Przegląd prasy 13.12

Nasz kraj pozostaje w tyle za wieloma sąsiadami z regionu Europy Środkowej i Wschodniej we wdrażaniu nowoczesnych technologii.

RZECZPOSPOLITA

Polska ciągle w tyle

Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Centrum im. Adama Smitha skrytykowali rząd za zaniedbywanie wyzwań jakie niesie rozwój technologii informacyjnych. Zauważyli oni, że deklaracje zawarte w w dokumencie „E-Polska” przyjętym w maju tr. przez Ministerstwo Łączności to zbyt mało. Uczestnicy konferencji uważają, że zamiast mnożyć kolejne programy decydenci powinni pozwolić na swobodny rozwój rynku. Polska pozostaje w tyle w „internetyzacji” społeczeństwa za takimi krajami jak Estonia, Czechy, Słowenia, Węgry. (s.B2)

PRAWO I GOSPODARKA

Ustawa wymusi e-składki

Przelewy bankowe na poczet składek ZUS za pośrednictwem bankowości internetowej wkrótce staną się obowiązkowe dla dużych firm. Teraz tego typu usługi oferują banki WBK, Pekao, Fortis i BPH. Wedle przedstawicieli banków cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów. (s.10)

PULS BIZNESU

Giełda zabiega o e-spółki

Giełda Papierów Wartościowych zamierza ułatwić małym firmom dopuszczenie ich akcji do publicznego obrotu. Ma to przyciągnąć na parkiet przede wszystkim małe firmy z sektora IT. Zniesiono kryteria dotyczące wysokości kapitału akcyjnego i poziomu zysku brutto a także sprawozdawczości finansowej za okres poprzedzający wejście na giełdę. GPW zamierza dopuścić przeprowadzanie emisji pierwotnej za pośrednictwem Internetu, co znacznie obniży jej koszty i uczyni przystępniejszą dla małych firm. (s.7)

Sektorowi giganci planują rewolucję

W lutym tr. powstał GlobalNetExchange (GNX) – międzynarodowy internetowy rynek zaopatrzeniowy dla wielkich sieci handlowych. Założyły go dwie z nich: amerykański Sears i francuski Carrefour. Wolumen obrotu wzrósł w ciągu trzech pierwszych miesięcy z 80 do 180 mld USD. System zaopatrzenia online pozwala na 20-40% redukcji jego kosztów. Wkrótce po uruchomieniu GNX powstała konkurencyjna giełda Worldwide Retail Exchange, której założycielami są m.in. sieci Auchan, Marks & Spencer, Ahold. (e-biznes, s.4)

PARKIET

MCI zainwestuje 30 mln złotych

Taką kwotę inwestycji przewiduje fundusz venture capital w 2001 r. Zainteresowany jest takimi dziedzinami, jak integracja systemów, rozwój aplikacji, konsulting, m-commerce i B2B. Zamierza zainwestować m.in. w inkubator, elektroniczną giełdę, portal B2B, integratora rozwiązań internetowych dla przemysłu energetycznego, portal m-commerce. W chwili obecnej główna konkurencja MCI to RedStars.com, CentralEurope.com, BMP. W przyszłym pojawi się prawdopodobnie japoński bank - Softbank, inwestujący w branżę IT.

Wspólnota portali

Trzy duże środkowoeuropejskie portale: Wirtualna Polska, Centrum.cz i Index.hu utworzyły alians. Współpraca zasadza się na redukcji kosztów poprzez wspólną politykę marketingową a także na zaoferowaniu reklamodawcom ponadnarodowej sieci, w zasięgu której znajduje się 60 mln konsumentów. Niewykluczone, że partnerzy zacieśnią związki przez wzajemne nabycie swoich udziałów. W przyszłości być może nastąpi rozszerzenie sojuszu o podmioty z kolejnych rynków regionu: rumuńskiego i słowackiego. Trzej partnerzy należą do najlepiej rozpoznawalnych dotcomów w swoich krajach i mają razem 5,2 mln odsłon dziennie.

WALL STREET JOURNAL

Operatorzy telefoniczni zapłacili już 501 mln USD na amerykańskiej aukcji częstotliwości

Najwięcej do tej pory wydał Verizon: 133 mln USD. Do rozdysponowania jest 422 licencje, o które stara się 87 podmiotów. Cynthia Motz z Credit Siusse First Boston przewiduje, że aukcja przyniesie 12 mld USD, czyli najwięcej w historii Federalnej Komisji Łączności. Dotychczasowy rekord to 10 mld USD w 1996 r, ale FKŁ nie otrzymała całej tej sumy, ponieważ wielu aukcjonariuszy zbankrutowało usiłując zdobyć środki na opłacenie licencji.