Przegląd prasy 08.11

Prosper uruchamia portal farmaceutyczny

RZECZPOSPOLITA Chińskie władze wydały przepisy dotyczące wykorzystywania Internetu. Nie związani z państwowymi środkami przekazu właściciele witryn muszą uzyskać zgodę rządu na publikacje informacji, muszą natomiast zawrzeć umowy z oficjalnymi mediami. Przepisy jednak nie definiują czym jest informacja, nie określają też kto może informaować o wydarzeniach sportowych czy finansowych. (s. B2)

Cisco Systems, największy na świecie producent urządzeń sieciowych, osiągnął w I kwartale roku finansowego (do 28 października) 1,36 mld dolarów zysku (co oznacza wzrost o 67 procent). Firma zakłada, że w tym roku jej obroty wzrosną o 50-60 procent. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA Według ekspertów nowoczesnym firmom medialnym zależy na jak najszerszym gronie odbiorców, dlatego będą chciały łączyć się ze spółkami nowych technologii oferującymi Internet jako drogę dystrybucji. Jak podaje październikowy raport Arthur Andersen, takie mariaże stanowią ważny punkt w ich strategii rozwoju. (s. 26)

Światowy Internet jest coraz bardziej zapchany. Przepływająca przez niego masa informacji zaczyna nie radzić sobie z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Niedługo firmom nie starczy już tylko zwykłe zwiększenie przepustowości sieci. Potrzebne będą rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie siecią. Propozycją Cisco Systems jest technologia Content Delivery Networks, zwiększająca dziesięciokrotnie wydajność przesyłania danych. Według IDC, wartość rynku CDN w 2004 r. wyniesie 6 mld dolarów. (s. 27)

Dziś hurtownia farmaceutyczna Prosper uruchomi swój portal. Serwis będzie skierowany nie tylko do branży farmaceutycznej (producenci i dystrybutorzy leków) i lekarzy, ale także do pacjentów. Prosper realizuje swój projekt bez wsparcia ze strony partnera strategicznego. (s. 28)

PULS BIZNESU Irlandzka firma eTel zaoferuje w Polsce usługi transmisji głosu, danych i dostępu do Internetu. Swoją propozycję skieruje głównie do firm. (s. 4)

Internet zaczyna coraz bardziej utrudniać firmom działanie w warunkach uczciwej konkurencji. Nie brakuje bowiem chętnych, którzy w wyszukiwarkach podają swoje strony pod nazwą znanych marek. W Sieci można natknąć się także na antyreklamę, a nawet ataki skierowane pod adresem firm. Prawo zaś nie nadąża za postępem technicznym. (s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA Prawdopodobnie dopiero za rok przedsiębiorstwa zaczną na poważnie korzystać z ofert firm typu Aplication Service Provider – szacuje IDC. Przyczyną słabego popytu na takie usługi może być nieznajomość ich zalet. (s. 6)

FINANCIAL TIMES Aukcja internetowa eBay zamierza zwolnić 15 procent pracowników z przejętego w ubiegłym roku przedsiębiorstwa Butterfield. Zwolnienia spowodowane są przewidywanymi trudnościami w segmencie dot.comów. Włączenie Butterfielda do swoich struktur władze eBay oceniają jako sukces, jednak zwracają uwagę na wysokie koszty tego przedsięwzięcia.

WALL STREET JOURNAL Obroty France Telecom wzrosły w trzech kwartałach tego roku o 22 procent i wyniosły 23,95 mld euro. Przychody z tytułu usług internetowych wzrosły o 123,8 procent. France Telecom działa w 20 krajach i ma 28 milionów klientów.