Przegląd prasy 30.11

Wirtualna Polska może kupić czeski portal.

GAZETA WYBORCZA Wirtualna Polska, czeski portal Centrum.cz i węgierski Index.hu przygotowują się do współpracy. Portale, posiadające wspólnego udziałowca – Intel Capital, planują wzajemnie się wspierać i występować ze wspólna ofertą do reklamodawców. Nieoficjalnie mówi się, że WP ma przejąć Centrum.cz. (s. 20)

Uruchomiono serwis finansowy Elfin.pl. Oprócz informacji z rynku, można za jego pośrednictwem także zwrócić się o zakup polisy ubezpieczeniowej i zaciągnąć kredyt bankowy. W ciągu dwóch miesięcy spółka chce pozyskać inwestora strategicznego, który ma dać na dalszy jej rozwój ok. miliona dolarów. (s. 24)

RZECZPOSPOLITA Badani przez Pentor przedsiębiorcy uważają, że będzie wzrastać znaczenie Internetu jako narzędzia marketingowego, jednocześnie zmaleje rola tradycyjnych targów. (s. B3)

Krakowski sąd skazał na rok więzienia bez zawieszenia ucznia policjalnego studium informatycznego za włamanie i zniszczenie danych w komputerze jednego z przedsiębiorców. Stratę oszacowano na 5 tys. złotych. (s. C1)

W III kwartale br. Na świecie sprzedano 33,3 mln komputerów osobistych, co oznacza wzrost sprzedaży o 18,3 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Liderem sprzedaży jest Compaq mający 13,1 procent światowego rynku. (s. D2)

PRAWO I GOSPODARKA Polskie sklepy internetowe nie przestrzegają regulaminowych terminów dostaw, wynika z badań Federacji Konsumentów. Barierą w robieniu internetowych zakupów jest także brak opisów produktów. W elektronicznym handlu nie przestrzega się wielu innych przepisów broniących konsumenta, takich jak na przykład informowanie o możliwości zwrotu zakupionych towarów. (s. 6)

Internetowa oferta BRE Banku spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony klientów. W pierwszym dniu pracy mBanku otworzono w nim ponad 1,5 tysiąca rachunków osobistych i lokat. (s. 9)

PULS BIZNESU Polscy operatorzy telefonii komórkowej czekają na decyzję hiszpańskiej Telefonici w sprawie udziału w przetargu na UMTS. Jeśli Hiszpanie zrezygnują, w ślad za nimi pójdą prawdopodobnie rodzime telekomy i przetarg zostanie unieważniony. Mówi się, że resort łączności ma plan awaryjny, polegający na bezprzetargowym przyznaniu koncesji obecnym na rynku operatorom GSM w przyszłym roku. (s. 4)

Duński operator telekomunikacyjny TeleDanmark chce kupić za 35 mln dolarów wszystkie udziały w spółkach providerskich należące do Softbanku. Do grupy Softbanku należą sześć providerów internetowych, mających łącznie 12 tysięcy klientów korporacyjnych. (s. 9)

FINANCIAL TIMES Norweski resort łączności przyzna cztery koncesje na UMTS w najbliższy poniedziałek. Mają je otrzymać narodowy operator telekomunikacyjny Telenor, telefonia komórkowa Netcom oraz spółki Tele2 i Broadband Mobile.