Przegląd tygodnia 01.12-05.12

UOKiK uznał, że Telekomunikacja Polska ma dominującą pozycję na rynku, a ceny jej usług są nadmiernie wysokie. W październiku liczba internautów w Polsce zwiększyła się jedynie o 50 tys. osób – wynika z badania Net Track. TP S.A. oszacowała, że po podwyżce VAT-u na Internet, która nastąpi w maju, ok. 115 tys. użytkowników nie będzie w stanie skorzystać z oferty Neostrady.

Wytwórnia Virgin Entertainment nosi się z planem uruchomienia sklepu internetowego, z którego będzie można odpłatnie pobrać pliki muzyczne. Serwis pojawić się ma w Sieci na początku 2004 roku – podała agencja Reuters.

Rząd szwedzki postanowił wprowadzić wysokie kary pieniężne dla spamerów. Firmy bombardujące skrzynki pocztowe niezamówionymi wiadomościami będą musiały się liczyć z grzywną w wysokości 5 mln koron. Część komentatorów wątpi jednak w skuteczność takiego rozwiązania w walce ze spamem.

Nieznacznie zwiększyła się w październiku liczba internautów w Polsce, bo jedynie o 50 tys. osób. Delikatnie wzrosła liczba użytkowników korzystających z Sieci w domu, w szkole bądź na uczelni. Niewielkie zmiany nastąpiły również w oglądalności portali. Ich wskaźniki zwiększyły się o 1-2% – wynika z badania Net Track, przeprowadzonego przez SMG/KRC. Więcej:

Stowarzyszenie zajmujące się marketingiem mobilnym - Mobile Marketing Association - opracowało dla wszystkich firm zainteresowanych legalnym przesyłaniem wiadomości handlowych w postaci SMS specjalny kanon postępowania. Zdaniem MMA, tylko takie działanie może ocalić skuteczność tej formy promocji.

Zdaniem Telekomunikacji Polskiej po 15% podwyżce VAT-u na Internet, która nastąpi w maju 2004 roku, ok. 115 tys. użytkowników nie będzie w stanie skorzystać z oferty Neostrady. Niepokojące są również przewidywania portali – zmniejszy się czas, jaki internauci spędzają w Sieci. Najgorsze jest jednak to, że rząd nie wie, co zrobić w kwestii polepszenia na naszym rynku usług dostępu do Internetu. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61689.html

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta ceny oferowanych przez narodowego operatora usług dostępu do Internetu są nadmiernie wygórowane. Co więcej, UOKiK zaniepokoił się również zmianami, jakie wprowadziła TP SA do umów na usługę SDI oraz Neostradę. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61669.html

Przedstawiciele stowarzyszenia RIAA zapowiadają, iż w najbliższych dniach do sądów trafią pozwy przeciwko 41 użytkownikom sieci P2P, podejrzanym o nielegalne kopiowanie i udostępnianie muzyki. Oprócz pozwów, RIAA zamierza również rozesłać do kolejnych 90 internautów listy ostrzegawcze.

Japońska policja aresztowała dwóch użytkowników sieci P2P Winny - oskarżono ich o udostępnienie w sieci nielegalnych kopii filmów i gier komputerowych. Najciekawsze w całej sprawie jest to, że sieć Winny działa w oparciu o technologię Freenet, która, wedle jej twórców, gwarantuje użytkownikom pełną anonimowość.

Kilku największych graczy internetowych na rynku europejskim utworzyło wspólną sieć reklamową. Połączenie sił gigantów oznaczać będzie przygotowanie wspólnej oferty reklamowej, która swoim zasięgiem dotrze do dziesiątków milionów użytkowników - podały Yahoo! News.

Według WSL Strategic Retail większość amerykańskich konsumentów nie kupuje w 'zamiast' - tylko 'oprócz' zakupów w sklepach tradycyjnych. Z drugiej strony zwłaszcza w okresie przedświątecznym zakupy on-line zyskują ze względu na większy komfort i większy wybór.

Chińskie władze zgodziły się wypuścić na wolność trzech internautów, którzy zostali umieszczeni w więzieniu ze względu na głoszone w Sieci antykomunistyczne poglądy. Ich uwolnienie ma charakter polityczny – władze Chin zdecydowały się na taki krok przed rozpoczęciem wizyty wysokich rangą polityków w Stanach Zjednoczonych.

Koncern HP zamierza uruchomić na początku przyszłego roku internetowy serwis muzyczny, a także wprowadzić na rynek przenośne odtwarzacze plików audio - zapowiadają przedstawiciele firmy.

AOL UK zakończył testy nowej usługi – szerokopasmowego dostępu do Internetu. Tym samym brytyjscy użytkownicy mogą skorzystać z oferty 1Mb łącza internetowego po obniżonej cenie. Promocja potrwa do końca stycznia.

Grupa ITI zamknęła pierwsze 9 miesięcy 2003 r. przychodami na poziomie 144 mln USD, co oznacza ponad 27-proc. wzrost. Istotną poprawę wyników finansowych odnotował należący do grupy portal Onet.

W komunikatorze internetowym Net pojawiła się nowa usługa. Użytkownicy mogą dokonywać zakupów w sklepie Merlin.pl bezpośrednio z poziomu programu. Nabywać można nowości płytowe i świeże informacje z branży muzycznej.

Przedstawiciele wyszukiwarki NetSprint postanowili rozprawić się z serwisami, które zawyżają swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Nieuczciwi użytkownicy najczęściej umieszczają witryny w sieciach stron wzajemnie odsyłających do siebie lub wpisują słowa kluczowe zupełnie niezwiązane z faktyczną zawartością witryny. NetSprint zamierza wyłapać oszustów i usunąć ich z swojego indeksu.

Na zamówienie europejskiej organizacji Dante, TeliaSonera International Carrier uruchomiła międzynarodowe łącze internetowe do Polski o przepustowości 10 Gb/s.

Zarząd giełdowej Hogi podniósł prognozy przychodów spółki za rok 2003 o 21,4 proc. do kwoty 12,75 mln zł.