Przegląd prasy 13.02

Wizja bankructwa portalu Ahoj uwidocznia, że sytuacja firm tego typu staje się coraz trudniejsza.

PULS BIZNESU

WP i Onet czekają na inwestorów

Liderem rynku portali pozostaje tandem: WP i Onet. Później powstałe firmy nie zdołały zagrozić tej dwójce. Konkurencyjne firmy po kolei wybierają się na giełdę. Emisja pierwotna akcji Interii powinna je napawać optymizmem, chociaż PDA krakowskiego portalu cały czas zniżkują. Tymczasem Arena zamierza sprzedać swoje walory za kwotę 5-krotnie wyższą niż Interia, kusząc inwestorów wizją portalu ISP, prowadzonego we współpracy z Tel-Energo. Ma on generować przychody ze sprzedaży powierzchni reklamowej i usług dostępowych. Podobne plany ma Poland.com, który może współpracować s firmami ISP z grupy Elektrimu i WP, która chce pozyskać telekomunikacyjnego partnera przed upublicznieniem. Nie jest wykluczone, że zainwestuje w nią TP S.A., jeżeli stwierdzi, że dalsze łożenie na Portal nie ma sensu. Istnieją podejrzenia, że umowa przedwstępna ITI o zakupie akcji Optimusa, była tylko wybiegiem taktycznym, obliczonym na doraźne poprawienie „notowań” BRE Banku i ITI. (s.7)

Arbitrzy KIG zamrozili aktywa Millennium

Sąd arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej przychylił się do pozwu Netii, która domaga się wykonania umowy przejęcia 100% akcji Millennium Communications za kwotę 80 mln zł. Transakcja ta miała umocnić pozycję Netii na rynku korporacyjnym. Millennium bowiem zajmuje się zarządzaniem wewnętrzną infrastrukturą telekomunikacyjną. Zdaniem Netii wszystkie warunki przewidziane w umowie zostały spełnione, ale Millennium odmówiło jej wypełnienia. Sąd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji ale nakazał zamrożenie aktywów Millennium, co uniemożliwia właścicielom swobodne dysponowanie majątkiem firmy. (s.8)

PARKIET

Słabszy rok 7bulls.com

W 2000 r. spadły przychody i zyski firmy odpowiednio o 40 mln zł i 3,7 mln zł. Zdaniem zarządu wynika to ze słabości rynku samochodowego, który wciąż stanowi drugi filar firmy, i z wysokich nakładów na usługi informatyczne. Mimo to spółka nie zamierza rezygnować z dystrybucji samochodów ciężarowych Iveco. (s.4)

Spółki informatyczne niedowartościowane

Analitycy banku Schroder Salomon Smith Barney uważają, że rynkowe ceny akcji czołowych polskich integratorów są zaniżone o ok. 26-38% w stosunku do ich rzeczywistej wartości. Wynika to, zdaniem analityków, z zaliczania ich do sektora internetowego. Tymczasem na skutek konieczności modernizacji systemów komputerowych w Polsce, zyski spółek informatycznych będą rosnąć w tempie 13-16% rocznie. Dla Prokomu, Softbanku i ComputerLandu analitycy wystawiają rekomendację „akumuluj”. (s.6)

Trudny rynek UMTS

Po fiasku przetargu na licencje UMTS we Francji i Belgii, aukcję zamierza ogłosić rząd grecki. Liczba licencji będzie uzależniona od liczby chętnych. Przetarg odbędzie się w I półroczu br. a rząd liczy na wpływy w wysokości 400-500 mln EUR. Zainteresowane przetargiem będą prawdopodobnie: Vodafone, włoski Stet i narodowy grecki operator Hellenic Telecom. (s.10)

PRAWO I GOSPODARKA

Amerykański mobilny internauta

Z raportu firmy badawczej TNS 7% Amerykanów posiada telefon komórkowy z dostępem do Sieci a 11% zapowiada, że taki telefon kupi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 83% posiadaczy takich telefonów używa ich do surfowania w celach prywatnych, 50% w celach zawodowych, 30% w celach edukacyjnych, 70% do obsługiwania poczty elektronicznej. (s.5)

Telekomy na czele europejskich liderów

Inwestorzy w Europie uznali, że ostatnia przecena telekomów osiągnęła poziom, od którego można już zacząć liczyć spodziewane zyski koncernów telekomunikacyjnych. Indeks Dow Jones tego sektora zyskał 1,6% a ceny British Telecommunications 5,1%. Tanieją tylko cały czas akcje France Telecom, któremu nie udało się sprzedać korzystnie udziałów w Orange. (s.6)

Sojusz tradycyjnej firmy z beniaminkiem

Firma handlowa Lastminute zawarła porozumienie z biurem podróży Thomas Cook o wzajemnym udostępnianiu oferty. Lastminute oferuje właśnie takie usługi turystyczne a ponadto prowadzi rezerwację biletów na imprezy i miejsc hotelowych. Prowadzi także sklep internetowy. Umowa z biurem Thomas Cook perspektywicznie da jej dostęp do oferty innych firm z grupy niemieckiej agencji C&V Touristic, która z kolei należy do linii lotniczych Lufthansa i sieci handlowej Karstadt Quelle. (s.7)