Przegląd prasy 12.12

Deutsche Telekom chce kotrolować Erę GSM

GAZETA WYBORCZA

Wirtualne zakupy realne

Kilkanaście osób, klientów PKO BP, zgłosiło, że ich kartami typu Visa Classic zapłacono w internetowym sklepie Onvia.com bez ich wiedzy. Wśród poszkodowanych znalazła się nawet osoba, która kilka miesięcy temu zlikwidowała swój rachunek w tym banku. Jak poinformował PKO BP, poszkodowani otrzymają swoje pieniądze z powrotem. Natomiast Onvia.com podaje, że nie odpowiada za to, że ktoś posługuje się skradzionymi numerami kart płatniczych oraz nie sprawdza, czy adres dostarczenia zakupionego u niej towaru zgadza się z adresem na który jest wysyłane rozliczenie transakcji dokonanych za pomocą karty. (s. 22)

Koncesje przedgwiazdkowe

Jeszcze w tym tygodniu zostaną podpisane koncesje na usługi UMTS dla dotychczasowych operatorów telefonii GSM – zapowiedział minister łączności Tomasz Szyszko. Minister zaapelował też do przyszłych operatorów UMTS, aby przy budowie infrastruktury zechcieli współpracować ze sobą, z pomoca prawną resortu łączności. (s. 22)

Wasze bezpieczeństwo, nasze zyski

Coraz więcej polskich sklepów internetowych korzysta z systemu obsługi transakcji „kartowych” firmy eCard. Oferta tej firmy jest skierowana do wszystkich podmiotów prowadzących lub zamierzających rozpocząć działalność handlową w Internecie. eCard jednak podaje, że dokładnie sprawdza wiarygodność przyszłego partnera. Firma spodziewa się pierwszych zysków ze swojej działalności na przełomie 2003/04 r. Pierwsze usługi tego rodzaju zaproponował w Polsce PolCard, jednak przedstawiciele eCardu zapewniają, że ich oferta daje klientom wyższy poziom bezpieczeństwa i lepszą pomoc przy wdrażaniu systemu. (s. 29)

RZECZPOSPOLITA

Są następni chętni

To, że Bouygues Telecom, trzeci i najmniejszy operator telefonii komórkowej we Francji, zakończył rozmowy o współpracy z Telecom Italia Mobile, oznacza, że do gry mogą wejść Deutsche Telekom i NTT DoCoMo. Starania TIM o zacieśnienie współpracy z francuskim operatorem wynikały z faktu, że Bouygues potrzebuje pieniędzy na rozwój, a zwłaszcza na koncesję i budowę sieci UMTS. Francuzi muszą pozyskać inwestora do końca stycznia przyszłego roku, kiedy upływa termin składania ofert na UMTS. (s. B3)

Papiery z ryzykiem

Od środy rusza publiczna oferta akcji funduszu venture capital MCI Management. Dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych przeznaczone jest 3,8 mln akcji po 6 zł. Emisja ta skierowana jest przede wszystkim do osób lubiących ryzykowne inwestycje. Raporty analityczne wskazują na to, że istnieje szansa zarówno na spore zyski, jak i ryzyko poniesienia znacznych strat. (s. B5)

Także wirtualne pieniądze

Transakcje internetowe można rozliczać gotówką lub kartami płatniczymi, nowością są natomiast czeki oraz pieniądze elektroniczne. Przy wirtualnych rozliczeniach są jednak konieczne zabezpieczenia, które mają zapobiec np. praniu brudnych pieniędzy. W Unii Europejskiej zamierza się wprowadzić kontrolę banku centralnego nad emisją wirtualnych pieniędzy. (s. C2)

PRAWO I GOSPODARKA

Niemiecka Era?

Deutsche Telekom rozmawia w Wiedniu z udziałowcami Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorem sieci Era GSM, na temat zwiększenia udziałów w spółce. Niemcy chcą mieć decydujący głos w PTC, o co zabiegają od dłuższego czasu. W tej chwili spółka jest kontrolowana przez Elektrim, znaczące udziały posiada w niej Vivendi. Przedstawiciele większościowego udziałowca PTC nie skomentowali informacji podanych przez DT. Tymczasem eksperci twierdzą, że objęcie większościowego pakietu akcji przez DT jest tylko kwestią czasu. (s. 1, 13)

BSA chce czyste sieci

Business Software Alliance nasila kampanię, której celem jest zmniejszenie liczby oszustw internetowych w krajach byłego bloku wschodniego. Dokonano 85 przeszukań, prowadzone są 283 sprawy sądowe. Organizacja ujawniła w ciągu ostatnich kilku lat już ponad 200 stron internetowych na których oferowano pirackie oprogramowanie. BSA alarmuje, że w Europie Wschodniej wskaźnik piractwa przekracza obecnie 70 procent. (s. 5)

PULS BIZNESU

Tele2 Polska uruchomi AirNet w Katowicach

Firma Tele2 Polska, która niedawno uruchomiła w Krakowie usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu Air2Net, zamierz a w I połowie przyszłego roku pozyskać klientów także w Katowicach. Oferta będzie skierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Usługa polega na bezprzewodowym szerokopasmowym dostępie do Internetu z gwarantowaną prędkością przesyłu do 512 kb/s. Później Air2Net pojawi się także w innych większych miastach. Firma chce zainwestować w Polsce ponad 220 mln zł do 2003 r. (s. 12)