Przegląd prasy 16.11

Inwestycja ITI w Optimusa nie ma na razie żadnych pozytywnych następstw. Mnożą się niepomyślne informacje na temat nowosądeckiej firmy.

GAZETA WYBORCZA Inwestorzy giełdowi nie zareagowali pozytywnie na zakup akcji Optimusa przez ITI i plany udziałowców co do losów spółki. Na wczorajszej sesji giełdowej cena akcji Optimusa spadła o 25 procent. (s.24)

PULS BIZNESU NG Koleje Telekomunikacja wydzierżawiły od PKP na 15 lat kanały światłowodowe. Umowa ma wartość 210 mln złotych a sfinansowali ją brytyjscy udziałowcy NG KT: National Grid i Energis (trzecim udziałowcem jest PKP). (s.4)

W projekcie budżetu na 2001 r. nie uwzględniono dochodów z przetargu na UMTS w Polsce. (s.6)

Holdingowi Optimusa grozi rozczłonkowanie. Wiele należących do niego firm rozważa usamodzielnienie. (s.8)

Wprowadzenie do użytku mikroprocesorowych kart płatniczych ożywiłoby handel elektroniczny. Ta technologia zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji w Internecie. (s.12)

Firmy i uczelnie coraz częściej stosują programy szkoleń przez Internet. (s.22)

PRAWO I GOSPODARKA Oficjalne otwarcie serwisu internetowego Mojerachunki.pl (obsługuje płatności rachunków) przez spółkę Billbird zbiegło się z objęciem w niej mniejszościowego udziału przez międzynarodowy fundusz venture capital Innova Capital. (s.6)

Portal YoYo przeszedł techniczną i graficzną modernizację. (s.6)

RZECZPOSPOLITA W dodatku „Rzecz w sieci”: o eksplozji e-biznesu w Europie prognozowanym przez Gartner Group (s.1)

Na konferencji Comdex w Las Vegas po raz kolejny starli się Bill Gates (Microsoft) i Larry Ellison (Oracle), tematem ostrej dyskusji była przyszłość komputerów klasy PC (s.2)

O procederze rejestrowania domen internetowych o popularnych nazwach. (s.2)

PARKIET Mimo złej koniunktury giełdowej norweski państwowy koncern telekomunikacyjny Telenor zamierza zadebiutować na rynku publicznym.

WALL STREET JOURNAL Rada Europy rozważa wprowadzenie szczegółowych regulacji prawnych dotyczących przestępstw w Internecie.

Brytyjska firma telekomunikacyjna - Vodafone – poinformowała, że jej przychód brutto w pierwszej połowie tego roku wzrósł o 22 procent w stosunku do zeszłego roku.

FINANCIAL TIMES Przenośne „przystawki” internetowe różnego rodzaju są najmodniejszym tematem konferencji teleinformatycznej Comdex w Las Vegas.