Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd prasy 18.12

Deutsche Telekom kupi kontrolne pakiety sześciu polskich spółek telekomunikacyjnych

GAZETA WYBORCZA

Oddają telefony

Deutsche Telekom ma zaangażować się w należące do Elektrimu spółki telefonii stacjonarnej i zajmujące się transmisją danych. Za większościowy pakiet udziałów w sześciu firmach zapłaci 180 mln dolarów. Na razie podpisano list intencyjny, ostateczna umowa zostanie zawarta do końca lutego. W tym roku Niemcy nie mogą przejąć kontrolnych pakietów akcji polskich spółek telekomunikacyjnych, ale od przyszłego roku pozwoli na to nowe Prawo Telekomunikacyjne. (s. 26)

Nadchodzi koniec ery peceta?

Coraz więcej firm produkujących komputery lub komponenty do nich informuje, że dynamika ich sprzedaży spada. Po raz pierwszy od trzech lat straty przyniesie Apple Computer. Nie najlepszych wyników spodziewają się także takie potęgi jak Compaq, Hewlett-Packard, Intel czy Gateway. Nawet sezon przedświąteczny w tym roku nie będzie zbyt udany. Eksperci przewidują, że na początku przyszłego roku firmy mogą zacząć obniżać ceny na sprzęt, więc sporo potencjalnych nabywców na razie wstrzymało się od zakupu. (s. 28)

Telia bez licencji

Szwedzi rozdzielili w sobotę licencje na UMTS. Niespodziewanie nie otrzymała jej Telia, największa szwedzka firma telekomunikacyjna, powiązana kapitałowo z polska Netią. Koncesje dostaną cztery spośród dziesięciu zainteresowanych firm – Europolitan, Netcom/Tele2, HI3G Access i konsorcjum Orange Sverige. Każda firma zapłaci po ok. 10 tys. dolarów. Telia nie dostała koncesji, ponieważ, zdaniem urzędników, oferowała gorsze inwestycje niż konkurenci. (s. 28)

RZECZPOSPOLITA

Greckie komórki

Grecka firma OTE Telekom wygrała przetarg na drugą w Bułgarii piętnastoletnią koncesję na GSM. Firma zapłaci za nią 135 mln dolarów. W przetargu uczestniczyły cztery firmy, cena wywoławcza za koncesję wynosiła 40 mln dolarów. Bułgarski monopolista telekomunikacyjny, BTC, zamierza założyć joint-venture ze zwycięzcą przetargu. (s. B4)

PULS BIZNESU

Ruszyła Premiera.pl – nowy polski portal

Premiera.pl jest już szesnastym polskim portalem, chce przyciągnąć użytkowników głównie rozrywkową treścią. Jednym z najważniejszych serwisów będzie WebTV, skupiający działy telewizji interaktywnej, muzyczny i filmowy. Obecnie spółka, założona bez zewnętrznej pomocy finansowej, czeka na inwestora. Z kolei TP Internet uruchomiła w ramach swojego Portal.pl uruchomiła serwis multimedialny. Będzie on realizował przekazy telewizyjne z różnego rodzaju imprez oraz udostępniał programy archiwalne niektórych stacji. (s. 3)

Wirtualna Polska dogania Onet

Według najnowszych badań GFK Polonia z Wirtualnej Polski korzysta 57 procent internautów, tylko o 3 procent mniej niż z Onetu, który do niedawna zdecydowanie przewodził w większości rankingów. Na trzecim i czwartym miejscu są Yahoo! i Altavista, dalej Interia (17 procent) i Arena. (s. 7)

PARKIET

Zlecenia przez Internet

Dom Maklerski AmerBrokers uruchomił serwis AmerNet umożliwiający klientom dokonywanie transakcji przez Internet. AmerNet jest zintegrowany z Warsetem, co umożliwia składanie zleceń w czasie rzeczywistym. Od transakcji o wartości przekraczającej 25 tys. zł będzie pobierana prowizja w wysokości 0,25%. Od pozostałych operacji prowizja będzie wynosić 0,35%. Otwarcie rachunku w AmerNecie będzie bezpłatne. Klienci będą mieli do dyspozycji dostęp do analiz i rekomendacji biura, informacji z agencji PAP i komentarze związane z bieżącą sytuacją rynkową. Dane o notowaniach z GPW będą dostarczane z 15-minutowym opóźnieniem.