Przegląd Tygodnia 29.09-03.10

Użytkownicy Sieci coraz więcej wydają na płatne treści w Internecie. Nasz rząd będzie negocjował z Unią Europejską obniżenie stawki VAT na Internet. W Polsce pojawi się oddział firmy badawczej Forrester Research. Serwis IDG.pl udostępnił nowy newsletter: Biuletyn IDG.pl

Najważniejszym źródłem informacji biznesowych dla przedstawicieli kadry zarządzającej jest – wskazują badania przeprowadzone przez Forbes.com oraz GartnerG2. Sieć okazała się cenniejsza niż prasa codzienna.

Amerykanie, których dochody wynoszą 100 tys. USD i powyżej, więcej czasu spędzają w Sieci. Bogaci internauci zza oceanu odwiedzili ok. 3 tys. witryn w sierpniu. To cenna wiadomość dla specjalistów od internetowego marketingu – podkreślają analitycy comScore Media Metrix, autorzy badania. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/59678.html

W niektórych regionach świata liczba pobieranych nielegalnie z Internetu piosenek przekroczyła liczbę tych legalnie kupowanych w sklepach i serwisach muzycznych - alarmuje Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI). Organizacja za 11-proc. spadek sprzedaży płyt wini przede wszystkim użytkowników sieci P2P.

Wzrasta wysokość przychodu z handlu elektronicznego, zwiększa się ilość dokonywanych transakcji – wynika z danych, które opublikował BizRate.com. Raport również wskazuje na ciekawy fakt - w Internecie najczęściej pieniądze wydają kobiety.

Wzrosła częstotliwość ataków przeprowadzanych z Internetu na komputery firmowe. Do ich przeprowadzenia najczęściej wykorzystuje się robaki internetowe i konie trojańskie – wynika z opublikowanego przez firmę Symantec raportu „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”.

Pionierski system służący do wymiany plików muzycznych – Napster – ogłosił wielki "come back". Powrót ma nastąpić w zupełnie innej formie, a co więcej dostęp do muzyki będzie płatny. Za tydzień ma odbyć się premiera wersji testowej. W listopadzie serwis rusza pełną parą – podała agencja Reuters.

Plus GSM zapowiada wprowadzenie technologii EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) zaliczanej do tzw. rozwiązań telefonii 2,5G. EDGE umożliwia wzrost prędkości transmisji GPRS do 300 Kb/s.

Forrester Research podjęła decyzję o wkroczeniu na rynek polski poprzez nawiązanie partnerstwa z . Firma analityczna rozszerza swoją działalności badawczą o rejon Europy Środkowo-Wschodniej.

Co dzięki Internetowi może osiągnąć wydawca? Jaka będzie przyszłość reklamy elektronicznej? – nad tym obecnie zastanawiają się wydawcy gazet i magazynów – wynika z raportu Gartner G2.

Nasz rząd chce wystąpić na forum Unii Europejskiej z inicjatywą zmiany dyrektywy dotyczącej podatku VAT na usługi dostępu do Internetu, a dokładnie wynegocjować specjalne traktowanie tych usług – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/59625.html

Yahoo! wydało specjalne oświadczenie, w którym prosi hinduski Departament Telekomunikacji o zniesienie blokady nałożonej na grupy dyskusyjne. Wygląda na to, że Yahoo! planuje pokojowo rozwiązać problem.

America Online poinformowała, że udostępnia swoim użytkownikom większe możliwości kontroli spamu. Teraz użytkownicy AOL 9.0 Optimized oraz AOL 8.0 Plus mogą dowolnie konfigurować filtr antyspamowy.

Z raportu IMN, analizującego skuteczność marketingu poprzez e-mail wynika, że najczęściej czytane są listy od agencji reklamowych oraz PR. Co ciekawe, wiadomości od firm zajmujących się handlem detalicznym i finansami znajdują się dopiero na drugim miejscu.

Serwis internetowy Money.pl zorganizował protest przeciwko podwyższeniu stawki VAT-u na połączenia internetowe. Od internautów zbierane są dane osobowe, które następnie pojawią się w liście protestacyjnym adresowanym do premiera, ministra finansów i parlamentarzystów.

Liczba abonentów należącej do NTT DoCoMo sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji (FOMA) przekroczyła pierwszy milion – poinformował dzisiaj operator.

Firma Google podpisała kilkuletnią umowę z Terra Lycos, w ramach której dostarczy reklamy kontekstowo dopasowane do treści serwisu. Będą się one pojawiać na witrynach należących do Terra Lycos.

Stowarzyszenie RIAA poinformowało, że będzie kontaktować się z internautami, podejrzanymi o nielegalne kopiowanie muzyki z sieci P2P, przed pozwaniem ich do sądu. Przedstawiciele RIAA mówią, że krok ten ma na celu umożliwienie piratom zawarcia ugody bez konieczności procesowania się.

Jak zapowiadają analitycy , nadchodzący rok ma być pomyślny dla reklamy internetowej. Z prognoz wynika, że zwiększą się przychody z marketingu w Sieci.

Coraz więcej wydajemy na płatne treści w Internecie. To jednak początek wydatków, bo serwisy online dopiero startują z usługami typu premium. Celem twórców nowych, odpłatnych usług z pewnością będzie zdobycie większej ilości klientów wśród młodzieży, bo to właśnie ta grupa najwięcej wydaje w Sieci – wynika z raportu przeprowadzonego przez OPA oraz comScore. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/59574.html

Moreover Technologies, dostawca internetowych rozwiązań służących do przetwarzania informacji biznesowych wprowadził wyszukiwarkę, która przeszukuje zasoby blogów.

Serwis IDG.pl udostępnił nowy newsletter: Biuletyn IDG.pl. Jest on wysyłany do subskrybentów dwa razy dziennie (o 12.00 i 16.00) - znaleźć w nim można pełne wersje wszystkich aktualności publikowanych w serwisach Computerworld, CXO, PC World, NetWorld, Digit, Kino Domowe - DVD, GameStar, Internet Standard oraz IT Partner. Więcej informacji:http://www.internetstandard.pl/news/59562.html

Józef Modelski został nowym przewodniczącym Rady Telekomunikacji. Nominację na stanowisko wręczył mu wczoraj sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Hałka.

Świąteczna sprzedaż detaliczna w USA ma być lepsza niż w roku ub. - przewidują ekonomiści Retail Forward. M.in. o 27% wzrośnie w czwartym kwartale br. (w porównaniu z rokiem ub.) sprzedaż on-line, która nadal stanowi jednak nadal tylko ok. 2% sprzedaży całego amerykańskiego sektora detalicznego.

Na posiedzeniu rada ministrów zapoznała się ze wstępnymi propozycjami zespołu ekspertów, dotyczącymi wspierania rozwoju infrastruktury internetowej i możliwości obniżenia cen usług dostępu do sieci.

Według danych agencji badawczej Nielsen//NetRatings liczba użytkowników sieci P2P spadła do nienotowanego wcześniej poziomu. Najwyraźniej akcje RIAA przeciwko użytkownikom pobierającym muzykę z Sieci przynoszą efekty.

Po ostatnich modyfikacjach, które wprowadziło Yahoo! do swojego komunikatora internetowego, okazało się, że programy do zarządzania komunikatorami takie jak Trillian nie działają poprawnie.

Stworzony pod koniec lat 70-tych francuski system komunikacyjny Minitel, który początkowo służyć miał jedynie jako książka telefoniczna, powraca do życia za sprawą podłączenia do Internetu.

Użytkownicy Sieci w Indiach zaprotestowali przeciwko rządowej polityce, zgodnie z którą władze uniemożliwiły korzystanie z grup dyskusyjnych Yahoo! Rząd twierdzi, że na jednej z tych grup pojawiają się antypaństwowe, niebezpieczne treści, więc nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania forum w Sieci.

Firma MusicMatch uruchomiła sklep internetowy z muzyką, którą za odpowiednią opłatą można pobrać z Sieci. Jak na razie jednak, muzykę nabywać mogą tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Amerykańskie firmy walczące z powodzią niechcianych wiadomości o treściach komercyjnych stworzyły "czarne listy" z adresami najbardziej aktywnych w Sieci spamerów. Na odpowiedź długo nie musiały czekać – nadawcy e-maili w odwecie rozpoczęli ataki typu DDoS na witryny broniących się przed spamem firm. W batalii pokonane zostały już dwa przedsiębiorstwa.

Wirtualna Polska poinformowała o uruchomieniu nowej, interaktywnej zabawy – KasaNowa. Codziennie użytkownicy Sieci będą mogli wygrać nagrody pieniężne lub bilety lotnicze, pod warunkiem, że posiadają konto bankowe Inteligo.

Z wrześniowego badania przeprowadzonego przez firmę Expert Monitor wynika, że Internet staje się coraz silniejszym konkurentem dla tradycyjnych mediów. Najwięcej do stracenia ma telewizja – podkreślają twórcy raportu. Zainteresowanie Internetem deklarują nie tylko użytkownicy często korzystający z Sieci, ale również ci, którzy odwiedzają strony WWW sporadycznie. Więcej informacji:http://www.internetstandard.pl/news/59492.html

Stowarzyszenie RIAA wycofało kolejny z 261 złożonych w amerykańskich sądach pozwów, skierowanych przeciwko osobom dystrybuującym chronione prawem autorskim pliki w sieciach P2P. Tym razem o nielegalne kopiowanie i udostępnianie rockowych i hiphopowych nagrań pomyłkowo oskarżono 65-letnią Sarah Ward.

Wokół przegłosowanej 17 września ustawy, zabraniającej nakładania podatku na usługi internetowe w Stanach Zjednoczonych toczą się zaciekłe dyskusje. Jedna z frakcji w amerykańskim Kongresie jest zdania, że ustawa jest źle napisana, a co za tym idzie może spowodować straty w budżecie w wysokości od 4 mld USD do 8,75 mld USD każdego roku.

W sobotę 27 września francuska rakieta Ariane 5 wyniosła w przestrzeń kosmiczną satelitę, który zapewni mieszkańcom Europy szerokopasmowy dwukierunkowy dostęp do Internetu.

Premier Leszek Miller powołał międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań zmierzających w kierunku zwolnienia z podatku VAT usług internetowych – podała Polska Agencja Prasowa. Tym samym sprawa zwiększenia stawki podatkowej na Internet wcale nie jest jeszcze przesądzona.