Przegląd tygodnia 01.30 - 04.02

"Lista Wildsteina" krąży po internecie. Trwa rekrutacja do polskiego oddziału serwisu aukcyjnego eBay.com. PKP będzie sprzedawać bilety przez internet. CR Media otworzy spółkę do promocji e-commerce. Uruchomiono nową wersję wyszukiwarki MSN. 5 lat NetSprinta. Trwają "Podchody IDG.pl". Zysk netto Money.pl - 0,5 mln zł.

Ku internetowi zwraca się coraz więcej reklamodawców. W tym roku z amerykańskich budżetów reklamowych internet przejmie 4,6% wydatków.

Symantec zaprezentował nową serię urządzeń Symantec Mail Security 8100, których zadaniem jest ograniczenie spamu, zanim jeszcze dotrze do sieci korporacyjnych. Urządzenia są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw i operatorów Internetu.

Aż 54% marketerów zajmujących się e-mailingiem nie wie, czy listy, jakie wysyłają, rzeczywiście dotarły do adresatów. Nie korzystają bowiem z żadnych narzędzi monitorujących ten wskaźnik.

W środę sklep Amazon podał wyniki finansowe za czwarty kwartał 2004 roku i cały ubiegły rok. Pochwalił się też nowym programem lojalnościowym dla swoich klientów.

Poszukiwania "listy Wildsteina" trwają od kilku dni. Zapytanie generuje ogromny ruch w sieci - przyznają polskie portale i wortale - ruch, który nie zawsze są w stanie obsłużyć. W ostatnich dniach były problemy z dostępnością kilku serwisów oraz magazynów na bieżąco opisujących sprawę. "Lista Wildsteina" stała się też bezwzględnym numerem jeden w liście zapytań wyszukiwarek krajowych portali.

Pojawiły się najnowsze prognozy TNS dotyczące wzrostu wydatków na reklamę internetowa dla Stanów Zjednoczonych. Są znacząco różne od oszacowań Jacka Mayersa. Wzrost ma wynieść nie 30% lecz 11%. Różnica bierze się m.in. stąd, że TNS nie bierze pod uwagę wydatków na płatne odnośniki przy wynikach wyszukiwania, których udział w rynku reklam online, według niektórych szacunków, może wynosić aż 40%.

Zarząd spółki MCI Managemnet S.A. powołał dwóch nowych prokurentów.

Nowy prezes spółki PKP Intercity na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział, że w marcu zostanie uruchomiona sprzedaż biletów PKP przez internet. Od wiosny będzie też można za bilet zapłacić kartą płatnicza również w pociągu. A w przyszłości korzystać z internetu podróżując koleją.

CR Media ma zamiar powołać nowe spółki. Ruszyć mają dwa projekty - Ad Press i drugi, którego celem ma być promocja e-commerce. Być może drugie z tych przedsięwzięć ma związek z wejściem na polski rynek eBay lub Amazon... Przedstawiciele CR Media nie chcą jednak wyjawiać szczegółów aż do kwietnia, kiedy projekt ma być sfinalizowany.

W telefonicznej rozmowie z naszą redakcją, Bronisław Wildstein, były dziennikarz Rzeczpospolitej przyznał, że liczył się z tym, że lista trafi do internetu. Radzi jednak, by z niej nie korzystać.

Microsoft ogłosił, że zyski netto portalu MSN wyniosły 130 mln USD, przy przychodach w wysokości 588 mln USD. Przedstawiciele MSN zapowiadają jednak, że ten rok nie będzie już tak dobry.

Pełna wersja MSN Search, wyszukiwarki Microsoftu całkowicie opartej na stworzonej od podstaw technologii, jest już dostępna. MSN Search korzysta m.in. z zasobów encyklopedii Microsoft Encarta oraz MSN Music i jest dostępny na 25 zlokalizowanych witrynach MSN.com w 10 różnych językach.

Od momentu powstania polska wyszukiwarka NetSprint obsłużyła łącznie 1 mld 350 mln zapytań. Najlepszy był dla Netsprinta ubiegły rok, w którym przychody spółki wyniosły 1 mln 700 tys. zł, a zyski brutto 165 tys. zł. W 2003 roku spółka odnotowała przychód w wysokości 1 mln zł.

UPC wprowadza nową, tanią usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu. "chello easy", bo tak nazywa się nowa pozycja w ofercie firmy, umożliwia pobieranie danych z prędkością do 256 kbps i wysyłanie z prędkością do 64 kbps - wszystko to za 59 zł miesięcznie. Firma zwiększa także prędkość pozostałych usług dostępowych.

Spółka Google zakończyła IV kw. 2004 r. z przychodami w wysokości 1,03 mld USD, co oznacza wzrost o 101 proc. Zysk wyniósł 204,1 mln USD. W całym miniony roku przychody właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki wyniosły 3,2 mld USD - o 118 proc.więcej niż w roku 2003 r. Roczny zysk netto Google Inc. Wzrósł o 278 proc. do 399 mln USD.

50 tys. euro kary zapłaci każdy, kto zostanie uznany winnym rozsyłania spamu - przewiduje projekt ustawy antyspamowej, przyjęty przez rządzącą w Niemczech koalicję socjaldemokratów i 'zielonych'.

Home.pl powiększył pojemność serwerów wirtualnych i serwerów poczty elektronicznej. Standardowe pojemności kont Business Server i Business Server Pro wynoszą od teraz odpowiednio 5 i 10 GB. Pojemności kont Business Mail i Business Mail Pro wzrosła dwukrotnie - do 2 i 4GB.

Stanowisko domu mediowego Media Contacts w sprawie rankingu największych podmiotów na polskim e-rynku przygotowanego przez sieci reklamowe zamiast zakończyć kłótnię, otwarło nowe spory. Ad.net przedstawił swój punkt widzenia.

Według najnowszych danych Nielsen/NetRatings, liczba osób korzystających w domu z szybkich łącz wzrosła o 36% w 2004 roku. Do końca ubiegłego roku z szybkiego dostępu do internetu korzystało już 55% osób łączących się z internetem z domu. A typ dostępu do internetu determinuje konsumenckie zachowania.

Gdy pięć lat temu powstawał serwis IDG.pl, polski Internet wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Dostęp modemowy był absolutnie wystarczający dla większości użytkowników, zaś ich samych było wtedy niecałe 2 mln - czyli prawie czterokrotnie mniej niż obecnie... Nowe portale i serwisy WWW powstawały właściwie codziennie, zaś perspektywy rozwoju sektora internetowego były doskonałe. Od tego czasu wiele się zmieniło...

Wydatki na reklamę lokalnych produktów i usług rosną szybciej niż na reklamę tych dostepnych globalnie. Borrell Associates przewiduje, że w stosunku do ubiegłego roku wzrost wyniesie aż 46% dla Stanów Zjednoczonych. Wydatki na reklamę internetową mają w Ameryce wzrosnąć o około 30% w 2005 roku.

Rosyjska firma Positive Technologies poinformowała o wykryciu dwóch istotnych błędów w zabezpieczeniach Service Packa 2 dla Windows XP. Zdaniem jej przedstawicieli, błędy pozwalają na ominięcie zaimplementowanego do SP2 zabezpieczenia DEP (Data Execution Protection) i powinny zostać jak najszybciej "załatane". Dlatego też Positive Technologies, nie czekając na reakcję Microsoftu, sama przygotowała i udostępniła stosownego patcha.

Ben Goodger, jeden z głównych developerów pracujących nad przeglądarką Firefox, poinformował, iż premiera kolejnej finalnej wersji tej aplikacji została przesunięta w czasie.

Właśnie ruszyła nowa usługa dla reklamodawców. W wersji beta wyszukiwarka Google udostępniła programistyczny interfejs aplikacyjny (API), który umożliwia komunikację z serwerem AdWords. Dzięki temu można bardziej wydajnie zarządzać kampanią reklamową prowadzoną w internecie oraz swoimi rachunkami AdWords.

W sondzie przeprowadzonej przez naszą redakcję zapytaliśmy, czy zamierzają Państwo poddać wyniki oglądalności swojej witryny audytowi Gemiusa. Większość nie ma takiego zamiaru.

Według wstępnych obliczeń spółka Money.pl wraz z wortalem wypracowała w 2004 roku przychód w wysokości 3,5 mln zł. W poprzednim roku był prawie dwukrotnie niższy. Zysk netto wyniósł 0,5 mln zł.

Serwis A9 uruchomił bardzo ciekawą usługę - katalog danych teleadresowych firm i instytucji. Niby nic nowego, ale sposób w jaki prezentowane są informacje, to całkiem nowa jakość wśród tego typu serwisów.

Microsoft, pod presją Komisji Europejskiej, zgodził się na zmianę nazwy wersji systemu Windows XP okrojonego o aplikację Windows Media Player, przeznaczonej do dystrybucji w Europie.

Trwa rekrutacja do polskiego oddziału największego na świecie serwisu aukcyjnego eBay.com - dowiedział się Internet Standard. Biuro ma powstać w Warszawie. Początkowo będzie składać się z 5-osobowego zespołu. Bez wątpienia wejście amerykańskiego giganta zmieni krajobraz naszego e-rynku.