Przegląd tygodnia 02.02-06.02

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję blokującą wprowadzenie przez TPSA zmian w umowie o świadczeniu usługi ISDN. W Polsce trwają kolejne procesy dotyczące spamu. Dziś obchodzony jest "Dzień bezpiecznego Internetu". TPSA zamierza od 1 marca o 20% obniżyć ceny usługi SDI. Nowa mutacja wirusa Mydłom może zakłócić działanie serwerów reklamowych.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozpatrując odwołanie TP SA, podtrzymał styczniową decyzję UOKiK blokującą wprowadzenie zmian w umowach o świadczenie usług ISDN przez TP. Nie oznacza to automatycznie, że operator jednocześnie zapłaci 7 mln zł nałożonej przez UOKiK kary z nielegalne praktyki.

Z nieznanych przyczyn w 2003 roku kanadyjski detaliczny handel elektroniczny po raz kolejny zniżkował w okresie przedświątecznych zakupów - dowodzi badanie Ipsos-Reid. Jak wynika ze wstępnej analizy przypadku - nie samym e-commerce żyje Internet.

Przedstawiciele organizacji Music Industry Piracy Investigations w asyście australijskiej policji dokonali rewizji w siedzibie firmy Sharman Networks, operatora sieci KaZaA. Przeszukano również mieszkania szefów firmy, lokal zajmowany przez blisko współpracującą z Sharman Networks firmę Brilliant Digital Entertainment, dwa uniwersytety oraz siedziby kilku dostawców usług internetowych.

W 2003 roku na świecie ceny usług ADSL powszechnie się obniżały m.in. w związku z konkurencją ze strony operatorów kablowych - stwierdza najnowszy raport Point Topic. Nie należy jednak spodziewać się utrzymania tej tendencji w roku bieżącym.

W Polsce odbędą się kolejne rozprawy, których przedmiotem jest wysyłanie niezamówionej korespondencji elektronicznej. Dziś przed sądem stanie Jarosław N. – na jego zlecenie rozesłano ofertę szkoleń firmy Impuls Plus. Dziesięć dni później na wokandzie pojawi się sprawa wydawnictwa Informexpo – podaje Polspam.com. Do boju ze spamem rusza również Microsoft – tym razem koncern chce wprowadzić rozwiązanie, za sprawą którego spamerzy będą musieli ponosić większe koszta w przesyłaniu niezamówionych informacji. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63558.html

Prokom Internet S.A., sprzedała większościowy pakiet udziałów w spółce zależnej www praca com prowadzącej internetowy serwis pracaonline.pl.

W tym roku na rynek powinno trafić 585 mln telefonów komórkowych - prognozuje firma badawcza Strategy Analytics. Zapowiada się zatem kolejny rekordowy rok dla tego rynku. Według szacunków SA wynika, że w ubiegłym roku sprzedano 516 mln sztuk aparatów komórkowych.

W kilkunastu krajach europejskich i Australii obchodzony jest dziś "Dzień bezpieczniejszego Internetu". To cześć kampanii na rzecz obrony prawa dzieci do bezpiecznego korzystania z zasobów światowej Sieci.

Reuters: W I kw. 2004 r. z Telekomunikacji Polskiej odejdzie ponad 6 tys. pracowników. W samym styczniu TP zwolniła 4 tys. osób.

Telekomunikacja Polska poinformowała o planach obniżenia o 20% cen dostępu do Internetu w ramach usługi SDI. Od 1 marca za miesięczny abonament zapłacić trzeba będzie 109 zł; dodatkowo, operator przygotował promocję dla nowych użytkowników - osoby, które zamówią usługę do 30 kwietnia, za instalację zapłacą 1,07 zł.

Z raportu Equation Research wynika, że 66% małych firm w USA posiada szerokopasmowe łącze do Internetu. Według dwóch trzecich firm, które poszerzyły pasmo - poprawiła się wydajność, a w ponad jednej piątej przypadków - możliwe stało się zaoferowanie klientom produktów poprzez Sieć.

Do grona członków organizacji Interactive Advertising Bureau dołącza International Data Group Poland – wydawca serwisu Internet Standard oraz popularnych magazynów branży informatycznej – m.in. Computerworld i Networld.

Z początkiem marca Yann Gontard, który do niedawna pełnił funkcję prezesa TP Internet, obejmie stanowisko zastępcy dyrektora generalnego spółki Canal+ Cyfrowy.

Jobpilot Polska wraz z firmą Mindworx uruchomiły serwis e-Akademia Zatrudnienia, udostępniający elektroniczne szkolenia mające pomóc w znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Unia Europejska wspiera technologię PLC (Power Line Communications; przesyłanie danych przez sieci energetyczne), mając nadzieję, że przyczyni się to do szybszego rozwoju tej technologii i zdynamizowania rynku aplikacji oferujących szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Zwycięzcą w corocznym konkursie Brandchannel organizowanym przez Interbrand zostało Google. Z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 4 tys. osób, pochodzących z ponad 90 krajów wynika, że marka wyszukiwarki jest najbardziej znaczącą wśród światowych firm. Drugie miejsce w rankingu zajęła firma Apple.

Federacja konsumencka Trans-Atlantic Consumer Dialogue ogłosiła wyniki badania, z którego wynika, że 52% konsumentów kupuje w Sieci mniej, lub zaniechała kupowania w e-sklepach w ogóle, ponieważ obawia się otrzymywania pocztą elektroniczną spamu. Zwiększenie liczby spamu może zachwiać zaufaniem konsumentów do Internetu i zagrozić rozwojowi gospodarki internetowej - uważają zebrani na globalnej konferencji OECD poświęconej walce ze spamem.

Interactive Advertising Bureau przygotowuje się do zakrojonych na szeroką skalę działań na rzecz zaktywizowania rynku interaktywnego w Polsce. W wywiadzie dla Internet Standard Dominik Kaznowski, wiceprezes IAB Polska zdradza plany stowarzyszenia, jednocześnie wskazując najsłabsze punkty działań rządowych w naszym kraju i prognozy rynkowe na najbliższy rok. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63427.html

Nowa mutacja wirusa komputerowego Mydoom, który od kilku dni szaleje w Sieci, może przysporzyć wielu problemów firmom i sieciom reklamowym. Robak blokuje bowiem działanie ich serwerów, tym samym uniemożliwia komputerom zainfekowanym Mydoom.B wyświetlanie reklam - podały Internetnews.

Polska wyszukiwarka Gooru.pl uruchomiła nowe funkcje. Użytkownicy mogą sprawdzić pogodę w swoim miejsce, dowiedzieć, kto jest dzisiaj solenizantem, a także wykonać obliczenia matematyczne i zapoznać się z bieżącym kursem walut.

Telekomunikacja Polska poinformowała o udostępnieniu klientom nowej wersji usługi Neostrada. Od 1 lutego klienci mogą wybrać jeden z dwóch wariantów - 512 kbps za 149 zł miesięcznie lub 128 kbps za 99 zł miesięcznie. Ograniczenie transferu to tylko jedna z dwóch podstawowych zmian; drugą jest wprowadzenie miesięcznego limitowania transferu w kierunku do klienta - do 5 GB.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał kolejne zezwolenie telekomunikacyjne. Firma Intertel z siedzibą w Chrzanowie otrzymała możliwość świadczenia usług telefonii stacjonarnej na terenie naszego kraju.

Od 1 lutego Energis Polska zaoferowała zdalny i bezpieczny dostęp z dowolnego miejsca do firmowych zasobów sieciowych, poprzez korporacyjne sieci IP VPN. Usługą Zdalny Dostęp do Sieci VPN powinny zainteresować się niewielkie oddziały firmy macierzystej oraz często współpracujący z nią poddostawcy.

Według dorocznego raportu CGE&Y, usługi e-government są w Europie Zachodniej bardziej dostępne dla firm, niż dla obywateli. Jednocześnie, jak wynika z raportu, w ub. roku zanotowano duży wzrost zasięgu i jakości tych usług.