Przegląd prasy 19.12

Właściciel Internet Partners sprzeda swoje europejskie spółki

GAZETA WYBORCZA

Droga do Ery?

Inwestorzy pozytywnie ocenili informacje o porozumieniu Elektrimu z Deutsche Telekom. W poniedziałek kurs warszawskiego holdingu wzrósł o prawie 7 procent. Obie firmy podpisały list intencyjny w sprawie nabycia przez Niemców 51 procent udziałów w sześciu polskich spółkach za 180 mln dolarów. Będą także negocjować sprawę rozwiązania konfliktu wokół kontroli nad Polską Telefonia Cyfrową. Analitycy przewidują, że sprzedaż akcji mniejszych spółek telekomunikacyjnych jest wstępem do odstąpienia kontroli nad operatorem Ery GSM. Ich zdaniem, Elektrim rezygnuje z planów utworzenia holdingu telekomunikacyjnego, pozostawiając sobie jedynie udziały pozwalające na nadzór finansowy. (s. 23)

RZECZPOSPOLITA

Niepokojący sygnał dla inwestorów

Esprit Telecom Group, europejska spółka zależna amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Global TeleSystems, wstrzymał płatność 12 mln dolarów odsetek od obligacji wysokiego ryzyka zapadających w 2008 r. GTS zamierza sprzedać swoje europejskie spółki telekomunikacyjne. W Polsce firma ta jest właścicielem Internet Partners, jednego z największych dostawców Internetu. (s. B4)

PARKIET

MPEC ułatwi dostęp do Internetu

MPEC podpisał ze ZWUT/Siemens list intencyjny dotyczący przygotowania i wdrożenia systemu osiedlowych sieci IP dla mieszkańców Wrocławia. Należąca do spółki infostrada o długości 50 km umożliwia przesyłanie sygnałów multimedialnych i będzie systematycznie rozbudowywana. ZWUT/Siemens dostarczy urządzenia teleinformatyczne i oprogramowanie. (s. 6)

Internet w listopadzie

W listopadzie dostęp do Internetu deklarowało 16,2 procent ankietowanych przez TNS OBOP, czyli ok. 5 milionów osób w skali kraju. Jednak tylko 3,5 miliona Polaków to użytkownicy Sieci. Według kryteriów przyjętych za amerykańskim Internet Advertising Bureau, internautami można nazwać jedynie ok. 3,1 miliona osób – są to tylko te osoby, które korzystają z Internetu przynajmniej raz w miesiącu. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

2,6 miliona nowych użytkowników GSM

Trzej operatorzy sieci komórkowych działający na polskim rynku do końca listopada 2000 r. pozyskali 2,6 miliona nowych abonentów. Jest to najlepszy rok dla operatorów, a analitycy przewidują rychły kres dobrej passy. (s. 2)

PULS ZNESU

Interia.pl na GPW

Warszawska giełda negocjuje warunki przeprowadzenia emisji publicznej w styczniu 2001 r. z portalem Interia.pl, należącym do Comarchu i RMF FM. Prawdopodobnie NFI zarządzane prze PZU nie dostaną szansy inwestycji w pierwszy portal na warszawskiej GPW (powodem jest opieszałość PZU NFI Management, związana z walką o władzę w PZU). Emisja akcji ma zmieścić się w kwocie ok. 10-20 mln dolarów. Jest to pierwszy portal, który znajdzie się na warszawskiej giełdzie, ale analitycy pochodzą do zagadnienia sceptycznie – los pierwszej spółki z sektora nowej gospodarki, która zdecyduje się na emisję publiczną jest wielką niewiadomą. We wrześniu serwis zanotował 40 mln. odsłon i utrzymywał 320 tys. kont pocztowych. (s. 6)

Emax zamierza tworzyć holding spółek branży IT

Spółka uważa, że jest to najskuteczniejszy sposób rozszerzenia oferty firmy. Emax wdraża obecnie zintegrowane, kompletne rozwiązania z zakresu informatyk i automatyki, wspierające wybrane segmenty rynku – bankowości, sektora publicznego, automatyki itd. Poprzez zakup spółek i Bi.com oraz przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, zmienił się sposób formułowania oferty – wcześniej koncentrowano się jedynie na sprzedaży specjalistycznych systemów. (s. 13)