe książki. Największą popularnością wśród polskich użytkowników Internetu cieszyły się w minionym roku trzy wyszukiwarki: Google, Onetu oraz WP. TPSA ma zapłacić 20 mln kary za uchylanie się od zawierania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami Internetu. Polski spamer stworzył stronę internetową z pogróżkami pod adresem tych, którzy blokują jego listy.

W tym roku wydatki na sprzęt elektroniczny mają sięgnąć 101 mld USD w Stanach Zjednoczonych. Będzie to o 5% więcej niż w minionym roku – podaje Consumer Electronics Association.

W minionym roku jednym z najbardziej trapiących użytkowników zjawisk był spam. Onet szacuje, że 51% przychodzącej poczty to niezamówione wiadomości.

Zgodnie z projektem ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatne wypożyczanie wydawnictw przez biblioteki internetowe ma być opodatkowane 22% stawką VAT-u – podała Polska Agencja Prasowa.

Do walki z internetowym piractwem filmowym i muzycznym przyłączyli się wreszcie najbardziej zainteresowani - czyli artyści. Sheryl Crow, The Edge, Ben Affleck, Alicia Keys oraz Dr. Dre wzięli udział w zorganizowanym podczas targów CES spotkaniu poświęconym problemowi piractwa. Spotkanie to było też okazją do zaanonsowania przez koncern HP planów wprowadzenia na rynek odtwarzacza audio, zbudowanego w oparciu o iPoda Apple'a.

Internetowe półki Polskiej Biblioteki Internetowej zapełniły się długo oczekiwanymi książkami. Kolekcja tekstów liczy prawie 9,5 tys. Serwis zwiększył również swoją funkcjonalność o kilka ciekawych opcji. Szkoda jedynie, że nie wyeliminowano już wcześniej sygnalizowanych błędów.

W minionym roku największą popularnością cieszyły się trzy wyszukiwarki: Google, Onetu oraz Wirtualnej Polski. Znacząco wzrosła liczba polskich internautów korzystających z systemu operacyjnego Windows XP. Do przeglądania stron WWW użytkownicy najczęściej używali Internet Explorera – wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę Gemius. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62576.html

Citiconnect oraz PolCard opublikowały dane dotyczące przeprowadzonych w 2003 roku transakcji internetowych. W porównaniu z 2002 r. miniony okazał się znacznie lepszy dla centrów autoryzacyjnych.

Skończył się termin składania wniosków o rezerwacje częstotliwości dla bezprzewodowego dostępu abonenckiego w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaznacza, że oferta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem operatorów.

Borell Associates przedstawił ciekawy raport poświęcony amerykańskiemu e-rynkowi ogłoszeń o pracę. W 2003 roku rynek ten szacowany jest na 3,1 mld USD i trwa na nim obecnie batalia o drobne ogłoszenia na rynkach lokalnych pomiędzy stricte internetowymi pośrednikami i serwisami internetowymi stworzonymi przez dzienniki papierowe.

Firma Google dokonała już wyboru banków inwestycyjnych, które pomogą jej w debiucie giełdowym – podał dziennik San Francisco Chronicle. Tym samym wcześniejsze spekulacje o wejściu Google na giełdę ziszczą się w tym roku.

British Telecom Group poinformowała, że już wkrótce w wyniku współpracy z McDonald’s w Wielkiej Brytanii w restauracjach pojawią się punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu Wi-Fi. Szczegóły jeszcze nie są znane.

Decyzją UOKiK Telekomunikacja Polska ma zapłacić 20 mln zł kary za uchylanie się od zawierania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami Internetu. Operator zapowiada odwołanie. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62517.html

Spamer bombardujący skrzynki pocztowe wiadomościami reklamowymi Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere założył stronę z pogróżkami pod adresem administratorów, który blokują jego e-maile – podał serwis Nospam-pl.net. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62484.html

Według danych NOP World, wydatki na informatykę zdecydowanie najszybciej rosnąć będą w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Do tempa amerykańskiego w Europie najbliżej Niemcom, Finlandii i Danii.

America Online poinformowała, że w minionym roku zablokowała 500 mld e-maili od spamerów. W 2003 roku zjawisko spamu przybrało potężne rozmiary. AOL przygotował również ranking 10 najczęściej używanych przez nadawców tytułów niezamówionych listów.

Przedstawiciele norweskiej policji poinformowali, że nie zamierzają składać apelacji w sprawie wyroku uniewinniającego Jona Lecha Johansena, autora kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DeCSS.

Głównym czynnikiem podtrzymującym istnienie spamu jest to, że jego nadawcy praktycznie nie ponoszą kosztów wysyłania niechcianych przesyłek pocztowych. Spamerzy różnią się tu od telemarketerów – ci ostatni ponoszą niemałe koszty indywidualnych połączeń telefonicznych, podczas gdy koszt wysyłki masowej poczty praktycznie jest stały i nie zależy od liczby adresatów.

Szef firmy VoteHere, zajmującej się produkcją oprogramowania do głosowania za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, przyznał, że do sieci komputerowej firmy włamał się haker i wykradł wewnętrzne dokumenty VoteHere.

Największą rzeszę użytkowników przyciągają w Sieci miejsca, które umożliwiają komunikację, poznawanie nowych osób, wyszukiwanie informacji oraz pobieranie muzyki w formacie MP3. Internet najczęściej traktowany jest jako medium, dzięki któremu rozkwita życie towarzyskie – taki trend zaobserwowali analitycy z Nielsen//NetRatings. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/62453.html

W ciągu ostatniego półrocza znacząco spadła w USA liczba użytkowników sieci P2P - wynika z raportu opublikowanego przez Pew Internet & American Life Project. Zdaniem autorów opracowania, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest strach internautów przed pozwaniem przez organizację RIAA.

Zdecydowana większość internautów korzysta z zasobów Internetu nie za pomocą przeglądarki stron WWW, lecz odtwarzaczy multimedialnych, komunikatorów internetowych oraz aplikacji P2P - wynika z raportu, opublikowanego przez firmę Nielsen//NetRatings.