Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd prasy 2.02

Chociaż Deutsche Telekom nabrało wody w usta w sprawie swojej strategii na rynku polskim, trudno wątpić że się weń poważnie zaangażuje.

PULS BIZNESU

DT nie mówi o planach wobec spółek Elektrimu

Przedstawiciele niemieckiego koncernu podczas sympozjum w Berlinie bardzo niechętnie wypowiadali się o swoich planach względem rynku polskiego, na którym muszą intensywnie inwestować jeżeli chcą rzeczywiście zająć pozycję czołowej firmy telekomunikacyjnej w Europie Środkowo Wschodniej. DT nabyło od Elektrimu pakiety kontrolne sześciu firm telefonicznych, spodziewane jest przejęcie kontrolnego pakietu akcji w PTC i dalsze akwizycje niezależnych operatorów telefonicznych, nieoficjalnie mówi się o Telefonii Lokalnej i Netii. (s.4)

Internet Group zaczyna już tworzyć krótką listę

Dawny Ariel jest w trakcie poszukiwania inwestora. W grę wchodzą zarówno zagraniczni partnerzy branżowi, jak i inwestorzy finansowi. Zdaniem Marcina Marszałka, prezesa Internet Group, ich decyzja będzie zależała od oceny rynku polskiego, który sprawia zachodnim analitykom sporo trudności w ocenie. IG przewiduje 12 mln przychodu w 2001 r. czyli prawie trzy razy tyle co rok wcześniej. Ten szacunek oparty jest na wzroście zapotrzebowania na usługi dostępowe ZigZaga a także na korzystne rozstrzygnięcie sporu o rozliczenia z TP S.A. IG przewiduje także utworzenie w najbliższym czasie spółki oferującej rozwiązania dla serwisów WWW i handlu elektronicznego. Wytwórnia podeszew zostanie sprzedana, chociaż wciąż przynosi grupie stabilne zyski. (s.10)

PRAWO I GOSPODARKA

Piratom wbrew

W ramach ostatniej akcji Business Software Alliance, podczas której skontrolowano we współpracy z policją 30 firm, okazało się, że tylko w czterech spośród nich nie wykryto nielegalnego oprogramowania. Posiadały je natomiast między innymi jedna z kas chorych, międzynarodowa firma spożywcza, ogólnopolskie wydawnictwo. BSA aby przeciwdziałać piractwu prowadzi akcje uświadamiające i ostrzegawcze pośród działających w Polsce przedsiębiorstw. W ramach kampanii wszczęto 70 postępowań sądowych, zapadło 20 wyroków wymierzających grzywny, jedna osoba trafiła do więzienia. Straty producentów, dystrybutorów i budżetu państwa, wynikające ze używania nielegalnego oprogramowania (posiada je 60% biur w Polsce), sięgnęły w 1999 r. 165 mln USD. (s.5)

Metale podbijają sieć

Od początku 2001 r. na elektronicznej giełdzie metali Ce-market zawarto transakcje na łączną wartość 8,5 mln zł czyli 10-krotnie więcej niż zakładali jej twórcy. 9s.5)

Akcje MCI dały zarobić

Analityków zaskoczył debiut akcji MCI Management, które zyskały w sumie blisko 50% wartości w stosunku do ceny emisyjnej. Cenę podbił prawdopodobnie duży popyt inwestorów instytucjonalnych, którzy chcieli włączyć do swojego portfela akcje unikalnego jak na razie na giełdzie przedsiębiorstwa. Po tak ostrej zwyżce, zdaniem analityków, prawdopodobna jest rychła korekta, tym bardziej, że przedstawiciele MCI nie chcą razie ujawnić wyników finansowych za 2000 r. (s.11)

Interia po około 28 zł?

Analitycy przewidują dzisiejszy debiut PDA Interii w przedziale 26-30 zł. Przewidują także, że w krótkim terminie będą się ich pozbywać inwestorzy indywidualni a skupywać je inwestorzy instytucjonalni. W ciągu roku ceny akcji mogą dojść są 30 zł. (s.12)

GAZETA WYBORCZA

Giełdowcy w Internecie

Dla inwestorów giełdowych Internet stanowi główne źródło informacji - wynika z badań SMG/KRC. W rankingu popularności źródeł zdobył 43 pkt, gdy prasa 30 pkt a telewizja 16 pkt. Inwestorów interesują najbardziej informacje i notowania giełdowe a także komentarze i bazy danych. Najpopularniejsze są serwisy ekonomiczne portali: Onetu i Wirtualnej Polski, na trzecim miejscu plasuje się Parkiet.com.pl, który z kolei uważany jest za najbardziej przydatny. Serwisy finansowe wypadają w oczach inwestorów lepiej jeżeli chodzi o jakość zamieszczanych informacji. Pierwsza czwórka w tej kategorii to Parkiet, Euromoney, Bankier i Expander. (s.26)

FINACIAL TIMES

Orange liczy na zainteresowanie swoimi obligacjami

France Telecom zamierza zaoferować obligacje zamienne na akcje Orange za kwotę 2,8 mld USD. Posunięcie to ma na celu, jeżeli się powiedzie, przede wszystkim stworzenie dobrej atmosfery wokół samego France Telekom, które samo zamierza wyemitować obligacje. Duże zainteresowanie obligacjami Orange może przekonać inwestorów, że aktywa FT są cenne i że warto zainwestować w papiery tej firmy. Powodzenie emisji obligacji zamiennych Orange wydaje się gwarantować sukces zakończonej niedawno publicznej emisji akcji, chociaż analitycy przypominają, ze w tym przypadku popyt nakręcili w dużej mierze inwestorzy indywidualni, do których nie będzie skierowana oferta zakupu obligacji.