Przegląd prasy 22.12

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o podpisie elektronicznym.

GAZETA WYBORCZA

Gryźć czy się łączyć

Wojna o rynek internetowy – Warner Music zawarł sojusz z MP3.com. Firmy nie ujawniły finansowych szczegółów współpracy. Wcześniej podobny ruch wykonał niemiecki koncern medialny Bertelsmann, wiążąc się z Napsterem. (s. 28)

Jak zaprosić high-tech?

Dzięki czwartkowym decyzjom rządu, dotyczącym specjalnych stref ekonomicznych w Tczewie i Krakowie, Philips i Motorola najpewniej zainwestują w Polsce po kilkadziesiąt milionów dolarów. Do obu stref zostaną wprowadzone najnowsze technologie. Obie firmy planują obecnie budowę w tym regionie swoich fabryk. Koła rządowe wiedząc, że Polsce brakuje własnych marek technologicznych, liczą, że tworząc dogodne warunki do inwestowania zagranicznym koncernom, powtórzą sukces Irlandii. (s. 29)

Zredukowani inwestorzy

Niemal na pniu sprzedały się akcje MCI Management, pierwszego funduszu venture capital, który chce wejść na warszawską giełdę. Sprzedawano 5,2 mln walorów po 6 zł za sztukę. Tymczasem łączne zapisy opiewały na prawie 10 mln akcji. Ostatecznie ci, którzy złożyli zapis w puli inwestorów indywidualnych, otrzymają 40 proc. zamówionych papierów, a apetyty instytucji zostaną zaspokojone jedynie w 16 proc. MCI pozyskał z emisji na dalsze inwestycje ponad 30 mln zł. Debiut spółki na giełdzie jest przewidziany na połowę stycznia. (s. 29)

RZECZPOSPOLITA

Nie tylko własnoręczny

Poselski projekt ustawy o podpisie elektronicznym wpłynął do Sejmu. Podpis cyfrowy ma być równorzędny własnoręcznemu. Głównym celem nowej ustawy jest zagwarantowanie pewności i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w zakresie usług handlu elektronicznego. Projekt zakłada całkowitą wolność w wyborze firm wydających certyfikaty bezpieczeństwa, jednak ich wystawcy musza mieć ważne przez trzy lata zezwolenie Krajowego Urzędu Akredytacji. Przepisy maja wejść w życie w lipcu przyszłego roku. (s. B5)

Emisja w styczniu

Od 10 do 19 mln dolarów chce pozyskać portal internetowy Interia.pl ze sprzedaży 1 mln 650 tys. akcji. Oferta publiczna ma rozpocząć się w połowie stycznia. Debiut spółki jest przewidziany na 2 lutego. Walory Interii trafią na rynek podstawowy. Do końca tygodnia zarząd spółki ma ustalić minimalną cenę jednej akcji. Nieoficjalnie mówi się, że wyniesie ona co najmniej 30 złotych. (s. B5)

PRAWO I GOSPODARKA

Prywatność najważniejsza

Rozwiązaniom w dziedzinie prywatności w biznesie elektronicznym, a w szczególności usuwaniu przeszkód w działalności B2C, został poświęcony raport . Najważniejszy wniosek z dokumentu – przedsiębiorstwa, które nie wyeliminują obaw konsumentów o bezpieczeństwo transakcji internetowych, mogą narazić swoje marki i wyniki finansowe. Ponad 30 procent użytkowników Internetu martwi się bowiem o bezpieczeństwo swoich danych. Klienci wolą przekazywać szczegółowe informacji przez telefon, choć zdaja sobie sprawę, że mogą być podsłuchiwani. (s. 6)

Siemens i Nokia na usługach DT

Deutsche Telekom porozumiał się z trzema czołowymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego. Nokia, Nortel i będą współpracować z T-Mobile (pion telefonii komórkowej DT) w sprawie budowy sieci UMTS. Łączną wartość transakcji przekracza miliard euro. Dostawy i instalacja sprzętu ma rozpocząć się w przyszłym roku, na wiosnę są przewidziane pierwsze testy. Uruchomienie sieci ma nastąpić w 2002 r. (s. 8)

PULS BIZNESU

Informix wstrzymuje inwestycje

Informix, producent narzędzi bazodanowych, wstrzymuje szacowane na kilka milionów dolarów inwestycje w polskie spółki internetowe. Pierwotnie rozważano zaangażowanie się nawet w 10 firm. Wartość inwestycji w jeden projekt miała wynosić kilkaset tysięcy dolarów. Powodem rezygnacji jest planowany podział Informixa na dwie spółki oraz pogorszenie relacji z firmami partnerskimi. (s. 7)