Przegląd prasy 20.12

Akcje Interii, które są warte prawdopodobnie 28 zł za walor, dziś mogą zostać dopuszczone do obrotu publicznego.

GAZETA WYBORCZA

Zirytowani Francuzi

Koncern Vivendi Universal – partnet Elektrimu w przedsięwzięciach telefonii komórkowej (spółki kontrolują razem Polska Telefonię Cyfrową, operatora Ery GSM) – poinformował, że jego współpraca z warszawskim holdingiem stanęła pod znakiem zapytania. Powodem sa ostatnie wiadomości o oddaniu Deutsche Telekom kontroli nad sześcioma spółkami telekomunikacyjnymi Elektrimu. Vivendi, który rok temu uratował Elektrim przed krachem finansowym, sam rozważał inwestycje w te spółki i miał nadzieję na wyłączność w negocjacjach. (s. 25)

Co piszczy w portalu

Oferta publiczna Interii ma liczyć 1,642 mln akcji. Przed miesiącem, przy okazji podwyższenia kapitału RMF wniesiono część akcji portalu aportem. Jedną akcję Interii wyceniono wówczas na 28 zł (Broker FM przeznaczył na podwyższenie kapitału RMF 943 tys. walorów portalu, których wartość oszacowano łącznie na 26,41 mln zł). Idąc tym śladem wartość Interii można dziś oszacować na 138 mln zł. Obecnie w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd rozpatrywany jest prospekt emisyjny Interii, która w przyszłym roku chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie. (s. 25)

RZECZPOSPOLITA

Internetowe zakupy będą clone

W Polsce uregulowania dotyczące cła i podatków od towarów zamawianych i dostarczanych drogą elektroniczną najprawdopodobniej będą podobne do rozwiązań jakie proponuje UE – uważa Wojciech Katner z Ministerstwa Gospodarki. „W Unii Europejskiej panuje przeświadczenie, że towary te trzeba będzie i opodatkować, i oclić. USA, eksporter tych towarów, prezentuje stanowisko odmienne – nie clić i nie opodatkować – powiedział Katner na posiedzeniu Sejmowej Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. (s. B2)

Giełda już blisko

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd mają być dopuszczone do publicznego obrotu akcje Interii – dowiedziała się nieoficjalnie gazeta. Walory te zadebiutują na rynku pierwotnym prawdopodobnie w I kwartale 2001 r. Według opublikowanego w połowie października raportu Schroder Salomon Smith Barney na temat polskich spółek informatycznych, giełdowa wycena Interii będzie punktem odniesienia dla wartości innych spółek teleinformatycznych. (s. B5)

PARKIET

Chętny na Optimusa

Gateway, jeden z największych producentów komputerów na świecie, jest zainteresowany Optimusem – wynika z nie potwierdzonych informacji. Amerykanom zależy na marce Optimus i sieci dystrybucji. O rozmowach obu firm doniósł „Computerworld”. Przedstawiciele Gateway potwierdzili, że rozmowy są prowadzone. Za prawdziwością tych informacji przemawia też fakt, że Gateway jest ostatnim dużym producentem komputerów nieobecnym na polskim rynku. (s. 1)

PRAWO I GOSPODARKA

Portale – tak, rynek badań – nie

Polskie Badania Internetu, organizacja utworzona przez największe portale internetowe i wydawnictwa prasowe (Agora, Onet.pl, Wirtualna Polska, Interia.pl, Poland.com, Press Publica) w celu ujednolicenia badań sieci, ma zamiar działać jako korporacja. Przyjmie prawdopodobnie nazwę Związek Pracodawców Firm Internetowych. Ma to być niezależna organizacja nadzorująca i kontrolująca badania rynku internetowego. Trwają negocjacje akcesyjne z nowymi partnerami. PBI rozpisało już przetarg dla firm badających rynek. Powstanie PBI budziło wiele kontrowersji w środowisku związanym z branżą informatyczną, zarzucano organizacji, że chce zmonopolizować dziedzinę badań rynku internetowego. (s.5)

Nowe strony WWW Invest Banku

Invest Banku uruchomił nowy serwis internetowy. Klienci mogą przez Internet złożyć wniosek o wydanie karty bankomatowej, wirtualnej karty płatniczej, czy wniosek o kredyt. Klient może również wysyłać pytania do wybranego doradcy, obliczyć np. przewidywaną wysokość raty swojego kredytu za pomocą specjalnego kalkulatora. Wprowadzone zmiany są pierwszym etapem wdrażania elementów Customer Relationship Management, czyli efektywnego zarządzania relacjami z klientami. (s.9)

PULS BIZNESU

Energis weźmie jednak koncesję long-distance

Dziś zarząd Energis Polska (dawniej NG KT), spółki tworzonej przez PKP, PT Centrala oraz brytyjskie firmy National Grid i Energis ma podjąć ostateczną decyzję o odebraniu licencji na świadczenia połączeń międzystrefowych. Jego inwestycje do końca 2001 r. wyniosą 300 mln dolarów. Jest to trzecia – obok Netii 1 oraz Niezależnego Operatora Międzystrefowego – firma, której resort łączności przyznał licencję long-distance. Spółka będzie musiała zapłacić za licencję 23 mln euro. Spółka podpisała już umowę o wartości 46,5 mln dolarów z PKP, dotyczącą dzierżawy łączy oraz z Ericssonem, opiewającą na 51 mln dolarów. (s.3)