Przegląd prasy 9.01

Na elektronicznej giełdzie metali ce-market nie zawarto jeszcze ani jednej transakcji, a szwedzka Telia nie ustępuje w walce o budowę UMTS.

PULS BIZNESU

Telia chce wejść w nowy układ z NetCom

Telia, największy szwedzki operator telekomunikacyjny zbuduje sieć UMTS razem z NetCom, jednym ze zwycięzców grudniowego przetargu na świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji w Szwecji (Telia ten przetarg przegrała). Telia i Tele2

(firma zależna od NetCom) obejmą 50 proc. udziałów w joint venture, które zajmie się budową sieci UMTS. Telia poinformowała również, że nie wycofa swojego wniosku z sądu, w którym domaga się przyznania licencji na UMTS. Po podpisaniu umowy z NetCom akcje Telii skoczyły o 3 proc. (s.12)

Alcatel i Marconi sprzedają akcje Alstom

Francuski Alcatel i jego brytyjski odpowiednik Marconi, poinformowali, że w pierwszej połowie 2001r. zamierzają sprzedać część 24-proc. pakietu akcji energetyczno-transportowej grupy Alstom. Akcje spółki zostaną zaoferowane na giełdach Europy i Stanów Zjednoczonych. (s.12)

PRAWO I GOSPODARKA

Netia coraz bliżej NSA

Po wczorajszym potwierdzeniu przez ministra łączności Tomasza Szyszkę, że przetarg na czwartą licencję UMTS w Polsce odbędzie się najwcześniej w 2002 r., Netia coraz bardziej zdecydowana jest wystąpić do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Firma nie otrzymała od ministerstwa oficjalnej odpowiedzi na żaden z trzech wniosków złożonych 13 grudnia 2000 r., co daje jej podstawę prawną do wystąpienia do NSA.

Pozytywnie dla Netii kończy się natomiast spór z TP S.A., dotyczący warunków współpracy i rozliczeń pomiędzy oboma operatorami. Netia i Niezależny Operator Międzystrefowy mogą rozpocząć działalność, pomimo zaskarżenia przez TP S.A. decyzji ministra łączności do NSA, ponieważ decyzje w sprawie stawek pomiędzy operatorami są opatrzone klauzulą natychmiastowej wykonalności. Od wczoraj urzęduje w Warszawie nowy prezes Netii Holdings 43-letni Szwed Mattias Gadd. (s. 12)

France Telecom i Hutchison o nowych emisjach

France Telecom potwierdził, że pozbywa się 15 proc. udziałów w Orange (drugi po Vodafone Group operator telefonii komórkowej w Europie). Prospekt emisyjny zostanie opublikowany w styczniu. FT chce uzyskać z emisji co najmniej 7 mld EUR. Potwierdza, że Orange zamierza objąć swą działalnością 19 państw, a liczba jego klientów na wzrosnąć do 30 mln osób. Hutchinson Whampoa Ltd. ujawnił plany sprzedaży obligacji zamiennych na akcje Vodafone Group Plc. Hutchison chce zainwestować 14 mld USD w rozwó usług telekomunikacyjnych trzeciej generacji j w Europie. (s.7)

RZECZPOSPOLITA

Inwestorzy wyłożą 700 mln zł

19 przedsiębiorstw, które do końca ub. r. uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Krakowskim Parku Technologicznym, zainwestuje co najmniej 700 mln zł i da pracę ok. 3,5 tys. osób. W końcu ub. r. powierzchnia strefy została poszerzona do 80 ha. Dodatkowe tereny, przyznane przez rząd są przeznaczone dla Motoroli, która ma zamiar wybudować jeszcze w tym roku centrum oprogramowania oraz w ciągu 3-4 lat nową fabrykę podzespołów elektronicznych dla telekomunikacji za ok. 60 mln dolarów. Firma uzyskała zwolnienia podatkowe do końca 2017 r. W parku technologicznym Politechniki Krakowskiej na Czyżynach do rozdysponowania pozostało jeszcze 25 ha. Dotychczas pozwolenia uzyskało tam 9 firm, m.in. Sawan Grupa Softbank S.A. oraz Digicard-Unicard sp. z o.o. (producent elektronicznych kart płatniczych). Jedyną firmą, która rozpoczęła produkcję w SSE jest giełdowa spółka ComArch. (s. B2)

Ciężki przemysł w Sieci

Utworzony przez Impexmetal i Prokom internetowy rynek metali ce-market.com chce w ciągu roku osiągnąć obroty na poziomie 250-300 mln zł. W ciągu 4 tygodni działania giełdy nie udało się jeszcze sfinalizować żadnej transakcji. Na razie udział w aukcjach może brać 20 firm (aplikacje złożyło ok. 100 firm). Obecnie giełda prowadzi ok. 170 aukcji, w których oferowany jest asortyment o wartości ok. 6 mln zł. Ce-market liczy na pojawienie się pierwszych efektów finansowych po ok. 4-5 miesiącach działalności. Wirtualny rynek ma zarabiać głównie na prowizjach od transakcji i opłatach za subskrypcję. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Czech z komórką

Czechy mają największy odsetek użytkowników telefonów komórkowych ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do końca 2000 r., jak ogłosili czescy operatorzy, w tym 10-milionowym kraju komórki posiadało 42 proc. mieszkańców. Dla porównania na Węgrzech odsetek ten wynosi 30 proc, a w Polsce - 18 proc. Największy czeski operator - EuroTel obsługuje 2,17 mln abonentów, drugi - RadioMobil - 1,85 mln, a Czesky Mobil - 300 tys. (s.16)