Przegląd Tygodnia 22.09-26.09

Przesądzona jest już podwyżka stawki VAT na połączenia internetowe z 7% na 22% - tym samym warto zapytać jakie to będzie miało konsekwencje dla użytkowników Sieci i całego rynku internetowego. Wciąż trwa konflikt między zarządem Wirtualnej Polski a mniejszościowymi udziałowcami spółki. Wydatki na internetowe, płatne treści wzrosły w USA.

Pewne jest to, że począwszy od maja przyszłego roku zwiększy się podatek na usługi internetowe z 7% na 22%. Podwyżka odbije się na całym rynku internetowym. W jaki sposób dotknie to e-reklamę? Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/59451.html

Firma VeriSign zajmująca się m.in. rejestracją domen ogłosiła, że już nie będzie stosować mylących klientów praktyk marketingowych. Między firmą a Stanową Komisją Handlu doszło do porozumienia.

Ministerstwo Finansów już postanowiło, że od zwiększenia podatku VAT na usługi internetowe odwrotu nie ma. Tym samym od maja zdrożeją ceny za połączenia z Siecią. Resort finansów twierdzi, że z pomocą powinni przyjść operatorzy i obniżyć ceny połączeń. Operatorzy dalecy są jednak od tego i zamiast obniżać, podwyższą opłaty o 15%. "To, co może nas czekać, to przede wszystkim dramatyczne cofnięcie w kwestii korzystania z Internetu. Rząd zamierza podciąć rynkowi internetowemu skrzydła, kiedy ten właśnie wzbijał się do lotu. Staniemy się cywilizacyjną wioską..." - ostrzega Mariusz Kuziak, rzecznik prasowy Interia.pl. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/59445.html

Amazon przymierza się do wkroczenia na rynek wyszukiwarek i chce rywalizować z takimi gigantami jak Google czy Yahoo.

Onet.pl wprowadził usługę, która daje użytkownikom możliwość zakładania prywatnych forów dyskusyjnych, nie związanych tematycznie z konkretnym artykułem opublikowanym w portalu.

Mimo informacji o problemach finansowych portali czy firm świadczących usługi dostępu do sieci, na Internecie da się jednak zarobić. Chce to zapewne zrobić Ministerstwo Finansów, które - w dobie dyskusji o widmie wykluczenia informatycznego Polski - zasłaniając się wymogami akcesyjnymi, funduje nam podwyżkę stawki VAT na połączenia internetowe z 7 proc. do 22 proc. Pisaliśmy o tym jako pierwsi już 16 września br.

Prezes Wirtualnej Polski i szef spółki TP Internet czekają na wyniki wniesionej apelacji od decyzji sądu w sprawie zablokowania kapitału WP na wniosek mniejszościowych akcjonariuszy. Gdy sprawa się wyjaśni, WP ma zostać połączona z TP Internet – podała "Rzeczpospolita".

Firmy z branży samochodowej i telekomunikacyjnej, które dotychczas wydawały ogromne kwoty na reklamę w tradycyjnych mediach, coraz częściej korzystają z dobrodziejstw internetowego marketingu – wynika z raportu Nielsen/NetRatings.

Hinduski wydział telekomunikacji wydał krajowym dostawcom internetowym nakaz zablokowania dostępu do jednej z grup dyskusyjnych na Yahoo!. Powodem ma być promowanie treści antypaństwowych.

Wydatki amerykańskich użytkowników Sieci na korzystanie z treści online osiągnęły poziom 748 mln USD w pierwszej połowie roku, co oznacza 23% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku – wynika z badania przeprowadzonego przez Online Publishers Association i comScore Networks.

RIAA swoimi działaniami skutecznie zmniejsza liczbę osób pobierających muzykę z Sieci – wynika z badań Music Forecasting. Co więcej, Brytyjski Instytut Fonograficzny zamierza brać przykład z RIAA i powielać jej działania na wyspie.

Kluby: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska sprzeciwiają się pomysłowi Ministerstwa Finansów na podniesienie stawki VAT z 7% na 22% za połączenia internetowe – podała Polska Agencja Prasowa.

Użytkownicy konta Inteligo mogą już korzystać z debetu: do 500 zł w przypadku osób prywatnych i do 2000 zł, jeśli korzystają z konta firmowego. Cała procedura przyznawania takiej krótkotrwałej pożyczki może zamknąć się w dwóch minutach.

Firma Yahoo! poinformowała o wprowadzeniu nowego mechanizmu wyszukiwania, który połączy trafność wyszukiwania informacji z treściami o charakterze komercyjnym.

Microsoft ogłosił, że zamierza zlikwidować w większości krajów darmowe usługi pogawędek internetowych. Z kolei w Stanach Zjednoczonych za korzystanie z serwisu chat.msn.com trzeba będzie zapłacić.

Firmy handlowe i usługowe zajmujące się sprzedażą detaliczną coraz szybciej i rzetelniej odpowiadają na zapytania klientów przesyłane przez Internet, ale wciąż zaniedbują kwestie związane z ochroną prywatności – wynika z badań przeprowadzonych Customer Respect Group.

W zeszłym tygodniu w Sieci pojawiła się strona Site Finder, na którą przekierowani zostawali użytkownicy, kiedy źle wpisali adres internetowy poszukiwanego serwisu lub gdy serwis nie był dostępny. Na istnienie takiej witryny zareagowało ICANN, które zażądało usunięcia strony. Twórcy Site Findera nie zgodzili się na to. Tak rozpoczął się konflikt.

Firma Sharman Networks, operator sieci KaZaA, złożyła serię pozwów antytrustowych przeciw amerykańskim wytwórniom filmowym oraz muzycznym - poinformował serwis CNet.com. Przedstawiciele firmy twierdzą, że koncerny rozrywkowe zawiązały spisek, którego celem jest wyeliminowanie z rynku potencjalnych konkurentów (czyli operatorów sieci P2P).

Penton Media poinformowała, że rozpoczyna prowadzenie kampanii promocyjnej dla firmy Microsoft przy użyciu reklamy internetowej o dużym formacie (tzw. half page ads). Reklamy będą adresowane do klientów biznesowych.

Zaostrza się konflikt między zarządem Wirtualnej Polski a jej mniejszościowymi akcjonariuszami. Po tym, jak mniejszościowi udziałowcy zaskarżyli uchwałę o emisji akcji WP sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa. Zarząd WP odwołał się od tej decyzji – poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Z raportu opublikowanego przez United Nations wynika, że obecnie na całym świecie z szerokopasmowego łącza korzysta ok. 62 mln osób. Lwia część użytkowników pochodzi z krajów rozwiniętych. W mniej zamożnych państwach na popularyzację broadbandu trzeba będzie jeszcze zaczekać. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/59304.html

Od 1 września niezależny operator telekomunikacyjny Energis Polska, rozszerzył wachlarz usług dostępnych przez prefiks 1066. Firmy realizujące połączenia telefoniczne przez sieć Energis mogą teraz korzystać z usługi 1066i – taniego rozwiązania dostępu do Internetu typu dial-up.

Serwis Money.pl podał, że Wirtualna Polska zamierza wywiązać się z ustaleń dotyczących zakończenia 2004 roku niewielkim dodatnim zyskiem EBITDA. W bieżącym roku przychody mają wzrosnąć do 33,7 mln zł.

W Genewie rozpoczęły się międzynarodowe rozmowy dotyczące rozwiązania dwóch palących kwestii: spamu oraz szerzącej się w Internecie pornografii – podał magazyn Editor and Publisher Online.

Telekomunikacja zakończyła pierwszy etap wdrażania systemu zarządzania relacji z klientami (CRM). Abonenci z województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, mogą dzięki bezpłatnej Błękitnej Linii TP załatwić sprawy związane z korzystaniem z usług operatora.

Plus GSM zakończył testy techniczne pozwalające na transmisję programów telewizyjnych bezpośrednio na ekran telefonu komórkowego.

Energis Polska planuje przejęcie udziałów grupy Tel-Energo. W tym celu operator zawiązał konsorcjum z polskim partnerami finansowymi.

Microsoft poinformował, że zamierza wprowadzić opłaty za korzystanie z usługi MSN Mobile Hotmail, dzięki której użytkownicy telefonów komórkowych i urządzeń typu handheld mają dostęp do poczty elektronicznej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Telekomunikacji Polskiej w sprawie 57% podwyżki abonamentu za usługi ISDN – podała Gazeta Wyborcza.

E-maile o treści handlowej rozsyłane za pozwoleniem użytkownika mają stymulujący wpływ zarówno na sprzedaż online jak i na tradycyjną – wynika z raportu DoubleClick "Consumer Email Study".

Amerykańscy konsumenci nie będą przyjmować wiadomości pocztą elektroniczną od więcej niż 16 firm handlowych bądź magazynów, które znajdują się na ich liście – wynika z Quris’ Annual View from Inbox, badania opublikowanego przez EmailSherpa.

Stowarzyszenie RIAA, reprezentujące amerykańskie koncerny muzyczne, pozwało do sądu firmę iMesh, operatora sieci P2P. Sprawa jest o tyle ciekawa, że RIAA kilkakrotnie pozywało już firmy dziające na podobnej zasadzie jak iMesh - i jak do tej pory przegrywało takie sprawy.