Przegląd prasy 28.11

Futuro.com prawdopodobnie nie będzie się starać o koncesję na UMTS.

RZECZPOSPOLITA Rządowy zespół, powołany do zbadania sprawy światłowodu biegnącego wzdłuż gazociągu jamalskiego, zlecił badania Uzrędowi Regulacji Telekomunikacji i Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej. (s. B2)

Akcjonariusze Polkomtela postanowili podwyższyć kapitał akcyjny spółki o 550 mln zł do 2,05 mld zł.Decyzja ta jednak nie przesądza o udziale operatora Plus GSM o udziale w przetargu na UMTS. (s. B2)

Rekordową liczbę zwolnień pracowników, o 55 procent więcej niż w październiku, ogłosiły firmy internetowe w USA. Według danych agencji doradztwa personalnego Challager, Gray & Christmas, w listopadzie pracę straciło 8,8 tys. osób. Łącznie od początku roku zwolniono 31,1 tys. osób. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA Microsoft odwołał się od wyroku sądowego z czerwca, nakazującego podział spółki na dwie części. Firma była oskarżana o praktyki monopolistyczne. (s. 20)

Europejscy operatorzy telekomunikacyjni wyemitowali w tym roku do końca września obligacje o rekordowej wartości 94 mln dolarów. Pieniądze mają pójść na opłaty koncesyjne na UMTS i pokrycie kosztów licznych przejęć. (s. 22)

PRAWO I GOSPODARKA Amerykańskie inkubatory internetowe straciły w ostatnich miesiącach na wartości setki milionów dolarów. Kapitał akcyjny największego z nich, CMGI, zmalał z powodu prowadzonych przez niego projektów o 93 procent. (s. 5)

Po raz drugi odwołano publiczną ofertę akcji bielskiego Techmeksu. Spółka zamierzała uzyskać z niej ponad 100 mln zł. (s. 10)

PULS BIZNESU NTT DoCo Mo, japoński operator telefonii komórkowej, ma kupić za 543 mln dolarów 20 procent akcji KG Telecomunications. Dzięki transkacji Japończycy zapewnia sobie miejsce na tajwańskim rynku UMTS, ponieważ KG Telecom ma w planach staranie się o odpowiednia koncesję. (s. 15)

PARKIET Futuro.com najprawdopodobniej nie wejdzie w skład konsorcjum, które miało się ubiegać o koncesję na UMTS. Spółka wymieniana była jako potencjalny partner hiszpańskiej Telefoniki. „Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak powiedzieć, że nie weźmiemy udziału w przetargu” – powiedział Janusz Pałucki, prezes Futuro.com.

FINANCIAL TIMES Elpida Memory, spółka zawiązana przez NEC i Hitachi, wybuduje w Hiroszimie fabrykę układów pamięci. Inwestycja wyniesie ok. 20 mld dolarów.

WALL STREET JOURNAL Europejski internauta spędził w Sieci przeciętnie 6 godzin w październiku ( o półgodziny więcej niż we wrześniu). Przeciętny amerykański użytkownik Internetu korzystał natomiast z niego w ostatnim miesiącu przez ponad 10 godzin.