Przegląd prasy 15.11

TIW nie chce inwestować w polski UMTS

RZECZPOSPOLITA ITI Holdings zapłaci 471,5 mln zł za 33 procent akcji i 70 procent głosów na WZA Optimusa. Spółka za 14 procent akcji kupi 25 procent udziałów w portalu Onet.pl. Po sfinalizowaniu transakcji ITI będzie miał 49 procent głosów na WZA Optimusa i 45 procent kapitału akcyjnego Onetu. (s. B1)

Kanadyjski TIW zrezygnował z udziału w przetargu na UMTS w Polsce. (s. B2)

Zysk netto grupy TP SA po trzech kwartałach tego roku wyniósł 958,2 mln zł. Skonsolidowany zysk netto za III kw. wyniósł 350,5 mln zł. (s. B2)

Już ok. 60 tysięcy klientów detalicznych korzysta w Polsce z bankowych usług internetowych. Liderem jest Wielkopolski Bank Kredytowy z ok. 23 tysiącami klientów. Dwa banki (Bankgesellschaft Berlin i BRE) zdecydowały się swoich klientów indywidualnych obsługiwać tylko przez Internet, usługi te zostaną zaoferowane w przyszłym roku. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA Rostelekom, główny rosyjski operator połączeń międzymiastowych, razem ze szwedzką Telią rozpoczął budowę kabla światłowodowego wokół Bałtyku, który połączy Rosję z państwami bałtyckimi, Skandynawią i Polską. (s. 21)

PRAWO I GOSPODARKA Polsystem 2, spółka w grupie kapitałowej

Notebook, przygotowuje zintegrowany system oprogramowania dla małych i średnich firm. (s. 5)

IBM ogłosił plany współpracy z Nortel Networks i Lucent Technologies. Planuje się wspólne opracowanie oferty produktów i usług dla firm telekomunikacyjnych. (s. 6)

Do końca roku ruszy portal organizowany przez Agorę. Wkrótce ma się odbyć jego prezentacja. Nad portalem od stycznia tego roku pracuje 70-osobowy zespół. (s. 15)

PULS BIZNESU Tel-Energo, właściciel jednej z dwóch największych sieci światłowodowych w Polsce i Arena.pl powołały spółkę internetową. Wkrótce wejdzie do niej także partner technologiczny. Będzie ona tworzyć konkurencję dla TP SA na rynku połączeń internetowych typu dial-up. Działalność powinna się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku. (s. 7)

Amerykański fundusz Innova Capital kupił 28 procent udziałów w Billbird.pl od Internet Investment Fund. (s. 11)

FINANCIAL TIMES Przedstawiciele Ericssona i Nokii zaprzeczyli prognozom, że rozwój telefonii komórkowej trzeciej generacji spowoduje problemy finansowe spółek telekomunikacyjnych. Niewykluczone, że firmy zdecydują się na wdrożenie tańszych aplikacji żeby zrekompensować wydatki na koncesje.