Przegląd prasy 5.01

Znowu zaczyna się robić głośno wokół polskiego rynku telekomunikacyjnego.

RZECZPOSPOLITA

Czy wrócą Hiszpanie

Hiszpańska Telefonica montuje sojusz zachodnich firm telekomunikacyjnych, który będzie lobbował na rzecz rozpisania przetargu na czwartą koncesję UMTS w Polsce. Telefonica liczy, że akces zgłoszą te firmy, który wyrażały zainteresowanie przetargiem, ale ostatecznie się z niego wycofały. Przetarg musiałby się odbyć jeszcze w tym roku, aby nowy operator miał szansę rywalizacji z operatorami GSM. Wymagałoby to jednak nowelizacji obowiązującego od początku roku prawa telekomunikacyjnego, które przewiduje przyznanie czwartej koncesji dopiero w 2002 r. (s.B3)

PRAWO I GOSPODARKA

Czwórka mocno siedzi

Analitycy banku ABN Amro w opublikowanym raporcie stwierdzają, że faktycznie mocno zaangażowane w działalność internetową są tylko cztery spółki, których aktywa w tej branży to co najmniej 10% całości. Te spółki to Optimus, , Prokom i Softbank. Spośród nich analitycy ABN Amro najwyżej oceniają Prokom za staranny wybór segmentów rynku, w który inwestuje, i ComArch, inwestujący w przyszłościowe usługi ASP. Natomiast zdaniem analityków ABN internetowe aktywa firm telekomunikacyjnych raczej nie podwyższą swoje wartości, ponieważ strategia TP S.A. jest niejasna, a Elektrim najwięcej uwagi i środków poświęca trudnemu sektorowi elektronicznego handlu detalicznego. (s.5)

IT wróci do łask inwestorów

Pierwsza połowa tego roku może przynieść giełdową hossę, po której przyjdzie ustabilizowanie rynku – uważają analitycy. Ton będą nadawały spółki o największej kapitalizacji, w szczególności telekomunikacyjne, którym rynek telefonii komórkowej powinien przynieść znaczne zyski. Na rynku pojawi się też kilka firm z sektora IT (portale internetowe), ale początkowo podaż może nie spotkać się z popytem i trudno oczekiwać dużego wzrostu cen ich akcji. Potem zainteresowanie firmami IT powróci, dzięki podpisanym w tym roku kontraktom i konsolidacji sektora. (s.12)

PULS BIZNESU

TP S.A. posiada najwięcej partnerów w branży IT

Krajowy monopolista telekomunikacyjny jest zleceniodawcą dla najwyższej ilości firm (106) informatycznych w rankingu opracowanym przez biuro analityczne DiS. Drugie w kolejności PKO BP ma zaledwie 56 kooperantów z tej branży. (s.5)

PARKIET

Niemcy konkurencją dla France Telecom?

Wejście w życie nowego prawa telekomunikacyjnego od 1 stycznia stwarza sposobność do wejścia do Polski po France Telecom kolejnych wielkich koncernów telekomunikacyjnych. Polski rynek jest oceniany jako jeden z mniej rozwiniętych w regionie, ale też z tego powodu obiecuje szybsze, niż gdzie indziej tempo rozwoju w najbliższym czasie. Najaktywniej zachowuje się w ostatnim czasie Deuetsche Telekom, który zaangażuje się finansowo (180 mln USD) w należące do Elektrimu spółki telekomunikacyjne i dostarczające Internet. Niemiecki koncern posiada ponadto 45% udziałów w PTC. Niewykluczone także, że przejmie duńską spółkę telekomunikacyjną TeleDanmark i należący do niej 19% pakiet akcji Polkomtela, czym jednak jest także zainteresowany Vodafone. TeleDanmark posiada ponadto wyłączne prawo negocjacji z Softbankiem w sprawie inwestycji w należące do polskiej firmy spółki ISP, które to prawo mogłoby przejść na DT. Analitycy zauważają, że zainteresowanie DT polskim rynkiem może być spowodowane między innymi globalną rywalizacją z France Telecom. (s.1)

CHI ruszy pod koniec lutego

Pierwotnie Centrum Handlu Internetowego miało wystartować w styczniu tego roku, chociaż jego przedstawiciele twierdzą, że termin ten miał charakter orientacyjny. Przedsięwzięcie jeszcze ciągle jest na etapie organizacyjnym i jego szefowie nie chcą snuć prognoz jak przyjmie je rynek. CHI zaoferuje przede wszystkim hosting sklepów internetowych i stron WWW małym i średnim przedsiębiorstwom. Będzie zarabiało na prowizjach od transakcji, opłatach za hosting i reklamie. Właścicielami CHI są w równych częściach Agora, która zajmie się sprzedażą usług, i ComputerLand, który zapewni obsługę techniczną. Kapitał założycielski wynosi 6 mln zł, ale wspólnicy zadeklarowali 15 mln inwestycji w pierwszej połowie tego roku. (s.12)

WALL STREET JOURNAL

EToys zwolni 70% pracowników

Amerykańska witryna handlująca zabawkami poinformowała niedawno, że zrealizowała zaledwie połowę przewidywanego poziomu sprzedaży świątecznej. Po tej informacji pojawiły się kolejne niepomyślne wieści: witryna w marcu może stracić płynność finansową, nie uda się jej uzyskać rentowności przed 2003 r. EToys wynajęło bank inwestycyjny Goldman Sachs do opracowania strategii, która pozwoliłaby wyjść witrynie na prostą. Rozważane są takie warianty jak sprzedaż witryny lub fuzja z inną. Doraźnie EToys zwolni 700 z 1000 swoich pracowników do początku marca i zlikwiduje dwa magazyny.