Przegląd prasy 24.11

Rusza budowa infrastruktury na potrzeby sieci telefonii komórkowej 3G.

PULS BIZNESU Ericsson podpisał wczoraj umowę z niemieckim operatorem telefonicznym D2 (należy do Vodafone) na dostawę urządzeń do budowy sieci telefonii UMTS. (s.10) Coface, firma ubezpieczająca kredyty eksportowe, uruchomi w Polsce system @ratingu, który umożliwi bezpieczne (z technicznego i finansowego punktów widzenia) zawieranie transakcji typu B2B, w tym także poprzez Internet. (s.14) Powstał system giełd internetowych różnych towarów i usług prowadzony przez krakowską firmę Aldoo. Ukierunkowane są na transakcje typu B2B. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA Badania amerykańskiej firmy IDC wskazują na słabą kondycję dotcomów w USA. (s.5) Deutsche Telekom rozważa nie sprecyzowaną bliżej inwestycję w fińską Sonerę. (s.6) Invest Bank oferuje swoim klientom „wirtualną” (może fizycznie nie istnieć) kartę debetową, którą będzie można regulować należności za zakupy w Internecie. (s.9)

GAZETA WYBORCZA Sklepy internetowe na świecie nie radzą sobie z falą przedświątecznych zamówień. (s.26)

PARKIET Giełdowa spółka Boryszew uruchomi na początku 2001 r. dwa portale informacyjne poświęcone budownictwu i przemysłowi chemicznemu.

DM Global Capital Partners Poland, we współpracy z siecią Idea, uruchomi serwis WAP do obsługi rachunków inwestycyjnych.

WALL STREET JOURNAL Największa europejska firma venture capital 3i Group ogłosiła zwiększenie inwestycji o 30% w Europie, 10% w USA i o 5% w Azji do 2006 r. Inwestycje funduszu przyniosły 100 mln USD zysku w trzecim kwartale tego roku.

Hyundai Electronics – jeden z największych na świecie producentów pamięci RAM – ma poważne trudności finansowe. Brakuje mu blisko 3 mld USD na spłatę zobowiązań.

Amerykańska firma EMusic stworzyła system pozwalający na monitorowanie przesyłania plików MP3 w Internecie. Może posłużyć zwalczaniu internetowego piractwa.