Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 02.02-06.02

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję blokującą wprowadzenie przez TPSA zmian w umowie o świadczeniu usługi ISDN. W Polsce trwają kolejne procesy dotyczące spamu. Dziś obchodzony jest "Dzień bezpiecznego Internetu". TPSA zamierza od 1 marca o 20% obniżyć ceny usługi SDI. Nowa mutacja wirusa Mydłom może zakłócić działanie serwerów reklamowych.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozpatrując odwołanie TP SA, podtrzymał styczniową decyzję UOKiK blokującą wprowadzenie zmian w umowach o świadczenie usług ISDN przez TP. Nie oznacza to automatycznie, że operator jednocześnie zapłaci 7 mln zł nałożonej przez UOKiK kary z nielegalne praktyki.

Z nieznanych przyczyn w 2003 roku kanadyjski detaliczny handel elektroniczny po raz kolejny zniżkował w okresie przedświątecznych zakupów - dowodzi badanie Ipsos-Reid. Jak wynika ze wstępnej analizy przypadku - nie samym e-commerce żyje Internet.

Przedstawiciele organizacji Music Industry Piracy Investigations w asyście australijskiej policji dokonali rewizji w siedzibie firmy Sharman Networks, operatora sieci KaZaA. Przeszukano również mieszkania szefów firmy, lokal zajmowany przez blisko współpracującą z Sharman Networks firmę Brilliant Digital Entertainment, dwa uniwersytety oraz siedziby kilku dostawców usług internetowych.

W 2003 roku na świecie ceny usług ADSL powszechnie się obniżały m.in. w związku z konkurencją ze strony operatorów kablowych - stwierdza najnowszy raport Point Topic. Nie należy jednak spodziewać się utrzymania tej tendencji w roku bieżącym.

W Polsce odbędą się kolejne rozprawy, których przedmiotem jest wysyłanie niezamówionej korespondencji elektronicznej. Dziś przed sądem stanie Jarosław N. – na jego zlecenie rozesłano ofertę szkoleń firmy Impuls Plus. Dziesięć dni później na wokandzie pojawi się sprawa wydawnictwa Informexpo – podaje Polspam.com. Do boju ze spamem rusza również Microsoft – tym razem koncern chce wprowadzić rozwiązanie, za sprawą którego spamerzy będą musieli ponosić większe koszta w przesyłaniu niezamówionych informacji. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63558.html

Prokom Internet S.A., sprzedała większościowy pakiet udziałów w spółce zależnej www praca com prowadzącej internetowy serwis pracaonline.pl.

W tym roku na rynek powinno trafić 585 mln telefonów komórkowych - prognozuje firma badawcza Strategy Analytics. Zapowiada się zatem kolejny rekordowy rok dla tego rynku. Według szacunków SA wynika, że w ubiegłym roku sprzedano 516 mln sztuk aparatów komórkowych.

W kilkunastu krajach europejskich i Australii obchodzony jest dziś "Dzień bezpieczniejszego Internetu". To cześć kampanii na rzecz obrony prawa dzieci do bezpiecznego korzystania z zasobów światowej Sieci.

Reuters: W I kw. 2004 r. z Telekomunikacji Polskiej odejdzie ponad 6 tys. pracowników. W samym styczniu TP zwolniła 4 tys. osób.

Telekomunikacja Polska poinformowała o planach obniżenia o 20% cen dostępu do Internetu w ramach usługi SDI. Od 1 marca za miesięczny abonament zapłacić trzeba będzie 109 zł; dodatkowo, operator przygotował promocję dla nowych użytkowników - osoby, które zamówią usługę do 30 kwietnia, za instalację zapłacą 1,07 zł.

Z raportu Equation Research wynika, że 66% małych firm w USA posiada szerokopasmowe łącze do Internetu. Według dwóch trzecich firm, które poszerzyły pasmo - poprawiła się wydajność, a w ponad jednej piątej przypadków - możliwe stało się zaoferowanie klientom produktów poprzez Sieć.

Do grona członków organizacji Interactive Advertising Bureau dołącza International Data Group Poland – wydawca serwisu Internet Standard oraz popularnych magazynów branży informatycznej – m.in. Computerworld i Networld.

Z początkiem marca Yann Gontard, który do niedawna pełnił funkcję prezesa TP Internet, obejmie stanowisko zastępcy dyrektora generalnego spółki Canal+ Cyfrowy.

Jobpilot Polska wraz z firmą Mindworx uruchomiły serwis e-Akademia Zatrudnienia, udostępniający elektroniczne szkolenia mające pomóc w znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Unia Europejska wspiera technologię PLC (Power Line Communications; przesyłanie danych przez sieci energetyczne), mając nadzieję, że przyczyni się to do szybszego rozwoju tej technologii i zdynamizowania rynku aplikacji oferujących szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Zwycięzcą w corocznym konkursie Brandchannel organizowanym przez Interbrand zostało Google. Z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 4 tys. osób, pochodzących z ponad 90 krajów wynika, że marka wyszukiwarki jest najbardziej znaczącą wśród światowych firm. Drugie miejsce w rankingu zajęła firma Apple.

Federacja konsumencka Trans-Atlantic Consumer Dialogue ogłosiła wyniki badania, z którego wynika, że 52% konsumentów kupuje w Sieci mniej, lub zaniechała kupowania w e-sklepach w ogóle, ponieważ obawia się otrzymywania pocztą elektroniczną spamu. Zwiększenie liczby spamu może zachwiać zaufaniem konsumentów do Internetu i zagrozić rozwojowi gospodarki internetowej - uważają zebrani na globalnej konferencji OECD poświęconej walce ze spamem.

Interactive Advertising Bureau przygotowuje się do zakrojonych na szeroką skalę działań na rzecz zaktywizowania rynku interaktywnego w Polsce. W wywiadzie dla Internet Standard Dominik Kaznowski, wiceprezes IAB Polska zdradza plany stowarzyszenia, jednocześnie wskazując najsłabsze punkty działań rządowych w naszym kraju i prognozy rynkowe na najbliższy rok. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63427.html

Nowa mutacja wirusa komputerowego Mydoom, który od kilku dni szaleje w Sieci, może przysporzyć wielu problemów firmom i sieciom reklamowym. Robak blokuje bowiem działanie ich serwerów, tym samym uniemożliwia komputerom zainfekowanym Mydoom.B wyświetlanie reklam - podały Internetnews.

Polska wyszukiwarka Gooru.pl uruchomiła nowe funkcje. Użytkownicy mogą sprawdzić pogodę w swoim miejsce, dowiedzieć, kto jest dzisiaj solenizantem, a także wykonać obliczenia matematyczne i zapoznać się z bieżącym kursem walut.

Telekomunikacja Polska poinformowała o udostępnieniu klientom nowej wersji usługi Neostrada. Od 1 lutego klienci mogą wybrać jeden z dwóch wariantów - 512 kbps za 149 zł miesięcznie lub 128 kbps za 99 zł miesięcznie. Ograniczenie transferu to tylko jedna z dwóch podstawowych zmian; drugą jest wprowadzenie miesięcznego limitowania transferu w kierunku do klienta - do 5 GB.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał kolejne zezwolenie telekomunikacyjne. Firma Intertel z siedzibą w Chrzanowie otrzymała możliwość świadczenia usług telefonii stacjonarnej na terenie naszego kraju.

Od 1 lutego Energis Polska zaoferowała zdalny i bezpieczny dostęp z dowolnego miejsca do firmowych zasobów sieciowych, poprzez korporacyjne sieci IP VPN. Usługą Zdalny Dostęp do Sieci VPN powinny zainteresować się niewielkie oddziały firmy macierzystej oraz często współpracujący z nią poddostawcy.

Według dorocznego raportu CGE&Y, usługi e-government są w Europie Zachodniej bardziej dostępne dla firm, niż dla obywateli. Jednocześnie, jak wynika z raportu, w ub. roku zanotowano duży wzrost zasięgu i jakości tych usług.