Przegląd prasy 9.02

Branża ubezpieczeniowa wiele obiecuje sobie po wprowadzeniu podpisu elektronicznego, który umożliwi rzeczywistą dystrybucję polis przez Internet.

PRAWO I GOSPODARKA

Używane samochody w sieci

Witryna Mojeauto, pośrednicząca w obrocie samochodami, podpisała umowę z polskim oddziałem niemieckiej firmy Dekra, która zajmuje się badaniem technicznym używanych samochodów. Klienci internetowego autosalonu będą mogli zlecić za pośrednictwem witryny badania stanu technicznego samochodu i otrzymać certyfikat jakości. Mojeauto pośredniczy w handlu zarówno samochodami nowymi, jak i używanymi. Porozumienie zawarte z Dekrą ma na celu zdobycie tego drugiego rynku. (s.5)

Bezprzewodowa przyszłość

Firma badawcza eTForecast przeprowadziła analizę kierunków rozwoju Internetu na świecie w ciągu najbliższych lat. Wynika z niej, że do 2005 r. liczba internautów przekroczy 1,17 mld (w zeszłym roku szacowano ją na 400 mln). Największy przyrost spodziewany jest w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie. USA będą traciły powoli prymat. Teraz blisko jedna trzecia internautów to Amerykanie; do końca 2005 r. będą stanowili jedną piątą. W Europie natomiast w tym samym czasie będzie ok. 246 mln internautów, z których aż 68% będzie korzystało z telefonów komórkowych do połączenia z Internetem. (s.5)

Orange zamiast FT

Spółka zależna France Telecom, zajmująca się inwestycjami w telefonię komórkową, chce przekazać 34-proc. pakiet akcji PTK Centertel operatorowi Orange. Jest to zgodne z globalną polityką FT, która przekazuje wszystkie operacje w dziedzinie „komórkowej” Orange. Pozostały pakiet udziałów w Centertelu należy do TP S.A. (s.12)

PULS BIZNESU

Internet obniża koszty zarządzania ludźmi

Nowoczesne systemy zarządzania zasobami ludzkimi (RP) pozwalają pracodawcom na tworzenie portretu psychologicznego pracowników i modelu ich kompetencji. Wdrażanie ich na bazie technik internetowych ułatwia dostęp do niezbędnych aplikacji, integrację różnych narzędzi i obniża koszty. Akces do systemu jest już możliwy za pośrednictwem telefonu komórkowego. Systemy pozwalają także na automatyzację wstępnej fazy rekrutacji pracowników, którzy wysyłają aplikację przez

wprost do systemu. Menadżerowie firm obawiają się jednak o poziom bezpieczeństwa danych zgromadzonych w systemach obsługiwanych przez Internet. Informatycy zapewniają, że jakość zabezpieczeń cały czas rośnie. (s.16)

Ubezpieczyciele liczą na e-podpis

Wprowadzenie podpisu elektronicznego może ożywić niemrawy handel polisami w Sieci – uważają agencje ubezpieczeniowe i brokerzy. Dzięki niemu cała procedura będzie mogła odbywać się w Internecie, na podstawie dokumentów elektronicznych. Prawdopodobnie będą stosowane także papierowe wersje umów. Stosowanie e-podpisu skróci czas między dokonaniem wirtualnej operacji a chwilą kiedy umowa nabiera mocy prawnej. Nawet gdyby ustawa zaczęła obowiązywać od połowy br., to i tak przyjdzie jeszcze poczekać na powstanie instytucji certyfikacyjnych i upowszechnienie podpisu elektronicznego. (s.20)

RZECZPOSPOLITA

KGHM zaczyna szukać inwestora

Koncern miedziowy rozpoczął poszukiwanie inwestora strategicznego dla Telefonii Lokalnej. Posunięcie takie przewidywała umowa kupna udziałów w TF od Polskich Sieci Energetycznych. W przeciwnym razie PSE może skorzystać z opcji odkupienia udziałów w TF. Telefonia Lokalna ma blisko 120 tys. abonentów i 300 tys. linii abonenckich głównie na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu i Łodzi. W zeszłym roku spółka miała 140 tys. zł straty przy 99 mln zł dochodów. TF mogą być zainteresowane Elektrim lub Netia. KGHM spodziewa się uzyskać za udziału w spółce ok. 500 mln zł. (s.B3)