Przegląd tygodnia 04.10-08.10

Nowym prezesem Interii został Jacek Pasławski, wcześniej pełniący funkcję członka zarządu spółki. Będzie 22% VAT na Internet - Komisja Finansów planuje w ramach rekompensaty wprowadzić ulgę podatkową w wysokości 760 zł rocznie. Zarówno Interia.pl jak i Home.pl wprowadziły płatne 1 GB konta poczty elektronicznej. Z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że polskie e-sklepy pozostawiają wiele do życzenia. Zwiększono transfer danych w usłudze Chello.

Na dzisiejszym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Interii.pl doszło do zmian w zarządzie spółki. Miejsce dotychczasowego prezesa Tomasza Jażdżyńskiego zajął Jacek Pasławski, członek zarządu. Z kolei na jego funkcję powołano Pawła Chwalebę, wcześniej pełniącego funkcje szefa produkcji w spółce.

459 użytkowników sieci P2P z 6 europejskich krajów zostało pozwanych do sądu przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI) wraz z lokalnymi europejskimi organizacjami, zrzeszającymi przedstawicieli branży muzycznej. Internautom zarzuca się nielegalne udostępnianie muzyki w Internecie.

Rząd debatuje nad kwestią podatku VAT na internet. Wiadomo, że nieuniknione jest zastosowanie podstawowej, a więc 22% stawki podatkowej, a to przełoży się na zwiększenie cen usług dostępu do sieci. Komisja Finansów proponuje wprowadzenie ulgi, pozwalającej na odliczenie od dochodu wydatków do 760 zł w roku podatkowym. Tylko to wciąż nie rozwiąże odwiecznego problemu zbyt wysokich kosztów dostępu do sieci.

Wygląda na to, że konto o pojemności 1 GB stanie się wkrótce standardem. Kolejna firma powiększyła do tej pojemności oferowane skrzynki pocztowe. Home.pl udostępnia odpłatnie 1 GB konta i serwerów wirtualnych.

Kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych wydali niewielkie sumy na kampanię wyborczą w internecie. Niewielkie jak na cały budżet przeznaczony na promocję w mediach, bo kwota prawie 2,7 mln USD nie jest przecież aż taka skromna.

Telekomunikacja Polska wprowadza nowe limity transferu danych dla Neostrady. Dodatkowo operator postanowił zapewnić możliwość ich płatnego rozszerzania. Działania te mają zintensyfikować sprzedaż usług DSL i stanowić odpowiedź TP na liczne głosy niezadowolenia klientów związane z wprowadzonymi niedawno limitami.

Kolejny etap trwającej już od ponad roku bitwy o stawkę VAT-u na usługi internetowe w Polsce rozgrywa się teraz w Brukseli. Nasz kraj wysłał oficjalny list do Komisji Europejskiej, w którym ma przyznać się do złamania unijnego prawa. Możemy spodziewać się wprowadzenia 22% podatku na internet.

Brytyjski przemysł fonograficzny jest gotowy do rozpoczęcia serii procesów przeciwko osobom nielegalnie udostępniającym w Internecie nagrania muzyczne.

Polska Telefonia Cyfrowa przedstawiła wstępne wyniki operacyjne za III kw. 2004 r. W okresie tym spółka zwiększyła przychody o 13% do 1,7 mld zł. Era, według danych operatora, ma obecnie największy - sięgający 39% - udział w polskim rynku telefonii komórkowej. Na koniec III kw. br. liczba użytkowników sieci przekroczyła 8 mln.

Firma Google oficjalnie udostępniła internautom i wydawcom nową usługę - wyszukiwanie książek. Opcja 'Google Print' umożliwi użytkownikom popularnej wyszukiwarki znajdowanie książek zawierających interesujące ich informacje.

Najnowszy raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów p.t "E-commerce" nie pozostawia suchej nitki na prowadzących sprzedaż polskich witrynach internetowych. Przeciętny konsument ma prawo nie mieć zaufania do handlu elektronicznego, zakupy przez internet nie należą do bezpiecznych, jeśli chodzi o prawa konsumentów korzystających z handlu elektronicznego - podsumował prezes urzędu Cezary Banasiński. Nie chodzi więc o bezpieczeństwo dokonywania samych transakcji przez WWW. Czym handlujący w Internecie zasłużyli sobie na taką krytykę?

Już po raz drugi w tym roku firma UPC zdecydowała się na nieodpłatne zwiększenie transferu w swoich usług internetowych. Tym razem operator przyspiesza usługi chello classic - do 1,5 Mbps i chello plus - do 3 Mbps. Zwiększono również limity pobierania danych.

Początek jesieni upływa na rynku internetowym pod znakiem wzmożonych działań w kierunku ulepszania i przede wszystkim powiększania usługi poczty elektronicznej. Po gigabajtowych skrzynkach Onetu i Wirtualnej Polski przyszedł czas na Interię

Minister obrony Korei Południowej oświadczył, że Korea Północna wyszkoliła ponad 500 hakerów gotowych do rozpoczęcia cyber-ataku na dowolny cel.

Amerykańska firma NetCableTV zamierza uruchomić internetową wypożyczalnię filmów, wykorzystującą technologię peer-to-peer. Jej system ma działać bez centralnego serwera - dzięki temu osoba, która zdecyduje się na wypożyczenie danego pliku filmowego, będzie go pobierała od innych klientów firmy, dysponujących tym samym filmem.

Wzrasta liczba osób pobierających muzykę z sieci. O ile pod koniec 2003 roku europejski e-rynek muzyczny wart był 10,6 mln euro, to już pod koniec bieżącego roku jego wartość wzrośnie czterokrotnie do 46,3 mln euro - szacuje Jupiter Research. Za pięć lat zyski internetowych dostawców muzyki wynieść mają 836 mln euro, co będzie stanowić 8% wartości całego rynku muzycznego. Najwięcej utworów z sieci w Europie pobierają Brytyjczycy.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Derby, przeglądanie stron internetowych poświęconych medycynie może doprowadzić do stanu zwanego cyberchondrią.

Internetowy Dom Maklerski SA (IDMSA.pl) chce zakończyć przeprowadzenie oferty publicznej do końca pierwszego kwartału następnego roku. Planowana wartość emisji publicznej wynieść ma 15-20 mln zł.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A. poinformował o tym, że podmiot powiązany z operatorem - PTK Centertel - nabył papiery wartościowe wyemitowane przez TP S.A. Łączna wartość wyemitowanych obligacji wynosi 28 mln zł.

Eksperci z firmy eEye Digital Security poinformowali o wykryciu trzech nowych, niezwykle groźnych dla użytkowników błędów w zabezpieczeniach popularnego odtwarzacza plików multimedialnych RealPlayer. "Dziury" umożliwiają nieautoryzowanym użytkownikom uzyskanie dostępu do komputera za pośrednictwem odpowiednio spreparowanej strony WWW lub stworzenie takiego pliku, którego uruchomienie w RealPlayerze spowoduje skasowanie z komputera określonych plików.