Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd prasy 15.02

Agora przedstawiły plany rozwoju swojej grupy medialnej, w których Internet zajmuje należną, choć nie pierwszoplanową, pozycję

PARKIET

ITI do końca lutego przejmie Onet

Jan Wejchert, mimo licznych spekulacji, nie ma wątpliwości, że ITI sfinalizuje umowy dotyczące Optimusa. ITI zamierza zadebiutować na giełdzie na przełomie maja i czerwca br. Do obrotu publicznego trafi 60% akcji holdingu. (s.1)

Agora przeznaczy 1,5 mld zł na inwestycje

Agora chce intensywniej niż do tej pory inwestować w sektor medialny. Nie wyklucza inwestycji poza granicami Polski. Spółka spodziewa się dwucyfrowego wzrostu wartości sprzedaży, ale mniejszego zysku z powodu rosnących kosztów działania. Motorem rentowności będzie w dalszym ciągu „Gazeta Wyborcza”, która w ub.r. zanotowała zwiększenie poziomu sprzedaży powierzchni reklamowej powyżej średniej rynkowej. Inwestycje w Internet pochłonęły w 2000 r. 23 mln zł. Uruchomiono do tej pory Centrum Handlu Internetowego i wortal medyczny. Agora chce jeszcze zainwestować w serwis ubezpieczeniowy i aukcyjny. W 2000 r. spółka wypracowała 174 mln zł zysku netto przy 810 mln zł wartości sprzedaży. (s.2)

Nieokreślony UMTS

Z analizy Biura maklerskiego BPH wynika, że penetracja telefonii komórkowej w Polsce w 2011 r. osiągnie poziom 40-55%. W tym czasie w sektor ten zostanie zainwestowanych 27 mld zł. Nie jest jasna przyszłość telefonii UMTS. W pierwszych latach funkcjonowania może nie przynosić zysków. Usługi zaczną zdobywać więcej klientów od 2003 r. Jednak do 2011 r. tylko 22-40% użytkowników telefonów komórkowych w Polsce będzie korzystać ze standardu UMTS. (s.4)

PRAWO I GOSPODARKA

Policzone dni prezesa Deutsche Telekom

Na wieść o potencjalnym ustąpieniu Rona Sommera akcje DT spadły o 6%. Prezesa DT obciąża się winą za nieudaną fuzję z Telecom Italia, złą strategię w staraniach o licencję na UMTS w Niemczech i zbyt wysoką cenę – ponad 50 mld USD – jakie DT zgodziło się zapłacić za amerykańskiego operatora telefonicznego VoiceStream. Dalszy spadek cen akcji DT może zablokować tę transakcję a amerykańscy kontrahenci mogą zażądać renegocjacji warunków. Z tego powodu Ron Sommer prawdopodobnie nie ustąpi przed sfinalizowaniem tej akwizycji. (s.6)

Niebezpieczni hakerzy

Według badań stanowego uniwersytetu w Kalifornii działalność hakerów kosztuje amerykańskie firmy 5,7% ich rocznego przychodu. PwC szacuje te straty na 1,6 bln USD rocznie. Drugie tyle pochłaniają szkody poczynione przez wirusy komputerowe. Rozwój Internetu będzie pogłębiał ten problem. (e-biznes, I)

Koniec darmowych aukcji sieciowych

Wartość obrotów w serwisach aukcyjnych według Forrester Research sięgnie w 2005 r. 8 mld USD na rynku C2C i 58 mld na rynku B2B. Giganci usług dla klientów indywidualnych – Amazon, eBay czy QXL – raczej na rynku biznesowym nie skorzystają, ponieważ rządzą nim inne reguły. Popularne serwisy aukcyjne zmieniają w ostatnim czasie strategię i zaczynają obciążać użytkowników opłatami. Ilość ofert w Yahoo! spadła na skutek tego o 82% ale portal liczy na 30-80 mln USD wpływów z pobierania prowizji. Prowizje staną się prawdopodobnie powszechne, ponieważ serwisy aukcyjne nie mogę funkcjonować narażone na zachwianie rynku reklamowego i muszą zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodów. (e-biznes, I)

Wszystko na sprzedaż.com.pl

Trudno w Polsce o spektakularne transakcje domenami internetowymi. Jedna z nielicznych to zakup przez Centertela domeny idea.pl za kilkaset tysięcy złotych. Niemniej istnieją firmy, które prosperują dzięki sprzedaży bądź dzierżawieniu zarejestrowanych domen. Ich ceny wahają się w granicach kilku tysięcy złotych. Dzierżawa to kilkaset złotych miesięcznie. Firmy obracające domenami czekają na rozszerzenie ich listy, uchwalone w zeszłym roku przez ICANN. (e-biznes, II)

PULS BIZNESU

Internet Partners jest bliżej nowego inwestora

IP należy do amerykańskiej firmy Global Tele-Systems, która przeżywa w ostatnim czasie kłopoty i zamierza wyzbyć się części aktywów. Nabywcą IP może być Vivendi bądź irlandzka spółka eTel. IP jest obok Zilliona (dawniej Net2Net) najpoważniejszym graczem na polskim rynku ISP. Sprzedaż 51% akcji Zilliona TeleDanmark wycenia IP na porównywalną kwotę ok. 180 mln zł. Jeżeli jednak nie znajdzie szybko silnego partnera Zillion we współpracy z duńskim operatorem może zdystansować konkurencję. (s.9)

GAZETA WYBORCZA

Stara sztuczka młodego Holendra

Policja holenderska aresztowała twórcę wirusa „Kurnikowa”, który zaatakował na początku tygodnia komputery na całym świecie. Według prawa holenderskiego hakerowi grozi kara do czterech lat więzienia. (s.18)