Przegląd tygodnia 03.05-07.05

Interactive Advertising Bureau przedstawiło szereg nowych wytycznych dotyczących reklam internetowych. Do końca br. AdClick chce stać się jednym ze znaczących graczy na rynku reklamy internetowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że funkcjonowanie uruchomionej przez Telekomunikację Polską „Błękitnej Linii” narusza zbiorowe interesy konsumentów. Do sądu w Londynie wpłynął pozew Merrill Lynch Capital Services przeciwko spółce Netia Telekom i Netia Holdings o zapłatę 8,67 mln USD.

Wirtualny bank prowadzony przez Inteligo Financial Services SA, należące obecnie do PKO BP, rozpoczął działalność w maju 2001 r. Z jego usług korzysta ok. 276 tys. klientów, a wartość zdeponowanych na kontach Inteligo środków przekracza 840 mln zł.

Marek Józefiak wybrany ponownie na prezesa TP poinformował, że dobiegła końca restrukturyzacja firmy i celem spółki jest teraz zwiększenie satysfakcji klientów oraz bogatsza oferta poprzez "większe wykorzystanie synergii w ramach grupy TP".

Od lipca br. obywatele RP planujący podróż do Australii będą mogli ubiegać się wizę do tego kraju przez internet. Jest to efekt zmian w przepisach wizowych jakie wynikają z wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Jak informuje PAP policja zatrzymała w Szczecinie dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzanie pieniędzy poprzez platformę aukcyjną Allegro.

Operatorzy najpopularniejszych sieci bezpośredniej wymiany plików - m.in. KaZaA, Morpheus oraz Bearshare - poinformowali o planach rozpoczęcia ścisłej współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Celem współpracy będzie identyfikowanie i aresztowanie osób dystrybuujących za pośrednictwem sieci P2P dziecięcą pornografię.

W ubiegłym roku internetowi naciągacze wyłudzili od amerykańskiech banków i operatorów kart kredytowych około 1,2 mld USD - wylicza Gartner. Z atakami spotkało się 57 mln Amerykanów.

Wygląda na to, iż najnowszy system cyfrowych praw autorskich Microsoftu, określany roboczo jako Janus, doczeka się również implementacji w urządzeniach przenośnych – komórkach, , a także urządzeniach sprzężonych w domowych sieciach komputerowych.

W I kwartale br. udział Nokii w światowym rynku telefonów komórkowych zmalał o 6 punktów proc., do 29% - stwierdza raport Strategy Analytycs, który porównał obecną sprzedaż Nokii do jej wyników z analogicznego okresu przed rokiem.

Co robi młody człowiek w wieku między 18 a 34 rokiem życia? Przede wszystkim korzysta z mediów – wskazuje Online Publishers Association w ostatnim raporcie dotyczącym korzystania ze środków masowego przekazu. Co więcej, przedstawiciele stowarzyszenia zwracają uwagę na fakt, że dla młodych ludzi liczy się przede wszystkim Internet i telewizja. Tam poszukuje się najświeższych informacji i ma się dostęp do najlepszej rozrywki. Młodzi rzadko sięgają po prasę.

W trosce o "zdrowie psychiczne młodych obywateli" Państwa Środka w ciągu ostatnich kilku miesięcy władze chińskie zamknęły 8600 nielicencjonowanych kafejek internetowych.