Przegląd Tygodnia 29.12 – 02.01

URTiP uznał, że polscy operatorzy telefonii komórkowej mają znaczącą pozycję na rynku. Miniony rok upłynął pod znakiem walki ze spamem, polepszenia na rynku e-reklamy i popularności technologii Wi-Fi. W sztandarowym projekcie rządu - Polskiej Bibliotece Internetowej nie pojawiły się w tym roku żadne nowe książki.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadały kondycję polskich operatorów telefonii mobilnej. Okazało się, że trzy spółki posiadają znaczącą pozycję na rynku. Nie bez przyczyny zatem analitycy Instytutu III Rzeczpospolitej nazywali tę sytuację oligopolem. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/62426.html

Całe 60 minut każdego dnia pochłania pracownikom pozbycie się spamu – wskazuje badanie wykonane przez uniwersytet w Nottingham. W tym roku zjawisko bombardowania skrzynek pocztowych niechcianymi wiadomościami wyraźnie się nasiliło.

W grudniu 2003 r. nastroje amerykańskich konsumentów uległy pogorszeniu, głównie z powodu złej sytuacji na rynku pracy.

Tim Berners-Lee, uznawany powszechnie za twórcę sieci World Wide Web i obecnie dyrektor konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium (W3C), uzyska wkrótce tytuł szlachecki. Stanie się to w momencie odebrania z rąk królowej Elżbiety orderu Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE).

Telekomunikacja Polska zdecydowała się na przedłużenie świątecznej promocji Neostrady o dwa miesiące. Każdy, kto zdecyduje się na zamówienie usługi do końca lutego 2004 roku, zapłaci za zestaw instalacyjny 99 zł brutto i dodatkowo otrzyma prezent.

Tym razem internetowi oszuści zaatakowali Bank of England. Jego użytkownicy otrzymali fałszywe e-maile nakłaniające do pobrania programu, który miał rzekomo zabezpieczać transakcje dokonywane przez Internet. Na szczęście władze banku szybko dowiedziały się o tym procederze i ostrzegły swoich klientów.

Mijający 2003 rok upłynął pod znakiem wzmożonej, ale mało efektywnej walki ze spamem. To również początek ogromnej popularności bezprzewodowego dostępu do Internetu Wi-Fi, a także przełamanie złej passy e-reklamy. Cieszyły nas prowadzone w Polsce badania Internetu oraz zwiększająca się popularność stałych łączy internetowych. Najbardziej narzekaliśmy na rządowe projekty związane z IT – tak wynika z przeprowadzonej przez nas krótkiej ankiety. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62388.html

Do końca 2003 roku w Polskiej Bibliotece Internetowej miało znaleźć się kilka tysięcy pozycji książkowych. Jeszcze trzy tygodnie temu Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zapewniało nas, że wywiąże się ze złożonych obietnic. Tak jednak się nie stało. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62356.html

Ponad połowa internautów obojętnie zapatruje się na obecność płatnych odnośników w wynikach wyszukiwania – podaje Nielsen//NetRatings. Użytkownicy nie mają nic przeciwko ich obecności, a jedna piąta wskazuje, że sponsorowane odsyłacze mogą pomóc w poszukiwaniu konkretnej informacji.

Kevin Mitnick najbardziej znany, "nawrócony" haker świata złożył publiczną ofertę do osób, które podzielą się z nim wartościowymi informacjami na temat spektakularnych włamań komputerowych. Informacje mają pomóc w napisaniu nowej książki Mitnicka, a nagrodą za zdradzenie nieznanych mu wcześniej przypadków ma być nagroda pieniężna.

Globalny indeks rynków finansowych MSCI wzrósł w tym roku o niemal 29% - wynik lepszy niż w rekordowych ostatnio latach 1998 (20%) i 1999 (25%), kiedy to rynki zbliżały się do swoich szczytów związanych z internetową bańką 2000 roku. Tak więc 31 grudnia br. inwestorzy zamkną księgi roku najlepszego na rynkach akcji od 17 lat i czwartego najlepszego w ciągu trzech minionych dekad.

Przedstawiciele Internet Fraud Complaint Center poinformowali, że w ciągu 2003 r. do IFCC zgłoszono 120 tysięcy skarg dotyczących przestępstw popełnianych w Internecie (oszustw, kradzieży tożsamości, włamań do systemów komputerowych).

Wydawałoby się, że tradycyjne formy reklamy typu banner powoli odchodzą do lamusa, skoro coraz więcej mówi się o popularności i skuteczności innych rodzajów promocji, np. sponsorowanych odnośników. Nic bardziej błędnego – wskazują badania Jupiter Research oraz PwC/IAB.

Miejsca, gdzie można porozmawiać przez Internet, cieszą się mniejszą popularnością niż kiedyś. Sława chatroom-ów przygasa głównie za sprawą komunikatorów internetowych, które cieszą się ogromną popularnością oraz możliwości przesyłania SMS-ów.

Pomimo tego że cały sektor reklamowy w Wielkiej Brytanii przeżywa chwile słabości, wydatki na internetowe formy promocji wciąż rosną. Z opublikowanego niedawno raportu oraz Interactive Advertising Bureau UK wynika, że w tym roku e-reklama będzie święcić największe w swej historii triumfy.

Serwis Yahoo opublikował coroczną listę terminów najczęściej wyszukiwanych za pomocą jego mechanizmu wyszukiwawczego. Okazuje się, że w roku 2003 użytkownicy Yahoo najczęściej poszukiwali informacji o sieci KaZaA - nazwa sieci zdecydowanie wygrała w zestawieniu

Największy na świecie sklep internetowy Amazon.com w sezonie świątecznym odnotował rekordową sprzedaż. Liczba zamówień w szczycie sięgała nawet 24 na sekundę.

Przedstawiciele indyjskiego przemysłu muzycznego (potocznie określanego Bollywood) zawarli porozumienie z firmą Sharman Networks, operatorem sieci KaZaA. Porozumienie zakłada, że filmy produkowane w Bollywood dystrybuowane będą za pośrednictwem KaZaA.

Ponuro rysuje się przyszłość zawodowa brytyjskich absolwentów informatyki - stwierdza raport GTI poświęcony perspektywom absolwentów 2003/2004 wyższych uczelni w Wielkiej Brytanii.