Przegląd tygodnia

France Telecom kupiło 35 procent akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. za 18,62 miliarda złotych. Prywatyzacja TP S.A. rozpoczęła się w listopadzie 1998 roku. 15 procent akcji otrzymali pracownicy firmy, kolejne 15 procent sprzedano na giełdach w Londynie i w Warszawie. Obecnie, aby podbić cenę TP S.A., rząd zgodził się na późniejsze wykupienie przez inwestora strategicznego 16 procent akcji.

Dzięki tej transakcji FT będzie miało pakiet większościowy. Rząd spowolnił także liberalizację telefonii lokalnej, aby nie osłabiać narodowego operatora. TP S.A., jako jedyna spółka, ma również obiecaną licencję na UMTS. France Telecom swoją ofertę złożył wraz z Kulczyk Holding, firmą należącą do wpływowego poznańskiego biznesmena Jana Kulczyka.

<b>Aukcja licencji na UMTS w Holandii przyniosła blisko cztery razy mniej pieniędzy</b>, niż szacowano po wiosennym sukcesie w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd zainkasował 35 miliardów dolarów, natomiast Holendrzy na sprzedaży pięciu licencji zarobili jedynie 5,9 miliarda guldenów (około 2,5 miliarda dolarów).

Niestety, aukcja zakończyła się już w trzynastym dniu licytacji, gdy jeden z uczestników – firma VersaTel – wycofał się z przetargu. Licencję otrzymały: Libertel, KPN Mobile, Dutchtone, Telefort i 3G Blue.

<b>O 10 procent spadła cena akcji Amazon.com na giełdzie nowojorskiej </b>po informacji, że Joe Galli, szef detalicznej sprzedaży on-line, zrezygnował ze stanowiska. Czterdziestojednoletni Galli zastąpi Marka Walsha, dotychczasowego szefa wykonawczego w firmie VerticalNet.

Rozstanie z Amazonem, przebiegło w przyjacielskiej atmosferze, którego założyciel i szef Jeff Bezos wystawił Gallemu jak najlepsze referencje.

VerticalNet jest wiodącą na rynku internetowym firmą oferującą usługi typu business to bussines. Zarządza 55 witrynami, dostarcza najświeższych biznesowych informacji, a także prowadzi serwisy e-commerce. Ostatnio cena akcji VerticalNet spadła o 60 procent w stosunku do 1483 dolarów za akcję, ceny utrzymującej się prawie przez 52 tygodnie. W styczniu tego roku Microsoft zainwestował w VerticalNet 100 milionów dolarów.

Amazon także ogłosił swoje wyniki finansowe za II kwartał 2000 roku. Firma odnotowała stratę w wysokości 115,7 miliona dolarów przy przychodach 577,9 miliona dolarów.

Tym razem straty Amazona były nieznacznie niższe od spodziewanych przez analityków. Jednak aż o 7,1 miliona dolarów niższe, niż przewidywali specjaliści, okazały się też przychody internetowego potentata.

<b>Napster, firma prowadząca witryny, z których internauci mogli ściągać utwory muzyczne</b> w formacie MP3, musi zaprzestać działalności.

Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Płyt i wielkie wytwórnie płytowe odetchnęły z ulgą. Rosnąca popularność MP3 groziła poważnym obniżeniem zysków, bo Napster ma 20 milionów użytkowników na całym świecie.

Napster zapowiedział apelację, ale - zdaniem prawników - ma ona niewielkie szanse na powodzenie. Ewentualne zniknięcie firmy nie oznacza jednak końca kłopotów koncernów fonograficznych. Analitycy podkreślają, że Napster jest poważną spółką z odpowiedzialnym zarządem, który może być dla fonograficznych gigantów partnerem do rozmów. Jeżeli zniknie, jego miejsce zajmą firmy, które nie mają siedziby ani jakiejkolwiek struktury organizacyjnej.