Przegląd prasy 4.01

Yahoo! wprowadzi opłaty za wystawianie przedmiotów na aukcjach internetowych i zakaże handlu przedmiotami związanymi z organizacjami faszystowskimi.

GAZETA WYBORCZA

Portal bez hitlerowskich pamiątek

Yahoo! zabroni sprzedaży nazistowskich pamiątek na swoich stronach. Wprowadzi także opłaty za wystawienie towarów na prowadzonych przez siebie aukcjach. Zakaz wystawiania będzie dotyczył wszelkich przedmiotów z wiązanych z organizacjami nawołującymi do nienawiści rasowej, także np. z Ku-Klux-Klanem. Związane to jest z niedawną decyzją paryskiego sądu, który nakazał Yahoo! odciąć Francuzom dostęp do handlu materiałami faszystowskimi. Natomiast opłatę, które już wkrótce będą zbierane od internautów za wystawianie swoich towarów na aukcjach, będą wynosić od 0,2 do 2,25 USD w zależności od wartości przedmiotu. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną także inne opłaty. Władze firmy chcą w ten sposób zrekompensować zmniejszające się wpływy z reklam. (s. 16)

RZECZPOSPOLITA

Azja: opóźnienia z koncesjami

Singapur odroczył do kwietnia lub maja aukcję koncesji na UMTS, ponieważ kandydaci zwrócili się o więcej czasu na zapoznanie się z warunkami sprzedaży. Zasady przetargu będą znane pod koniec stycznia. Natomiast państwowy Korea Telecom zapowiedział uruchomienie swojej sieci UMTS na maj przyszłego roku, ponieważ wcześniej chce dokładniej zbadać rynek. (s. B2)

Wycofać łatwo, lecz trzeba wiedzieć kiedy

Z zakupów dokonanych przez Internet można łatwo się wycofać bez podania przyczyny, trzeba tylko zdążyć z tym w ciągu dziesięciu dni. W praktyce zastosowanie tej reguły budzi jednak pewne wątpliwości. Niektórzy prawnicy są zdania, że oświadczenie o rezygnacji z zakupu można złożyć nawet ostatniego, dziesiątego dnia, choć do sprzedawcy może ono trafić znacznie później. Problem polega na tym, że przepisy nie precyzują początku terminu – może on być naliczany od momentu kiedy towar trafi do odbiorcy lub już w momencie kiedy sprzedawca go przekaże przewoźnikowi. (s. C2)

Japońskie komórki na czele

W maju tego roku w Japonii uruchomiona zostanie pierwsza na świecie sieć bezprzewodowa trzeciej generacji. Pierwszym operatorem będzie NTT DoCoMo, już teraz opracowujący i usługi, które stanowić mają o atrakcyjności sieci 3G. Firma ta już dziś przoduje na świecie pod względem oferty dostępu do Internetu przez telefony komórkowe – z usługi i-mode, polegającej na przeglądaniu specjalnych stron internetowych, korzysta w Japonii już 17 mln osób. (s. D1)

PARKIET

CHI ruszy pod koniec lutego

Centrun Handlu Internetowego, spółka założona przez Agorę i ComputerLand, ma prowadzic pasaż handlowy w ramach portalu Gazeta.pl. Rozpoczęcie działalności operacyjnej planowano na styczeń. Termin ten był jednak jedynie orientacyjny – CHI zacznie więc działać pod koniec lutego. (s. 12)

PRAWO I GOSPODARKA

Czas wielkich wydatków

W bieżącym roku rynek internetowy będzie odczuwał skutki kryzysu końca ubiegłego sezonu. Będziemy mieć do czynienia z licznymi bankructwami i konsolidacjami. Będzie to też rok astronomicznych wydatków na IT, sukcesu m-commerce i Linuksa. Analitycy z IDC prognozują, że w tym roku liczba użytkowników telefonów komórkowych przekroczy liczbę posiadaczy komputerów osobistych, a wartość handlu przez komórki przekroczy miliard dolarów. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP S.A. wyda 27 mld zł w trzy lata

Do końca 2003 r. Telekomunikacja Polska przeznaczy na inwestycje co najmniej 27 mld zł. W tym czasie diametralnie zmieni się wartość poszczególnych gałęzi spółki. Najwięcej zyska transmisja danych i Internet, nieco mniej telefonia komórkowa. Na drugim biegunie znajdzie się telefonia stacjnarna, której udział w łącznej wartości grupy spadnie z 70 do zaledwie 30 procent. Obecnie usługi transmisji danych i internetowe to jedynie 10 procent wartości TP S.A., docelowo w ciągu trzech lat mają one wzrosnąć do 40 procent. (s. 6-7)

IB rozwinie bankowość elektroniczną

Invest Bank zamierza odegrać jedna z pierwszoplanowych ról na rynku bankowości elektronicznej w Polsce. W tym roku przewidziano m.in. wdrożenie obsługi klientów przez Internet, telefonie komórkową i platformę cyfrową Polsatu. (s. 13)