Przegląd tygodnia 01.03-05.03

URTiP nie zaakceptował umowy ramowej TPSA dotyczącej usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. Senat zadecydował, że Internet powinien być objęty 22% stawką VAT. Prezes Wirtualnej Polski złożył wniosek o upadłość spółki.

Prezes URTiP zadecydował, że oferta ramowa Telekomunikacji Polskiej dotycząca świadczenia usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych jest niezgodna z prawem.

Po ogłoszeniu decyzji Senatu o zastosowaniu 22% stawki VAT na usługi internetowe, jeden z klubów parlamentarnych wzywa internautów do reakcji na zapowiadaną podwyżkę – podała PAP.

Wczoraj tematem obrad Senatu była m.in. stawka podatku na usługi internetowe. Senatorowie zadecydowali, że Internet powinien zostać objęty 22% VAT-em. Zwolnione od podatku mają być jedynie placówki oświatowe i kulturalne – podała PAP.

Australijski sędzia zdecydował, że materiały zdobyte przez policję podczas przeszukania przeprowadzonego w siedzibie firmy Sharman Networks oraz mieszkaniach jej szefów, mogą być wykorzystane w toczącym się przeciwko firmie procesie. Przedstawiciele Sharman Networks (operatora sieci KaZaA) kwestionują legalność metody, którą władze wykorzystały do wejścia w posiadanie owych dokumentów.

Działania RIAA wymierzone w sieci P2P wcale nie podziałały na internautów jak straszak – z badania przygotowanego przez Blue Coat Systems wynika, że ponad 40% amerykańskich pracowników wciąż z upodobaniem wymienia się plikami muzycznymi.

Według szacunków DSL Forum oraz Point Topic na świecie na koniec ub. roku było 63,84 mln użytkowników linii DSL – o 78% więcej niż w 2002 roku (35,9 mln). Regionem o najbardziej rozwiniętym rynku DSL jest region Azji i Pacyfiku – na który przypada niemal jedna trzecia działających linii DSL. Na region EMEA przypada 18,7% a na obie Ameryki – niespełna 13%.

Gazeta.pl jest kolejnym portalem, który uruchomił własny numer dostępowy. Osoby, które skorzystają z usługi, otrzymają dodatkowo bezpłatny dostęp do treści serwisów internetowych Agory.

Obroty na rynku Wi-Fi osiągnęły w zeszłym roku poziom 2,5 mld dolarów. Jednak rynek ten ma dwa oblicza: produkty dla przedsiębiorstw i produkty SOHO. Jak podaje Infonetics Research, produkty WI-FI z górnej półki instalowane w przedsiębiorstwach (głównie bezprzewodowe przełączniki i bramy) mają tylko 3% udziału na tym rynku.

Skonsolidowane przychody Grupy Onet w IV kw. w wysokości 29,2 mln zł - o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. (27,5 mln zł). Narastająco za cztery kwartały przychody Grupy Onet sięgnęły 87,83 mln zł.

W rankingu najbardziej zglobalizowanych krajów świata już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu znalazła się Irlandia. Polska zajęła dopiero 31. pozycję - wynika z raportu Globalization Index, przygotowanego przez A.T. Kearney i magazyn Foreign Policy.

Przedstawiciele wschodnioeuropejskich instytucji zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie postanowili rozpocząć walkę ze stereotypami. Zdaniem ekspertów wschodnia część Europy nie może być wciąż postrzegana jako kolebka internetowych przestępców i spamerów.

W Łodzi ruszyły Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom 2004 r. W piętnastej edycji tej branżowej imprezy bierze udział ok. 200 wystawców z Polski oraz Niemiec, Czech i innych krajów europejskich. Targi będą nieco skromniejsze niż w ubiegłym roku, kiedy to do Łodzi przyjechało 270 firm.

Zarząd Wirtualnej Polski przedstawił wniosek o upadłość portalu. Konflikty między akcjonariuszami firmy doprowadziły do blokady decyzji o podwyższeniu kapitału spółki, co w konsekwencji przyczyniło się do utraty płynności finansowej WP. Czy legenda polskiego Internetu zniknie z Sieci? Jaki to będzie miało wpływ na sytuację branży internetowej, udział w przychodach z e-reklamy i nastawienie reklamodawców do Internetu? Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/64334.html

Od marca firma Tele2 Polska wprowadziła dla klientów indywidualnych nową taryfę Home, obejmującą stały dostęp do Internetu drogą radiową (przepustowość do 256 kb/s).

Pomysłodawcy wyszukiwarki internetowej Google – Larry Page oraz Sergey Brin znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata przygotowanej przez magazyn Forbes. Majątek każdego z nich szacowany jest na ok. miliard dolarów – wskazuje BBC.

British Telecom zamierza namówić użytkowników do przejścia z połączeń typu dial-up na stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Służyć temu ma nowa oferta: broadband za 19,99 funtów miesięcznie.

Czym zaskoczy nas najbliższe dziesięć miesięcy? Emarketer wskazuje, że 2004 rok upłynie pod znakiem m.in. sprzedaży muzyki online, interaktywnych gier, rozwoju technologii Wi-Fi. Przedstawiciele polskiego Internetu dodają, że na kształt krajowych biznesów wpływ będzie miała akcesja Polski do Unii Europejskiej, kuriozalna decyzja o zwolnieniu Internetu z podatku VAT (jeżeli zostanie przyjęta przez Senat, spowoduje różne perturbacje podatkowe) oraz coraz powszechniejsze wprowadzanie płatnych treści.

Kilku rejestratorów domen internetowych złożyło w Los Angeles pozew przeciwko firmie VeriSign oraz organizacji Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Sprawa ma związek z planowanym uruchomieniem usług Wait List Service (WLS).

W 2008 roku najwięcej domów podłączonych do Internetu szerokopasmowo będzie w Wielkiej Brytanii - prognozuje firma badawcza ScreenDigest.