Przegląd prasy 1.12

Wydaje się, że hiszpańska Telefonica przystąpi do przetargu na UMTS w Polsce.

RZECZPOSPOLITA Telefonica utworzy konsorcjum z Polapagerem, które stanie do przetargu na UMTS. Hiszpańska firma prowadzi także rozmowy z PKP i Pocztą Polską. (s.B1) PTK Centertel ma 1,5 mln abonentów. Wspólnie z WBK wprowadza nową usługę – kartę płatniczą WBK Idea. (s.B4) Atrakcyjność oferty mBanku to przede wszystkim korzystne oprocentowanie zgromadzonych w nim środków. Poza tym jednak rachunek w mBanku powinien mieć charakter pomocniczy. (E5)

PULS BIZNESU Cztery największe szwedzkie banki zamierzają stworzyć w przyszłym roku elektroniczną giełdę papierów wartościowych. (s.10) Tylko 2 % Brytyjczyków korzysta z technologii WAP, chociaż 14 mln uważa się za uzależnionych od telefonów komórkowych. (s.10) Polisę ubezpieczeniową można już wykupić w Internecie. (s.30)

PRAWO I GOSPODARKA TechWIG spadł wczoraj o 3,9%. (s.11) Dodatek „E-biznes”: o debiucie rynkowym procesora Pentium 4, o planach internetowych Softbanku.

GAZETA WYBORCZA Rozmowa z Aleksandrem Gudzowatym na temat łącza układanego wzdłuż gazociągu jamalskiego. (s.21-23)

PARKIET Analitycy uważają, że rynek giełdowy już zdyskontował informacje o zainteresowaniu giełdowych firm przetargiem na UMTS, i że w związku z tym nie należy obawiać się znaczącego spadku cen ich akcji. Przyznają jednak, że nie dojście przetargu do skutku zostałoby poczytane przez inwestorów za pozytywny sygnał.

Telewizja Kablowa Vectra zamierza zaoferować dostęp do Internetu i usługi telekomunikacyjne za pośrednictwem swojej sieci. Jej udziałowcem jest BRE Bank, który dzięki temu może zdobyć kanał dystrybucyjny dla swoich usług (mBank).

Zakończyła działalność amerykańska poczta wirtualna E-Post. Koszt działania okazał się wyższy a poziom dochodów niższy niż przewidywali założyciele.

FINANCIAL TIMES Indeks giełdy Nasdaq doznał dotkliwego spadku w czwartek, kiedy czterech czołowych amerykańskich producentów komputerów poinformowało, że mogę nie zrealizować prognoz finansowych. Nasdaq stracił od swojego marcowego szczytu już 50%.

Amerykański producent półprzewodników – Applied Materials – będzie jedną z pierwszych zagranicznych firm notowanych na japońskiej giełdzie Nasdaq Japan.

Ericsson przewiduje, że rynek sprzętu do sieci telekomunikacyjnych będzie wart 100 mld USD w 2003 r.

Vodafone poinformował, że utworzył z francuską firmą Cap Gemini spółkę joint venture, która zajmie się świadczeniem usług m-commerce dla europejskich koncernów.

WALL STREET JOURNAL Japoński operator telefonii komórkowej DoCoMo nabędzie 16% udziałów w amerykańskiej firmie telekomunikacyjnej AT&T Wireless za kwotę 9,8 mld USD. Będzie to największa pojedyncza inwestycja japońskiego przedsiębiorstwa w USA.