Przegląd Tygodnia 25.08-29.08

Działania RIAA wcale nie służą przemysłowi muzycznemu. FBI ustaliła tożsamość autora wirusa komputerowego MSBlaster. Telekomunikacja Polska przedstawiła nową ofertę usługi Neostrada. Deutsche Telekom zamierza przejąć Polską Telefonię Cyfrową (Era GSM).

Spółka NextiraOne zakończyła kolejny etap budowy systemu contact center w TP S.A, tworzonego na potrzeby nowej platformy CRM operatora.

Abonenci Plus GSM mieli w piątek poważne problemy w korzystaniu z usług sieci. Przyczyną była awaria w jednej z warszawskich central operatora.

Ostatnie działania RIAA wcale nie wychodzą na dobre przemysłowi fonograficznemu, bo zniechęcają użytkowników do korzystania z muzyki z Sieci – wynika z badań Raymond James and Associates.

PAP: FBI ustaliła tożsamość autora wirusa komputerowego "Blaster", który przed tygodniem błyskawicznie sparaliżował kilkaset tysięcy komputerów. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58521

Użytkownicy KaZaA mają możliwość wypróbowania nowej, rozbudowanej wersji programu, ale odpłatnie. KaZaA Plus udostępniona została na zasadzie płatnej licencji.

System wyszukiwawczy Ask Jeeves wzbogacony został o nową funkcję Smart Answers. "Mądre odpowiedzi" przygotowane zostały do najczęściej zadawanych przez użytkowników pytań, z którymi tradycyjne wyszukiwarki mają największe kłopoty.

Prawdopodobnie już pod koniec br. zapadnie ostateczna decyzja czy marka sieci komórkowej Idea zostanie zmieniona na Orange. O pełnym włączeniu Centertela w skład grupy Orange, kontrolowanej przez France Telecom mówi się już od 2001 r.

Strona internetowa amerykańskiej uczelni MIT padła ofiarą ataku dokonanego przez grupę hakerów TechTeam.

Telekomunikacja Polska poinformowała o nowej promocji, przygotowanej z myślą o osobach, które chcą skorzystać z usługi Neostrada. We wrześniu i październiku będą one mogły za 1 zł (1,07 zł z VAT) aktywować Neostradę i korzystać z niej przez 30 dni. Jeśli usługa nie przypadnie klientowi do gustu, będzie mógł z niej zrezygnować, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58499

Japoński operator telefonii komórkowej NTT DoCoMo otwiera placówkę badawczo-rozwojową w Chinach, gdzie przeprowadzane będą testy telefonii czwartej generacji (4G) – zaawansowanych usług mobilnych.

Pomimo irytacji, jaką budzą fale niechcianych wiadomości, użytkownicy Sieci wciąż czytają i odpowiadają na e-maile przesyłane przez działy marketingu – stwierdza DoubleClick po przeprowadzonych na rynku badaniach.

Już niedługo na rynku pojawi się korporacyjny komunikator o kodowej nazwie Greenwich. Microsoft – mimo, że dotąd nieobecny na tym rynku - ma duże szanse na sukces swojego produktu. Jest przecież potentatem aplikacji biurowych.

Agora S.A. podjęła współpracę z portalem o2.pl, w ramach której użytkownicy komunikatora Tlen.pl uzyskają dostęp do wiadomości publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

RealNetworks ostrzega klientów przed wykrytym błędem w serwerze Helix Universal Server 9. Luka umożliwia nieautoryzowany dostęp do serwera. Helix to platforma do obsługi internetowych transmisji audio-video.

We wtorek witryna SCO Group kolejny raz była niedostępna. Według monitorującej Internet firmy Netcraft powodem mógł być kolejny atak denial of service (DoS). Wcześniejszy miał miejsce w miniony weekend.

Odróżnienie zwykłego odnośnika od sponsorowanego w rezultatach wyszukiwania jest wciąż problematyczne – wynika z ostatnich badań wykonanych przez Comsumer WebWatch, serwis należący do amerykańskiej Izby Konsumenckiej.

Największy sklep internetowy, Amazon.com, przesłał pozwy do firm, które podszywając się pod jego markę, przesyłały internautom swoje oferty handlowe.

Krakowski "Tygodnik Powszechny" uruchomił swoją wersję elektroniczną w portalu Onet.pl

Modernizacja amerykańskiej sieci energetycznej będzie kosztować 100 mld USD – wynika z raportu Electric Power Research Institute (EPRI). Chodzi przede wszystkim o unowocześnienie infrastruktury oraz wprowadzenie rozwiązań informatycznych zapewniających funkcje monitoringu.

Wyszukiwarka NetSprint.pl oraz serwis aukcyjny Adico.pl rozpoczęły współpracę, w ramach której NetSprint dostarczać będzie serwisowi sponsorowane odnośniki związane tematycznie z kategorią produktów poszukiwanych na aukcji. Firmy będą dzieliły się przychodami z reklam wyświetlanych na serwisie w nowym modelu.

Deutsche Telekom, niemiecki gigant telekomunikacyjny, zamierza przejąć Polską Telefonię Cyfrową (Era GSM). Cenę zakupu PTC wyznaczył na 1 mld euro. Jeżeli umowa dojdzie do skutku, będzie to pierwsze duże przejęcie Deutsche Telekom w ciągu ostatnich dwóch lat. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58406

Jak wynika z pierwszych prognoz, komputerowy Sobig-F nie spowodował tak poważnych strat finansowych, jak jego poprzednicy - robaki Slammer i Code Red.

Onet.pl zawarł umowę z grupą SES, operatorem flotylli satelitów Astra, w sprawie świadczenia usług dostępu do Internetu.

Piątkowe doniesienia dotyczące utworzenia Tajnych Kancelarii, gdzie kontrolowane miały być wszystkie nasze e-maile, okazały się przesadzone. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego ma inwigilować jedynie pocztę elektroniczną przestępców, po wcześniejszym otrzymaniu decyzji sądowej. Pomimo tych wyjaśnień, sprawa jednak pozostaje kontrowersyjna.

Ostatnia polityka dotycząca sprzedaży tzw. płatnych odnośników przez systemy wyszukiwawcze spotkała się z wieloma zastrzeżeniami znanych firm, które twierdzą, że wyszukiwarki nadużywają ich marek handlowych. Wiele wskazuje na to, że między nimi rozpocznie się ostra walka.

Były lider Apocalypse Crew, internetowej grupy zajmującej się wymianą plików muzycznych, został oskarżony o łamanie praw autorskich i czeka go wyrok więzienia do 5 lat. Toczący się właśnie proces został nazwany milowym krokiem w walce z piractwem w Sieci.

QXL Poland, operator platformy Allegro.pl, uruchomił bliźniaczy serwis aukcyjny w Czechach. www.Aukro.cz działa oficjalnie już od kilku dni.

Przez miesiąc trwającej od 17 lipca promocji, zarejestrował ponad 500 nowych domen internetowych, a kolejne 250 zostało przetransferowanych do firmy jako do przedstawiciela interesów klientów przed NASK.