Przegląd prasy 16.01

Gazeta Wyborcza podsumowuje zmiany na rynku usług dostępu do Internetu.

PRAWO I GOSPODARKA

Neutralny, opiniotwórczy ISOC

Polski oddział Internet Society wybrał swój zarząd. Istnieje on od listopada zeszłego roku i ma obecnie 200 członków. Organizacja stawia sobie za cel działalność edukacyjną i określanie standardów technologicznych, obowiązujących w Internecie. Chce mieć także wpływ na prawodawstwo, w czym będzie kładła nacisk na ochronę prywatności i ochronę praw autorskich. Internet Society jest międzynarodową organizacją obecną w 57 krajach całego świata. (s.5)

Od czerwca dwa Optimusy na giełdzie

Opracowany został harmonogram podziału Optimusa na spółkę technologiczną i internetową. W połowie lutego zostanie on opublikowany w Monitorze sądowym, w kwietniu zatwierdzi je walne zgromadzenie akcjonariuszy a w czerwcu akcje obu firm powinny być już notowane na GPW. Do końca lutego powinna także zostać sfinalizowana sprzedaż akcji Optimusa ITI przez BRE Bank i Zbigniewa Jakubasa. (s.11)

PULS BIZNESU

Expander wydał już 10 mln zł

Spółka FinFin, która jest właścicielem portalu finansowego wydała już na jego stworzenie i promocję 10 z 20 mln zł, które otrzymała od swego akcjonariusza Softbanku (90 proc. udziałów). Pozwoliło to, jak zapewniają przedstawiciele firmy, na zdobycie 35 tys. zarejestrowanych użytkowników. Do końca roku serwis chce zdobyć następnych 40 tys. Expander góruje nad konkurencją poważnymi kapitałami, jednak pojawiły się opinie, że FinFin szafuje zanadto pieniędzmi na rozwiązania techniczne, promocję i stworzenie zespołu serwisu, co nie przekłada się na wymierne korzyści. (s.4)

Francuskie UMTS: sami pewniacy

Kwestia przyznania koncesji na UMTS we Francji nie budzi emocji, ponieważ kandydaci, którzy przystąpili do przetargu są pewni swego sukcesu. Są nimi Orange (czyli France Telecom), SFR (czyli Vivendi), Bouygues Telecom (operator komórkowy) i konsorcjum różnych firm (w tym hiszpańskiej Telefoniki) ST3G. Licencja ma kosztować 5 mld EUR ale Bouygues Telecom złożyło wniosek do Komisji Europejskiej z żądaniem zbadania procedury przetargowej a zwłaszcza wysokości ceny licencji. Krążą doniesienia, że Deutsche Telekom może nabyć udziały w Bouygues Telecom i w ten sposób wejść do przetargu, co by było konsekwentnym następstwem pozycji DT w Europie, która wyklucza rezygnację z francuskiego rynku. Przedstawiciele DT udzielają sprzecznych informacji w tej sprawie. (s.9)

GAZETA WYBORCZA

W nowym wieku

Naciski internautów sprawiły, że TP S.A. powoli obniża cenę korzystania z sieci, mimo to w Polsce jest ona ciągle jedną z wyższych w krajach OECD. Nowe prawo telekomunikacyjne może tę sytuacje zmienić. Zniosło ono wymóg koncesji na świadczenie usług transmisji danych, co może się przyczynić do powstania licznych małych firm ISP. Samo TP S.A., nakłaniane do wprowadzenia zryczałtowanych opłat za dostęp, wdraża i testuje rozwiązania, które to umożliwią: technologię SDI i SDI-2, ADSL i łącza radiowe. TP S.A. rozbudowuje także sieć szkieletową, która docelowo ma osiągnąć przepustowość 2 Gb/s. TP S.A. nie przewiduje natomiast inwestycji w system dostępu „dodzwanianego”, uważając, że nie ma on przyszłości. Koszty tego systemu zredukować może ewentualnie Urząd Regulacji Telekomunikacji. W Polsce istnieją już także, przynajmniej teoretyczne, możliwości dostępu do Internetu za pośrednictwem telewizji kablowej – UPC i Aster City – ale ich usługi nie obejmują jeszcze często nawet samych abonentów „kablówki”. (Gazeta Komputer, s.3)

PARKIET

Prezes sprzedał prawie 3% Prokomu

Ryszard Krauze sprzedał 10 stycznia 100 tys. akcji Prokomu za 16 mln zł, czyli po cenie nieco wyższej od notowań giełdowych (160 zł - 156 zł). Nie wiadomo na co przeznaczy prezes Krauze uzyskaną kwotę, ale sprzedaż akcji być jest związana z nabyciem udziałów w Ster-Projekcie. (s.4)