Przegląd prasy 31.01

Elektroniczni włamywacze mogą zdalnie uzyskać kontrolę nad serwerami DNS, które na całym świecie sterują ruchem w Sieci. W 90% z nich zainstalowano oprogramowanie BIND, w którym znaleziono błędy.

GAZETA WYBORCZA

Wyścig do błędu

Elektroniczni włamywacze mogą zdalnie uzyskać kontrolę nad serwerami DNS, które na całym świecie sterują ruchem w Sieci. W 90% z nich zainstalowano oprogramowanie BIND, w którym znaleziono błędy. O zagrożeniu poinformowali w poniedziałek naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. Eksperci ostrzegają, że wykorzystanie słabych punktów oprogramowania może storpedować całą komunikację opartą na adresach internetowych w Sieci, włamywacze będą w stanie zmieniać poszczególne elementy stron WWW. Rozpoczął się wyścig z hakerami, naukowcy z Pittsburga postulują, aby wszyscy administratorzy jak najszybciej zainstalowali poprawioną wersję BIND-a. (s. 16)

RZECZPOSPOLITA

Na czym zarabia TP S.A.

W 2000 r. opłaty z abonamentu stanowiły 24% wpływów Telekomunikacji Polskiej S.A. telefonii stacjonarnej. Według styczniowego raportu analityków z ING Barings w 2005 r. udział abonamentu w tej części dochodów TP S.A. wzrośnie do 50%. Analitycy spodziewają się również przyspieszenia w b.r. procesu równoważenia taryf, polegającym z jednej strony na obniżce cen rozmów międzymiastowych i międzynarodowych, a z drugiej ma podnoszeniu cen rozmów lokalnych i abonamentu. Na obniżenie cen rozmów międzynarodowych i do sieci komórkowych będzie miało wpływ działanie operatorów świadczących usługi transmisji głosu przez Internet. (s. B4)

Ostrożne prognozy

Opublikowane przez Nokię wyniki za czwarty kwartał 2000 r. są nieco lepsze od oczekiwanych. Zysk brutto firmy wzrósł o 39% i wyniósł 1,77 mld EUR, podczas gdy rynek oczekiwał 1,7 mld EUR. Sprzedaż wyniosła 9,28 mld EUR i była o 4% wyższa od prognozowanej. Jednak Nokia zapowiedziała, że spodziewa się w pierwszym kwartale b.r. spowolnienia tempa sprzedaży do 25-30% w porównaniu z analogicznym okresem 2000 r. Firma przewiduje, że w całym 2001 r. jej sprzedaż zwiększy się o 25-35%. Nokia zapowiedziała również, że w trzecim kwartale wprowadzi na rynek telefony działające w systemie GPRS. (s. B4)

PRAWO I GOSPODARKA

Odwrót w kierunku B2B

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu nastąpi rejestracja wspólnego przedsięwzięcia Commerce One, Oprimusa i BRE Banku - spółki, która zajmować się będzie prowadzeniem platformy handlu elektronicznego między przedsiębiorstwami. Optimus obejmie w spółce 50,1% kapitału, BRE pozostałą część. Do końca lutego b.r. kapitał założycielski nowego podmiotu zostanie podwyższony do 10 mln USD, z czego pakiet o wartości 1 mln USD obejmie amerykańska Commerce One. Ma to być największe przedsięwzięcie typu B2B w polskim Internecie. C1 poprzez sieć podobnych platform stworzyła światowy rynek handlu elektronicznego (Global Trading Web), na którym rocznie zawiera się transakcje o łącznej wartości 1 mld USD. Do polskiego przedsięwzięcia BRE Bank wniesie bazę klientów korporacyjnych i zorganizuje fizyczny przepływ gotówki w ramach internetowej platformy, C1 dostarczy technologię, zaś rola Optimusa będzie polegała na integracji systemów informatycznych przedsiębiorstw w ramach platformy. (s. 5)