Przegląd prasy 12.02

Powstał nowy inkubator firm internetowych

PRAWO I GOSPODARKA

Pieniądze na start-upy

Powstanie nowy inkubator internetowy. Założy go kilka osób fizycznych; pośród nich członek rady nadzorczej Internet Idea Arkadiusz Kuich. Projekt pochłonie 3-5 mln USD. Środki będą pochodziły z funduszów własnych założycieli i od inwestora. Nie zakończono jeszcze negocjacji z potencjalnymi partnerami; założyciele chcieliby, aby w inkubator zainwestował jeden podmiot w charakterze inwestora finansowego, z mniejszościowym pakietem akcji. Mógłby to być bank lub fundusz inwestycyjny. Do inkubatora zgłosiło się już czterech projektodawców; do końca br. w inkubatorze zostanie uruchomionych w sumie 8-10 projektów. (s.5)

Europa nie chce spamów

10 mld EUR stracili użytkownicy Internetu w Europie na skutek tzw. spamingu – stwierdza raport Komisji Europejskiej. Listy reklamowe powodują dłuższe „ściąganie” poczty i wyższe rachunki za korzystanie z Internetu. Komisja Europejska dąży do ujednolicenia prawa chroniącego prywatność internautów. W większości krajów Europy wysyłani reklamówek może odbywać się wyłącznie za zgodą użytkowników poczty i w tym kierunku pójdą unijne dyrektywy. Specjaliści od reklamy twierdzą, że „dobrowolna” reklama jest dużo skuteczniejsza. (s.5)

MCI ma chętnych na bankiera.pl

Za 1,7 mln EUR fundusz MCI Management sprzeda 26,7 % udziałów w wortalu finansowym Bankier.pl funduszom inwestycyjnym: bmp i CEEV. Transakcja zostanie przeprowadzona dwustopniowo do połowy 2002 r. MCI zagwarantowało funduszom zwrot inwestycji powiększony o 15% odsetek w skali roku. Fundusze oczekują rocznej stopy zwrotu z inwestycji na poziomie 25% dzięki wprowadzeniu Bankiera na giełdę lub odsprzedaż udziałów trzeciemu podmiotowi. (s.15)

PULS BIZNESU

Coraz więcej firm korzysta z telefonii IP

Takie rozwiązanie pozwala zredukować dużym firmom koszty rozmów między oddziałami nawet do zera. Pakietowa transmisja głosu staje się powoli integralną częścią projektów sieci rozległych. Jakość transmisji bywa niestety czasem niska, w zależności od stopnia kompresji przesyłanych danych. Ponieważ w Polsce stosunek cen połączeń lokalnych i międzymiastowych wynosi 1:4,9 (w Wielkiej Brytanii 1:2) specjaliści uważają, że VoIP będzie coraz częściej stosowane. (s.21)

Polski rynek obsługi domen jest rozdrobniony

Tylko 4 z 30 największych w Polsce firm ISP formalnie posiada ponad 2% rynku usług hostingowych. Softbank praktycznie posiada w nim ponad 6% ale za pośrednictwem 6 osobnych spółek. Wynika to z faktu, że usługi hostingowe są najprostsze dla firm ISP i każda z 500 polskich firm od nich zaczyna. Dla większych podmiotów na rynku hosting stanowi tylko dodatek do dostarczania Internetu lub produkcji oprogramowania internetowego. Największą grupą polskich domen to „com.pl”, które wyprzedzają „.pl”. Wynika to z chęci zaznaczenia przez właścicieli domen działalności gospodarczej i dwukrotnie wyższej ceny jaką pobiera NASK za rejestrację domeny „.pl” (300 zł). (s.23)

HP i Oracle uruchomiły wspólny serwis

Obie firmy zintegrują usługi serwisowe dla klientów, którzy korzystają z serwerów HP i oprogramowania Oracle. Ich użytkownik, w razie problemów, może się zwrócić do dowolnej z dwóch firm. Krok ten jest podyktowany chęcią umocowania na rynku korporacyjnym. Dla dużych klientów awarie sieci są szczególnie groźne. HP i Oracle wyprzedziły tą umową centrale swoich macierzystych firm, które o takim porozumieniu dopiero myślą. Przedstawiciele Oracle’a i HP stanowczo zaprzeczyli jakoby chcieli wkroczyć na rynek obsługiwany do tej pory na ogół przez firmy integratorskie. (s.24)

RZECZPOSPOLITA

Spółki szukają drogi do zysków

W styczniu w USA zwolniono z internetowych spółek blisko 13 tys. Osób. Od początku 2000 r. zamknięto 108 dotcomów. Firmy zwalniają pracowników, szukając źródeł oszczędności – większość z nich wciąż przynosi straty. W Europie tylko 28% procent firm internetowych jest zyskowna. Redukcji zatrudnienia dokonały już tak znane firmy jak Amazon, Letsbuyit, CNet, eToys, pod naciskiem inwestorów zniecierpliwionych bezustanną kapitałochłonnością spółek. Zwalniani są także przedstawiciele kadry najwyższego stopnia, jak np. w Terra Lycos, gdzie pracę straciło 4 członków zarządu. (s.B4)