Przegląd Tygodnia 21-28.09

TP SA obniża koszty połączeń międzynarodowych nawet o 43%. Być może Ministerstwo Infrastruktury zrezygnuje z propozycji rejestrowania pre-paidów. Zarząd Deutsche Telekom ogłosił plany ratowania firmy. Austriacki Mobilkom, jako pierwszy w Europie uruchamia usługi w standardzie UMTS. Frankfurcki Neuer Markt, segment spółek technologicznych przestanie istnieć.

W Katowicach utworzono Stowarzyszenie Firm Autostrady Nowych Technologii.

Powstanie stowarzyszenia jest jednym z działań, zmierzających do urzeczywistnienia idei Autostrady Nowych Technologii, popularyzowanej od 1997 roku przez Prezesa firmy 2Si Jerzego Szymurę. Organizacja zamierza zrzeszać firmy zajmujące się nie tylko informatyką, ale również najnowszymi technologiami związanymi z biologią, medycyną, przemysłem energetycznym, nanotechnologią, ochroną środowiska i innymi. Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może zostać jednostka gospodarcza z regionu działania organizacji. Celem stowarzyszenia jest – jak napisano w komunikacie – ”promocja potencjału intelektualnego i technologicznego makroregionu południowego Polski”, obejmującego województwa rozciągnięte wzdłuż autostrady A4 - małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Notowania Simple i MacroSoftu spadły od początku roku o 60% i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miały znacząco się poprawić. Do głównych przyczyn, obok ogólnego kryzysu zaufania inwestorów w spółki nowych technologii, zaliczyć można mizerię sektora małych i średnich przedsiębiorstw - głównych odbiorców produktów obu spółek. Poprawy na tym rynku nie należy oczekiwać wcześniej niż w 2003 roku.

Computer Service Support może połączyć się ze spółkami CSS IcMax, CSS Śląsk i Centrum Edukacyjnym Edusoft. Projekty uchwał w tej sprawie przygotowano na listopadowe walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Nowy CSS wystartuje prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Jego przychody sięgać będą ok. 100 mln zł rocznie. W pierwszej połowie br. grupa CSS miała 61 mln zł przychodów i 1 mln zł zysku operacyjnego.

Dostosowanie infrastruktury do wymogów nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego będzie kosztować TP S.A. 3 mld zł. Takie szacunki przedstawiła Grupa Doradztwa Strategicznego. Samo dokończenie cyfryzacji sieci kosztować ma 2,6 mld zł. Koszt otwarcia pętli lokalnej wynieść może według GDS do kilkuset milionów złotych.

Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza podnieść do końca roku kapitał Stoczni Szczecińskiej Nowa o 60 mln zł. W tym celu sprzeda prawdopodobnie część z posiadanych pakietów akcji TP S.A., Kogeneracji oraz Stomilu Olsztyn. W przypadku TP S.A., łączna liczba akcji posiadanych przez ARP sięga 0,8% kapitału akcyjnego operatora (11,3 mln akcji).

Zarząd Prokom Software poinformował, że w dniach 19-20 września Prokom Investmens, spółka zależna od Ryszarda Krauze, zbył 560 tys. akcji Prokom Software po cenie 99 zł za sztukę. Firma nie poinformowała, kto został nowym ich posiadaczem.

Zarząd spółki Grupa Onet.pl poinformował, że zbył kolejną transzę (630 tys.) akcji zwykłych spółki na rzecz BRE Banku. Taka liczba akcji uprawnia do 6,71% kapitału zakładowego i do analogicznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Transakcja, której wartość wyniosła 5,5 mln złotych była wynikiem realizacji umowy podpisanej przez Spółkę z BRE Bankiem.

Na jej podstawie BRE Bank zobowiązał się do nabycia I transzy (750 tys.) akcji Optimusa posiadanych przez Grupę Onet.pl oraz do wskazania nabywcy pozostałych posiadanych przez Onet akcji Optimusa. Jako nabywca kolejnej transzy 630 tys. akcji wskazany został BRE Bank.

Po zbyciu kolejnej transzy akcji spółki Optimusa, w posiadaniu Grupy Onet pozostaje 300 tys. akcji tej spółki, które uprawniają do 3,2% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz analogicznej części kapitału zakładowego spółki Optimus.

Spółka Ster-Projekt zawarła umowę z TP SA na wdrożenie i serwisowanie centrum przetwarzania danych. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 16,4 mln EUR, z czego 1,2 mln to wynagrodzenie dla Ster-Projekt za świadczenie przez rok usług serwisowych.

W sezonie letnim 2002 r. spółka Wakacje.pl, do której należy najczęściej odwiedzany serwis turystyczny www.wakacje.pl, wraz z prezentującymi się na jej witrynie biurami podróży, sprzedały imprezy turystyczne za prawie 2 mln zł. Sam serwis Wakacje.pl jako agent turystyczny sprzedał usługi za 1,5 mln zł.

Polski oddział Alcatela otrzymał certyfikat zgodności systemu zarządzania jakością z normą definiującą wymagania dla dostawców NATO. Przeprowadzony w spółce audyt potwierdził zgodność w zakresie projektowania konfiguracji, dostarczania, instalowania i serwisu systemów telekomunikacyjnych. Certyfikat zgodności z normą AQAP 110: 1995 umożliwia firmie Alcatel Polska realizowanie projektów dla jednostek działających w ramach NATO oraz przyjmowanie tzw. zamówień offsetowych.

Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Internet Advertising Bureau (IAB) Polska zadecydowało o zmianie statutu i nazwy organizacji. Dotychczasowa nazwa zostanie zmieniona na Interactive Advertising Bureau Polska. Powołano także nową radę naczelną stowarzyszenia.

Największa polska księgarnia internetowa, zaproponowała swoim klientom "Happy hours". Merlin.pl codziennie udzielał rabatu na część swej oferty. Była to pierwsza tego typu akcja promocyjna przeprowadzona w naszym kraju przez sklep internetowy.

Codziennie w godzinach 7-10 i 20-24 klienci otrzymywali 10% zniżki na wszystkie tytuły z wybranych działów tematycznych księgarni. Każdego dnia oferowano w promocyjnej cenie kilka tysięcy tytułów. Ze statystyk wynika, że promocja spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez klientów. W porównaniu z poprzednimi tygodniami września, obroty księgarni wzrosły o 20%. Merlin.pl będzie więc kontynuował promocje „Happy hours”.

Nowy prezes Netii, Wojciech Mądalski, wierzy, że wkrótce zakończone zostaną wszystkie postępowania układowe z wierzycielami i do końca roku spółka podwyższy kapitał. Netia chce wyemitować 317 mln akcji dla wierzycieli i około 64 mln dla dotychczasowych akcjonariuszy. Po oddłużeniu Netii, jej pozostałe wierzytelności wynosić będą 50 mln EUR, a w gotówce spółka będzie miała około 100 mln USD.

Ministerstwo Infrastruktury może zrezygnować z propozycji rejestrowania użytkowników pre-paidów, jeżeli okaże się, że są inne sposoby zapewnienia bezpieczeństwa. W myśl projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, operatorzy komórkowi powinni zarejestrować obecnych i przyszłych użytkowników usług bezabonamentowych (Simplus, Tak Tak, POP).

Raben – jeden z największych polskich spedytorów zaangażowała Grupę more7 do wdrożenia systemu CRM7. Będzie to aktywna platforma wymiany informacji między spółkami należącymi do Raben, zarówno w Polsce jak i za granicą. System CRM7 jest udostępniany wraz z kodem źródłowym.

Hitachi Data Systems, producent systemów pamięci masowej dla przedsiębiorstw, posiadający ok. 38% globalnego rynku, otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W ciągu najbliższych miesięcy biuro Hitachi w Polsce ma zagwarantować klientom wsparcie w budowaniu rozwiązań Enterprise Storage.

BMC Software kupi za 350 mln USD spółkę należącą do bankrutującej firmy Peregrine Systems. Remedy, obecna również na polskim rynku, jest dostawcą systemów wspomagających obieg informacji i automatyzujących procesy biznesowe. Najpopularniejszymi produktami firmy są aplikacje wspomagające pracę działów wsparcia technicznego wewnątrz przedsiębiorstw (Help Desk), systemy Customer Support oraz rozwiązania do zarządzania poziomem usług (SLA). Oprócz gotowych produktów Remedy oferuje klientom także kompleksową platformę narzędziową Request System (ARS), na której opierają się wszystkie aplikacje firmy. Rozwiązania budowane z wykorzystaniem ARS wdraża w Polsce spółka ITEA. Przedstawicielem BMC, po zakończeniu działalności polskiego biura firmy w marcu br., stała się spółka CompFort/Meridian Polska. Partnerem europejskiego oddziału Peregrine Systems jest natomiast Prokom.

Firma Action rozpoczęła dystrybucję na polskim rynku przenośnych PowerBook-ów firmy Apple. ICM Apple Poland i Action liczą na podwojenie sprzedaży tych komputerów na polskim rynku. Notebooki należące do serii PowerBook, a także popularne m.in. wśród dziennikarzy subnotebooki iBook oraz komponenty (karty i stacje bazowe) sieci bezprzewodowych AirPort będą teraz dostępne w sieci kilkuset sklepów, zaopatrywanych przez firmę Action. Szkolenia dla sprzedawców oraz serwis zapewni firma Apple IMC Poland.Jak powiedział Jerzy Bebak z Apple IMC Poland, sprzedaż PowerBook-ów w naszym kraju dynamicznie rośnie i kształtuje się na poziomie 500–600 rocznie, iBook-ów zaś sprzedaje się ok. 300 sztuk. Firma Action, która reprezentuje zupełnie inną filozofię sprzedaży niż Apple IMC Poland – kieruje ją do bardziej masowego odbiorcy. Największy krajowy dystrybutor IT chce sprzedawać podobną liczbę PowerBooków oraz iMac-ów co Apple ICM Poland. Oznaczałoby to podwojenie sprzedaży tych komputerów na polskim rynku.

Według nieoficjalnych informacji Parkietu, w ciągu ostatnich trzech miesięcy za obsługę doradczą i prawną Elektrim zapłacił około 40 mln zł. Nadal jednak nie zostało osiągnięte porozumienie z wierzycielami.

Zarząd TP S.A. uważa, że pomimo obniżki połączeń międzynarodowych przychody operatora nie powinny spaść. Od pierwszego października spółka obniży koszty połączeń łącznie z 33 krajami, które przynoszą około 72% przychodów spółki z tego tytułu. Ceny spadną od 13,5% do 43%. TP SA liczy, że zrekompensuje jej to zwiększona liczba połączeń i wydłużony czas rozmów.

W tym roku Grupa ITI nie ponowi próby wejścia na GPW. Prospekt emisyjny jest ważny do końca roku, ale ITI może go po spełnieniu kilku warunków przedłużyć do kwietnia przyszłego roku. Warunkiem ponowienia próby debiutu jest poprawa na giełdach światowych – poinformowali przedstawiciele zarządu ITI.

Od 26 września operator telefonii komórkowej Plus GSM wprowadził nową usługę – „Informator biznesowy MMS”. Trzeci po „serwisie informacyjnym” oraz „pocztówkach” serwis MMS w Plusie jest skierowany do użytkowników zajmujących się gospodarką i finansami. Serwis jest przeznaczony, podobnie jak wszystkie usługi MMS – do użytkowników abonamentowych. Informator MMS został podzielony na trzy kategorie tematyczne: gospodarka, waluty oraz giełda. W serwisie gospodarczym abonenci Plusa będą mieli dostęp do przeglądu prasy gospodarczej, ogólnych informacji z rynków kapitałowych i finansowych, komentarzy analityków i specjalistów do bieżących wydarzeń gospodarczych. Serwis aktualizowany będzie raz dziennie. Podobnie, jak serwis walutowy, aktualizowany po zamknięciu giełdy. Podsumowanie wydarzeń na rynkach kapitałowych w Polsce i na świecie znajdzie się w natomiast w osobnym serwisie giełdowym. Przedstawione w nim zostaną główne indeksy giełdowe, kursy wybranych akcji, najważniejsze wydarzenia ze spółek notowanych na GPW oraz komentarze analityków, a uzupełniają go również wykresy i infografiki.

Artur Nowak Gocławski, zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu spółki. Funkcję, którą sprawował od kwietnia br. przestanie pełnić z dniem 8 października. Do tego czasu rada nadzorca Apeximu ma powołać nowy zarząd. Jak głosi komunikat firmy, zamiana zarządu wynika z „zakończenia jego misji, polegającej na doprowadzeniu do wszczęcia postępowania układowego lub rozpoczęcia procedury upadłościowej”. Apexim ma złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłość do końca bieżącego tygodnia. Firma już raz przesunęła termin jego zgłoszenia, celem uzupełnienia dokumentacji.

Prokom Software otrzymał od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 20,8 mln zł za świadczone przez spółkę usługi administrowania i eksploatacji w Centralnym Ośrodku Obliczeniowym ZUS. Taką informację przekazał zarząd spółki Prokom Software, który 26 września zawarł kolejną, ostatnią już ugodę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ugoda o wartości netto 20,8 mln zł dotyczy świadczonych przez Prokom usług administrowania i eksploatacji w Centralnym Ośrodku Obliczeniowym ZUS w okresie od 1 stycznia 2000 r. do 21 października 2002 r. Na mocy tej ugody wygasają wszelkie dotychczasowe roszczenia Prokom Software wobec ZUS.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Prokom zawarł z ZUS trzy ugody o łącznej wartości 86,7 mln zł. Pierwotne roszczenia Prokomu wobec ZUS wynosiły 129,2 mln zł. Spółka zrzekła się jednak kwoty ponad 42,5 mln zł wartości roszczenia oraz odsetek, w łącznej wysokości 15,7 mln zł. Łączna wartość zawartych ugod przekracza 10% kapitałów własnych spółki Prokom Software.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w USA, amerykańscy internauci mają pozytywny stosunek do reklam trafiających do ich skrzynek Wyraźnie odróżniają jednak zwykły spam od elektronicznych listów reklamowych, na których otrzymywanie wyrazili uprzednio zgodę. Badania przeprowadzone przez Harris Interactive, na zamówienie Digital Impact - nowojorskiej agencji reklamowej działającej w Internecie, wykazały że 86% respondentów chce otrzymywać reklamowe e-maile, pod warunkiem że nie będą to listy należące do kategorii spamu. Z badania wynika także, że 71% internautów, przynajmniej raz w życiu dokonało zakupu towaru reklamowanego za pośrednictwem poczty elektronicznej. Spośród maili o charakterze marketingowym które otrzymują Amerykanie, 59% to przesyłki na otrzymywanie których internauci wyrazili wcześniej zgodę. Co ciekawe, aż 79% "chcianych" e-maili spotyka się z obojętnym bądź pozytywnym przyjęciem ich odbiorców.

Wyniki badań opublikowane w tym tygodniu przez DoubleClick wykazały, że ilość reklam przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej stale rośnie i to w coraz szybszym tempie. W ciągu drugiego kwartału br. liczba elektronicznych listów reklamowych wzrosła o 12,6%, podczas gdy w trzecim kwartale 2001 roku o 7,7%.

Segment giełdy we Frankfurcie nad Menem, na którym notowane są spółki sektora technologicznego, Neuer Markt przestanie istnieć. O planach jego rozwiązania od przyszłego roku poinformował operator giełdy we Frankfurcie Deutsche Boerse. Utworzony pięć lat temu, jako europejska odpowiedź na amerykański Nasdaq, Neuer Markt a także SMAX, grupujący spółki o małej kapitalizacji, zostaną włączone w dwa nowe segmenty rynku, które Deutsche Boerse chce wprowadzić od 2003 r.

Giełda podzieli dotychczasowe indeksy sektorowe na dwa segmenty: Prime Standard i Domestic Standard. W ten sposób Neuer Markt w dotychczasowej postaci przestanie istnieć. Od swojego najwyższego w historii poziomu z marca 2000 r. Neuer Markt spadł o 96%. Niemiecki rynek poważnie odczuł pęknięcie technologicznego "balona" oraz serię skandali finansowych i bankructw reprezentantów nowej gospodarki. W tym czasie wartość rynkowa 50 spółek tworzących Neuer Markt spadła z najwyższego w historii poziomu 234,25 mld EUR do 12,6 mld EUR.

Akcje France Telecom zdrożały we czwartek, podczas pierwszej części sesji o ponad 6% w odpowiedzi na wypowiedź francuskiego ministra finansów Francisa Mera, który zapewnił, że do końca października powstanie plan oddłużenia FT. Wkrótce znane ma być także nazwisko nowego prezesa FT.

Ruszyła wielka kampania informacyjna koncernów muzycznych i ich podopiecznych, mająca na celu walkę z internetowymi serwisami wymiany plików muzycznych. W batalię zaangażowali się m.in.: Madonna, Sting oraz Britney Spears. Koalicja utworzona z artystów i stowarzyszenia przemysłu fonograficznego RIAA zainaugurowała kosztującą wiele milionów dolarów kampanię informacyjną. Na plakatach oraz w radiowych i telewizyjnych spotach, gwiazdy muzyczne przekonują Amerykanów, że nie powinni korzystać z systemów p2p, a samą wymianę plików muzycznych w sieci określają jednoznacznie jako kradzież.

W jednym ze spotów, pop-gwiazdka Britney Spears pyta wprost: "Czy ukradłbyś płytę ze sklepu muzycznego? To tak samo jak zalogować się w serwisie p2p i ukraść naszą muzykę" .Zdaniem szefów koncernów muzycznych zaangażowanych w program, kampania ma na celu uświadomienie internautom, że kopiowanie plików muzycznych jest nielegalne i godzi w interesy artystów oraz całego przemysłu muzycznego. Twierdzą oni, że notowany w ostatnich latach spadek sprzedaży płyt CD jest konsekwencją popularności serwisów P2P.

Prokuratura federalna wszczęła śledztwo w sprawie przypadków "twórczej księgowości", ujawnionych w dokumentach Xeroxa przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Pięć miesięcy temu Xerox zapłacił już po śledztwie SEC 10 mln USD kary – najwięcej w historii amerykańskich spółek giełdowych.

Zarząd niemieckiego narodowego operatora telefonicznego Deutsche Telekom ogłosił plany restrukturyzacji firmy, mające na celu zwiększenie jej dochodów z usług telefonii stacjonarnej.

Niebawem DT ogłosi szereg konkretnych działań mających na celu zwiększenie zysków z usług stacjonarnych. Zarząd niemieckiego telekomu chce bowiem podnieść atrakcyjność należących do niego spółek przed ich sprzedażą. Problemy DT wynikają ze spadku wartości, będących jego własnością, operatorów regionalnych, dla których zarząd spółki poszukuje kupców.

Zdaniem Financial Times, bardzo prawdopodobna jest zatem redukcja zatrudnienia i wzrost cen usług Deutsche Telekom. Dzięki temu DT, gdy tylko znajdzie kupców, będzie mógł wynegocjować korzystniejsze ceny ze sprzedaży sześciu należących do niego operatorów regionalnych.

Austriacki operator telefonii komórkowej Mobilkom, jako pierwszy w Europie uruchamia usługi w standardzie UMTS. Przez pierwszy okres funkcjonowania, system będzie przechodził próby.

W pierwszej, testowej fazie funkcjonowania telefonii komórkowej trzeciej generacji, będzie z niej korzystać niewielka grupa abonentów, zamieszkałych w stolicach dziewięciu austriackich krajów związkowych. Austriacki operator zakłada, że komercyjne uruchomienie telefonii UMTS będzie możliwe w 2003 roku.

Dotychczas Mobilkom zainwestował w szkielet sieci 3G 100 mln EUR i do roku 2010 planuje na jej rozwój wydać jeszcze 600 – 700 mln. Na podstawie wydanych koncesji telekomunikacyjnych, austriaccy operatorzy mają do końca roku 2003 obowiązek objęcia zasięgiem telefonii UMTS obszaru zamieszkałego przez 25% ludności kraju. Do końca 2005 r. zasięg UMTS ma obejmować 50% ludności kraju.

Pozostali austiaccy operatorzy, T-Mobile (dawniej: max.mobil), One, tele.ring oraz Hutchison są w trakcie dostosowywania swoich sieci do standardu UMTS. T-Mobile i One rozpoczną próby jeszcze w tym roku, zaś Hutchison i tele.ring zamierzają uruchomić fazę testową w roku 2003.

Connect Austria, austriacki operator telefonii komórkowej ONE, zapowiedział, że nie będzie dłużej świadczył połączeń w standardzie GSM 900. Jest to związane ze skupieniem uwagi firmy na rozwoju usług w standardzie UMTS.

Jeden z największych europejskich producentów urządzeń telekomunikacyjnych – francuski Alcatel, planuje na przyszły rok zwolnienie około 10 tys. pracowników. Jako przyczynę posunięcia, zarząd firmy podaje spadek sprzedaży, który w drugim półroczu br. Ma wynieść około 10%.

Co piąty start-up utworzony w czasach internetowego boomu przy udziale kapitału typu venture zbankrutował, zanim pierwsi inwestorzy zdołali go sprzedać.

Według danych VentureOne, nie istnieje już 22% z 1842 finansowanych przez fundusze venture capital dotcomów, które powstały w 1999 roku. W przypadku nowopowstających przy udziale tych funduszy firm, odsetek zbankrutowanych przed sprzedażą przedsiębiorstw sięgał średnio w ciągu poprzednich 7 lat 15%. Wygląda jednak na to, że powstające pod koniec internetowej „bańki” firmy są odporniejsze. Spośród powstałych w 2000 roku spółek finansowanych przez vc upadło przed sprzedażą już znacznie mniej, bo 18%. Przedstawione dane dotyczące liczby upadłych ówczesnych start-upów okazałyby się znacznie wyższe, gdyby uwzględnić firmy, które zdołały przeprowadzić ofertę publiczną i zbankrutowały jako spółki giełdowe. Łącznie fundusze venture capital zainwestowały w 1999 roku 15,3 mld USD.

Popularna wyszukiwarka internetowa Google, wzbogaciła się o nową zakładkę „News”. Pozwala ona odnaleźć najświeższe informacje z 4 tys. angielskojęzycznych źródeł – od gazet o globalnym zasięgu jak The New York Times do małych dzienników.

Sharman Networks do którego należy serwis wymiany plików KaZaA, poinformował o porozumieniu z włoskim ISP - firmą Tiscali.

Tiscali, włoski dostawca usług internetowych, będzie wykorzystać popularny serwis p2p aby reklamować swe szerokopasmowe połączenia. Będzie więc płacić serwisowi KaZaA prowizję od każdego użytkownika, który zarejestruje się w systemie za pośrednictwem Tiscali.

Włoski provider obsługuje około 7 mln użytkowników w 15 krajach, ale tylko 10 tys. z nich dysponuje szerokopasmowym dostępem do Internetu. Dla porównania serwis KaZaA może pochwalić się 120 mln aktywnych użytkowników.