Przegląd Tygodnia 29.03- 02.04

Zespół Perfect zdecydował się na sprzedaż swojej najnowszej płyty jedynie przez Internet. IDMnet oraz Arbomedia wprowadziły w tym tygodniu do swojej oferty nowe produkty zasięgowe. Google planuje uruchomienie skrzynek pocztowych o pojemności 1 GB. TP S.A. ma obowiązek zmienić warunki umów podpisanych z dostawcami ISP. Prezes Wirtualnej Polski zaprzecza, jakoby planował doprowadzić spółkę do bankructwa.

"Mamy gdzieś pośredników, chcemy wolnej muzyki w Sieci" - tymi słowami Grzegorz Markowski, lider Perfektu rozpoczął wczorajszy koncert promujący sprzedaż nowej płyty zespołu wyłącznie za pośrednictwem Internetu. W przeciągu godziny od udostępnienia plików muzycznych sprzedano ok. 500 płyt. Interia.pl, współorganizator przedsięwzięcia, jest zadowolona z przebiegu akcji. Czy to wydarzenie zapoczątkuje boom na muzykę w polskim Internecie? Koncern Universal Music Polska już poinformował, że od maja udostępni swoje zasoby muzyczne w Sieci. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/65322.html

Internet – a nie gazety, magazyny, radio czy telewizja – jest zdecydowanie najlepszym doradcą w zakupach kobiet, na co dzień korzystających zeń w pracy. Na temat oceny roli mężczyzn w tym procesie badania miłosiernie milczą. Kobiety pracujące z Internetem postrzegają go także jako najważniejsze medium dla reklamodawców próbujących do nich dotrzeć.

Na rynku reklamy pojawił się kolejny agregator witryn – sieć Arbomedia jako kolejna spółka wprowadziła taką ofertę. Nowy produkt zasięgowy będzie umożliwiać, w przeciwieństwie do dostępnych dotychczas rozwiązań, emisję reklam na dużych serwisach, które odwiedza kilkaset tysięcy użytkowników miesięcznie. Portale zaznaczają, że wprowadzenie ofert zasięgowych nie przyczyni się do odbrania im przychodów z tytułu e-reklamy.

Największy sklep internetowy w Polsce zamierza zakończyć ten rok zyskiem operacyjnym. W poprzednim roku spółce udało się uzyskać samowystarczalność finansową – powiedział dla Gazety.pl Krzysztof Jerzyk, wiceprezes Merlin.pl.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Nielsen//NetRatings wynika, że w minionym miesiącu liczba aktywnych użytkowników na świecie wzrosła o niecały 1%. Najbardziej dynamiczny wzrost zanotował Hong Kong, z kolei najwięcej nowych internautów pojawiło się w Japonii.

Google Inc planuje uruchomienie nowej usługi - firma chce udostępnić internautom darmowe konta pocztowe o pojemności 1 GB. Przedstawiciele Google mówią, że oferta skierowana będzie dla internautów wyjątkowo aktywnie korzystających z e-poczty - do systemu kont zaimplementowana ma zostać technologia wyszukiwawcza Google, dzięki czemu możliwe będzie łatwe przeszukiwanie zarchiwizowanej korespondencji.

Na niezwykły pomysł wpadła grupa studentów Uniwersytetu Illinois, którzy skonstruowali przeglądarkę internetową dla systemów Mac OS X, posiadającą moduł graficznego odwzorowania historii oglądanych stron WWW.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił wniosek TP SA o wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej kary za uchylanie się od podpisywania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami usług internetowych.

Na rynku pojawił się kolejny produkt zasięgowy – tym razem z zamiarem odebrania portalom części przychodów reklamowych, ruszyła sieć reklamowa IDMnet. Konkurencyjna firma – Ad.net oferująca taki produkt już od zeszłego roku twierdzi, że IDMnet skopiował ich pomysł. Obie sieci wskazują, że kampanie zasięgowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem reklamodawców. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65253.html

Co siódmy internauta w Polsce dokonuje transakcji bankowych za pośrednictwem Sieci – podaje TNS OBOP. Z badania przeprowadzonego w lutym br. wynika, że od początku roku liczba korzystających z płatności online wzrosła o 5%.

W ubiegłym roku podwoiły się obroty polskiego handlu elektronicznego. O 115 proc. wzrosła sprzedaż opłacana kartami płatniczymi, a jej wartość sięgnęła 68,9 mln zł - poinformowała Visa. Z jej kart korzystało 79,9 proc. kupujących. Łącznie zawarto 287,3 tys. transakcji, z czego 81proc. użyciem kart ze znakiem Visa.

Marek Borzestowski, prezes Wirtualnej Polski stanowczo dementuje spekulacje mówiące o możliwości celowego doprowadzenia portalu do bankructwa, co byłoby zgodne z interesem TP Internet.

Firma Google zaprezentowała dwie nowe usługi, dostępne za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Nowości to "Personalized Web Search" oraz "Web Alerts" - pierwsza umożliwia filtrowanie wyników wyszukiwania tak, by były jak najbardziej zgodne z podanymi wcześniej przez użytkownika zainteresowaniami, zaś druga daje użytkownikowi możliwość otrzymywania alertów e-mailowych, zawierających najbardziej aktualne informacje na wybrany temat.

Wraz z popularyzacją szerokopasmowych łączy coraz większe zainteresowanie reklamodawców wzbudzają reklamy typu rich media. Pomimo tego wciąż najczęstszym i najbardziej aprobowanym przez użytkowników formatem są bannery – wskazują badania Dynamic Logic.

Ilość spamu wysyłanego przez komunikatory internetowe (IM) wzrośnie z 400 mln do 1,2 mld wiadomości - uważa firma badawcza Radicati Group.

Firma Boeing poinformowała o cenach usług korzystania z Internetu na pokładzie samolotu. Najniższe opłaty wyniosą 9,95 USD za 30 minut surfowania. Ci, którzy będą chcieli dłużej korzystać z Sieci podczas wielogodzinnych lotów, będą musieli zapłacić 29,95 USD.