Przegląd prasy 8.01

George W. Bush obiecał szefom amerykańskich spółek nowych technologii, że zwiększy napływ do USA zagranicznych specjalistów IT.

GAZETA WYBORCZA

Czy rząd wiedział

W audycji radiowej ujawniono dokumenty, świadczące o tym, że polskie władze wiedziały o projektach komercyjnego wykorzystania światłowodu, ciągniętego wzdłuż gazociągu jamalskiego. Założenia dotyczące przyszłości infostrady były opracowywane już od 1995 roku. Informowane o tym były m.in. Centralny Urząd Planowania, Ministerstwo Ochrony Środowiska, urzędy wojewódzkie, ale nie resort łączności. (s. 18)

Głód specjalistów

Amerykańska administracja nie będzie wtrącała się w sprawy regulowania Internetu – obiecał szefom największych firm technologicznych prezydent elekt George W. Bush. W ubiegłym tygodniu spotkał się on z blisko 20 prezesami gigantów IT, z których wielu wsparło jego kampanię tysiącami dolarów. Bush chce zyskać poparcie przede wszystkim dla swojego planu redukcji podatków. Przedsiębiorcom natomiast zamierza zapewnić dopływ specjalistów, na razie przede wszystkim zza granicy, ale jednocześnie, dzięki reformie edukacji, wesprzeć kształcenia rodzimych fachowców. (s. 24)

PULS BIZNESU

Portal Ahoj.pl ma dwóch inwestorów

Mother.Ship Poland znalazła dwóch chętnych na objęcie udziałów. Część akcji Ahoj.pl obejmie europejskie konsorcjum inwestujące w rynek medialny. Druga część trafi do amerykańsko-niemieckiej spółki, która angażuje się głównie w nowoczesne technologie. W grudniu natomiast z portalu zwolniono ok. 30 osób. (s. 5)

Połowa użytkowników sieci nie ma dochodów

Wśród polskich internautów jest prawie dwa razy więcej osób, które twierdzą, że nie mają żadnych dochodów, niż w całej populacji. Przedstawiciele spółek internetowych uważają, że ludzie bez dochodów dysponują jednak siłą nabywczą – ich zdaniem, internauci raczej zaniżają zasobność swoich portfeli niż zawyżają, otrzymując bowiem pieniądze od rodziców lub z różnych niesformalizowanych źródeł dochodów. (s. 20)

Liczba internautów rośnie bardzo wolno

Po załamaniu, jakie nastąpiło w ostatnim kwartale 1999 r. i pierwszych miesiącach 2000 r., liczba Polaków korzystających z Internetu zaczęła powoli rosnąć. Przyrost liczby internautów jest jednak mniejszy niż oczekiwano. Przedstawiciele branży IT są zdania, że główna przyczyna tkwi w wysokich kosztach dostępu do sieci. Mniejszy niż zakładano przyrost liczby internautów może się przyczynić do wcześniejszych upadków firm internetowych. (s. 20-21)

FINANCIAL TIMES

Koreańska ekspansja Ebay

Ebay, największa aukcja internetowa na świecie, za 120 mln dolarów kupi większościowe udziały w jednym z serwisów aukcyjnych w Korei Południowej. Internet Auction działa od 1998 r., w tym roku ma osiągnąć wartość sprzedaży 53,4 mln dolarów. Kontrola nad nią da Ebay kolejny, po Japonii, przyczółek w rozwoju swojej działalności na Dalekim Wschodzie.