Przegląd tygodnia 03.11-07.11

W czwartek miała miejsce pierwsza rozprawa sądowa dotycząca przesyłania spamu. Interia osiągnęła zyska EBITDA w wysokości 71 tys. zł. Zdaniem GeM, szansą na ożywienie rynku internetowego w Polsce, są oferty satelitarnego dostępu do Sieci. Telekomunikacja Polska przedłuża promocję aktywacji Neostrady. Microsoft rozważa przejęcie Google.

W systemach z rodziny Windows istnieje specjalny kanał komunikacyjny, umożliwiający administratorom sieci porozumiewanie się z użytkownikami innych komputerów. Komunikaty otrzymywane przez użytkownika mają formę wiadomości pop-up, wyskakującej na pulpicie. Taką formę komunikacji zaczynają również wykorzystywać firmy marketingowe.

Wczoraj odbyła się rozprawa sądowa, której przedmiotem było przesyłanie spamu. Po raz pierwszy w naszym kraju taka sprawa znalazła swój finał przed sądem grodzkim. Oskarżenie dotyczy prezesa Centrum Promocji Informatyki – nota bene firmy, która sama organizowała konferencję poświęconą zagadnieniom przesyłania niezamówionych informacji! Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/60863.html

Wyniki Interii za trzeci kwartał wskazują, że firma osiągnęła zysk EBIDTA w wysokości 71 tys. złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku spółka zanotowała stratę EBIDTA na poziomie 649 tys. zł. Prezes Interii optymistycznie patrzy w przyszłość firmy.

W Sieci pojawi się kolejny internetowy sklep muzyczny. Takie przedsięwzięcie planuje uruchomić 15 listopada firma Wal-Mart – podał New York Post.

Sieć obfituje w "porzucone" strony internetowe. Lwia część nieaktualizowanych od dawna witryn to blogi, których autorzy szybko zaniechali pisania pamiętników - wynika z badań Perseus Development. Całkiem spora część martwych stron ma za sobą jednak inne historie - wskazał serwis CNN.

Internauci, korzystający z usług nowozelandzkiego Westpac Banku padli ofiarą oszustwa. Przesłano do nich e-maile z odnośnikiem do fałszywej strony internetowej, gdzie należało podać swój login i hasło do konta bankowego. Co najmniej 200 osób dało się w ten sposób oszukać. Specjalny oddział policji zajmujący się przestępstwami komputerowymi bada tę sprawę.

Pod hasłem „Ustalenie odbiorców to połowa sukcesu” odbyła się kolejna sesja dyskusyjna podczas konferencji Ad: Tech. Eksperci wskazywali, że bez rzetelnego określenia, do kogo kierujemy nasz serwis, nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu jako wydawcy.

Skonsolidowane przychody operatora telekomunikacyjnego, według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, wyniosły w III kw. 2003 roku rozliczeniowego 179,1 mln zł. W okresie lipiec-wrzesień 2003 strata netto spółki wyniosła 824,6 mln zł.

Wrocław będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym w 2006 roku może być całkowicie zlikwidowany papierowy obieg dokumentów między agendami Urzędu Miejskiego. Także diametralnie zmieni się sposób komunikacji Urzędu z mieszkańcami miasta.

Niemiecki portal T-Online uruchomił nową usługę - T-Online Vision. Umożliwia ona internautom oglądanie przebojów kinowych na ich domowym komputerze (filmy dostarczane są za pośrednictwem strumieniowej transmisji wideo). W serwisie dostępne są również gry komputerowe.

Jaka będzie przyszłość internetowego marketingu? – pytano podczas jednej z dyskusji prowadzonej na konferencji AD:Tech. Swoje wizje zaprezentowało dwóch panelistów: Michael Tchong, analityk z Trendsetter oraz Goeffrey Ramsey, szef eMarketera.

4 listopada 2003 r. przy współpracy Urzędu Miasta Wrocławia i krakowskiej firmy Xylab została uruchomiona usługa bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do Internetu, zrealizowana w technologii radiowej Wi-Fi na produktach Access Point Cisco.

Poszukujący pracy zyskali nowe narzędzie, pomagające w znalezieniu ofert zgodnych z oczekiwaniami: internetowy system Jobot.

Wprowadzenie usług satelitarnego dostępu do Internetu może być remedium na kiepską kondycję rynku internetowego w naszym kraju – wynika z raportu pt. "Szerokopasmowy, satelitarny dostęp do Internetu - możliwość implementacji na rynku polskim" opublikowanego przez Global eMarketing. W Polsce mamy doskonałe warunki, by wprowadzić taką usługę dostępową, a co więcej, firmy mogą liczyć na spore zainteresowanie ze strony klientów. Więcej: http://www.internetstandard.com.pl/news/60763.html

"Spam niweczy przyjemność korzystania z Internetu" – taki wniosek wypływa z raportu opracowanego przez Pew Internet and American Life Project. Okazuje się, że internauci coraz częściej uskarżają się na niedogodności związane z otrzymywaniem masy niezamówionych wiadomości, a co więcej, niektóry deklarują skrócenie czasu korzystania z poczty elektronicznej z tego powodu.

Yahoo! wprowadziło nowe opcje do swojej wyszukiwarki. Internaui mogą teraz dokonywać poszukiwań w oparciu o kategorie: grafika, tzw. "żółte strony" czyli katalogi adresowe oraz produkty. Takie kategorie wyszukiwania przypominają te, które stworzyło wcześniej Google. Podobieństwo jest nieprzypadkowe: Yahoo! zamierza pobić rywala na rynku mechanizmów wyszukiwania.

Opublikowano już pierwsze wyniki oglądalności serwisu Napster, który ponownie wystartował w Sieci 29 października. W dniu otwarcia na witrynie było naprawdę tłoczno – wskazała firma Hitwise po dokonaniu pomiarów ruchu internetowego.

Podczas konferencji Ad:Tech w Nowym Jorku omawiano kwestie marketingu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Eksperci od reklamy internetowej zgodnie orzekli, że w sytuacji, gdy nasze skrzynki pocztowe nagminnie zalewa spam, legalne działania specjalistów od marketingu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Co zrobić, by ocalić promocję poprzez e-mail?

DoubleClick wyposażył swój produkt DART Motif w dodatkową funkcję. Obecnie użytkownicy oprogramowania mogą otrzymywać kompleksowe, wielozdarzeniowe raporty dotyczące sposobu, w jaki użytkownicy oraz sieciowe boty wchodzą w interakcję z reklamami. Daje to możliwość lepszego zorientowania się w wysokości zwrotu z poniesionych inwestycji.

Dwie instytucje kontrolujące i korygujące reklamę internetową ogłosiły wprowadzenie pierwszej europejskiej standaryzacji tej formy promocji. Jest to próba uporządkowania zjawiska i ułatwienie reklamodawcom wyboru najlepszej opcji marketingowej.

W czerwcu br. usługi satelitarne firmy Kempa Satellite Networks przeszły pozytywnie 2-tygodniowe testy zorganizowane przez Centrum Informatyki i Łączności Obrony Narodowej. Firma ta realizuje obecnie projekt łączności satelitarnej w Iraku dla stacjonujących w polskiej strefie stabilizacyjnej jednostek wojskowych.

Poznański sąd ograniczył prawdo dysponowania majątkiem spółki QXL Poland jej obecnemu zarządowi, do czasu zakończenia sporu z QXL Ricardo plc.

Internetowe biuro podróży Travelplanet.pl poinformowało o osiągnięciu zysku netto w ciągu trzech kwartałów br. Przez ten okres czasu firma osiągnęła obrót w wysokości 8 mln zł. Dynamika wzrostu wyniosła 300%.

W całym 2003 r. producenci sprzedadzą na polskim rynku ok. 4,5 mln telefonów komórkowych – wynika z analiz przeprowadzonych przez agencję IS Business Wire (ISB).

Telekomunikacja Polska poinformowała o przedłużeniu promocji dotyczącej aktywacji Neostrady za złotówkę oraz testowania usługi przez 30 dni. Promocja ta zostaje przedłużona do końca roku.

W Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa obligująca firmę do uzyskania wcześniejszej zgody od użytkowników na przesyłanie im wiadomości handlowych drogą elektroniczną. Dyrektywa uznała za nielegalne również programy typu spyware – podała Polska Agencja Prasowa.

Informację o zamierzeniach przejęcia Google przez giganta z Redmond podał New York Times, powołując się na anonimowe źródła. Przedstawiciele Microsoftu zaznaczyli, że nie będą potwierdzać, ani zaprzeczać plotce. Jak głosi przysłowie, w każdej plotce tkwi jednak ziarno prawdy – tym samym całkiem prawdopodobne, że mocarstwo Gatesa myśli o nabyciu Google.