Przegląd prasy 15.12

Haker wygrał główną nagrodę w konkursie Areny

RZECZPOSPOLITA

Unieważnienie przetargu albo koncesja

Dwie spółki z grupy Netia żądają od Ministerstwa Łączności umorzenia postępowań w sprawie rozszerzenia koncesji operatorów telefonii komórkowej GSM o usługi UMTS. W przeciwnym wypadku domagają się wydania im – na podstawie złożonego wniosku – koncesji na telefonie komórkową trzeciej generacji. Toczące się postępowania w sprawie rozszerzenia koncesji Netia uznaje za bezprawne. Firma proponuje także rozpisanie nowego przetargu, w którym wszystkich wnioskodawców traktowano by równorzędnie. Przemysław Sypniewski, rzecznik ministerstwa, powiedział, że resort jest zaskoczony wnioskiem. Z kolei Marcin Sadlej, szef analityków CDM Pekao S.A., zgadza się z tezą, że nie ma uzasadnienia przyznania licencji na UMTS w ramach rozszerzenia dotychczasowych koncesji GSM. (s. B1)

GAZETA WYBORCZA

Haker na Arenie

Warte 160 tys. zł audi TT – główna nagroda w internetowej promocji portalu Arena.pl – o mało nie stało się łupem hakera, który wcześniej już „wygrał” zegarek i palmtopa. Informatycy portalu wyliczyli, że zwycięskie kliknięcie myszy na ikonce samochodu było tylko symulowane. Ponieważ haker by wygrać nagrodę musiał podać swoje dane osobowe, firma wie kim jest, a nawet o całym zdarzeniu powiadomiła prokuraturę. (s. 29)

Portal z energią

Firma eProject z grupy funduszu MCI Management, specjalizująca się w tworzeniu systemów informatycznych energetyki, zamierza rozwijać portal energetyczny CIRE (www.cire.pl). Jak podali szefowie przedsięwzięcia, założony w styczniu ubiegłego roku portal ma wkrótce osiągnąć zdolność do samofinansowania się. Z czasem ma stać się elektronicznym rynkiem handlu energią. Na razie portal ma charakter informacyjny. (s. 30)

Megafuzja coraz bliżej

Federalna Konmisja Handlu w USA zatwierdziła wartą 109 mld dolarów fuzję America Online z Time Warner. Uzyskanie tej zgody było najtrudniejszym etapem w połączeniu obu firm. Koncerny musiały pójść na liczne ustępstwa – np. AOL, największy na świecie dostawca Internetu, zapewnił, że konkurencja będzie miała dostęp do jego sieci, natomiast Time Warner zrezygnował z przejęcia EMI. Teraz fuzję ma zatwierdzić amerykańska Federalna Komisja Łączności. (s. 31)

Ziarenko prawdy

Akcje Elektrimu wzrosły w czwartek o ponad 3 procent. Odrabiały straty ze środy, kiedy pojawiła się plotka, że spółka ma poważne zaległości podatkowe. Ewa Bojar, rzeczniczka Elektrimu, przyznała, że prowadzone jest postępowanie przez Urząd Kontroli Skarbowej w sprawie niezapłaconego w pierwszej połowie lat 90-tych 20 mln zł podatku, ale dotyczy ono zakładów pracy chronionej, dla których spółka realizowała kontrakty eksportowe. (s. 34)

PRAWO I GOSPODARKA

Wortalowe inwestycje

Najpopularniejszymi portalami ekonomicznymi wśród pracowników branży finansowej są Bankier.pl, serwis biznesowy Onet.pl i Parkiet – wynika z przeprowadzonej przez dziennik ankiety. Na dalszych pozycjach plasują się Expander, Hoga i Interia. Z usług serwisów o tematyce ekonomicznej, których powstało w tym roku na polskim rynku kilkanaście, korzystają przede wszystkim analitycy giełdowi. Znacznie rzadziej robią to menedżerowie firm – dla nich głównych źródłem informacji są gazety. Jednak zdaniem Roberta Chojnackiego z DM BGŻ, głównym adresatem takich serwisów są drobni inwestorzy, których nie stać na opłacenie abonamentu za korzystanie z płatnych serwisów agencji prasowych. (s. 1,5)

PULS BIZNESU

AmerBrokers także startuje w Internecie

Rusza platforma transakcyjna biura maklerskiego AmerBrokers, umozliwijąca zawieranie transakcji giełdowych przez Internet. Oferuje ona klientom wszystkie rodzaje papierów wartościowych. Klientów maja zachęcić także opłaty za transakcje, które należą do najniższych na rynku. Biuro także udostępnia pakiety informacyjne. Jednak dostęp do notowań w pakiecie standardowym jest z 15-minutowym opóźnieniem. (s. 4)

PARKIET

Elektrim „urealnia”

Akcjonariusze Polish Phonesat zadecydowali o podwyższeniu kapitału akcyjnego z 4,5 mln zł do 320,4 mln zł. Wszystkie nowo utworzone udziały objął Elektrim, pokrywając je w całości udziałami w spółce VPN Service o wartości 287,2 mln zł oraz udziałami w firmie Inter-Net Polska o wartości 28,7 mln zł. Tymczasem, w raporcie skonsolidowanym Elektrimu za I półrocze 2000 r. wartość bilansowa 85,8-proc. pakietu akcji Inter-Net Polska wynosiła 1,03 mln zł, a 85% walorów VPN Service zaledwie 10,2 mln zł. Ich kapitały akcyjne wynosiły odpowiednio 100 tys. zł i 10 tys. zł. Zdaniem przedstawicieli Elektrimu, wartość tych udziałów została obecnie urealniona na podstawie własnych analiz.