Przegląd Tygodnia 15.09-19.09

Po ogłoszeniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w sprawie praw autorskich tekstów publikowanych online rozgorzała debata o prawach autora i wydawcy w Sieci. Na Podlasiu powstać mają punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu. Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawki VAT na usługi internetowe z 7% do 22%.

Po długich debatach Brytyjczycy ostatecznie uznali przesyłanie spamu za przestępstwo. Tym samym wszystkim spamerom grozi grzywna w wysokości 5 tys. funtów.

Wzrosła sprzedaż za pośrednictwem Internetu – wynika z danych opublikowanych przez DoubleClick. Internetowy kanał dystrybucyjny jako jedyny zanotował wzrost. Detaliczna sprzedaż offline wciąż spada.

NTT DoCoMo zamierza zmienić oblicze rozmów międzynarodowych. Dla abonentów telefonii trzeciej generacji operator przygotował usługę wideorozmów. Na razie możliwe będą połączenia z Wielką Brytanią.

W ramach programu "Ikonka", któremu patronuje Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, w województwie podlaskim pojawić się mają punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu Wi-Fi – informuje Polska Agencja Prasowa.

Po raz trzeci z rzędu odbywa się konkurs na najlepszą reklamę multimedialną (rich media ad) Eyeblaster Awards. Konkurs dotyczy przekazów reklamowych, które pojawiały się na platformie Eyeblaster od 1 października ubiegłego roku do 1 września br.

Aktualni mistrzowie świata w programowaniu zespołowym, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, znaleźli pracę w nowym, specjalnie utworzonym centrum badawczo rozwojowym ComArch-u w Warszawie.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie o naruszenie praw autorskich przez publikację tekstów powódki w Internecie. To jednak nie koniec sprawy. Pozwany zamierza odwołać się od wyroku. Tymczasem rozgorzała dyskusja o tym, jakie prawa ma w Sieci autor tekstów, a jakie wydawca. Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/news.asp?id=59164

W finale konkursu programistycznego Google Code Jam 2003 czeka 25 tysięcy dolarów w gotówce. Zwycięzca zgarnie 10 tys. dolarów, a finaliści mają szansę na podjęcie pracy u organizatora imprezy, czyli w firmie Google.

Trzeci kwartał br. okazał się korzystny dla Marketplanet – w tym czasie zorganizowano 135 aukcji elektronicznych, a łączne obroty platformy przekroczyły 700 mln zł.

Na zebraniu zarządu medialnego giganta prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja o rezygnacji z części nazwy (AOL), którą koncern nosi od czasu połączenia firm America Online i Time Warner w 2001 roku.

Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie przez operatora telekomunikacyjnego Vodafone brytyjskiej, niezależnej firmy Singlepoint zajmującej się świadczeniem usług mobilnych. Zdaniem Komisji umowa nie wywołuje żadnych niepokojów dla rynkowej konkurencji.

Netia podpisała umowę z polskim komunikatorem Gadu Gadu, w ramach której będzie reklamować usługę dostępu do Internetu Netia Callback.

Rozpoczynają się zapisy do corocznego konkursu na najciekawsze serwisy internetowe – Webby Awards. Swoją witrynę zgłosić można do 24 października br.

W ubiegły piątek 21-latek oskarżony o wyłudzenie numerów kart kredytowych i innych danych za pośrednictwem fałszywej strony internetowej MSN przyznał się do winy. Czeka go do 5 lat więzienia i 250 tys. USD grzywny.

Przejęcie PTC przez Deutsche Telekom to początek dużych zmian w krajobrazie polskiej telefonii komórkowej. Najbliższy czas będzie upływał pod znakiem konsolidacji marek w ręku kilku operatorów paneuropejskich.

Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawki VAT na usługi internetowe z 7% do 22%! Sprzeciwia się temu Ministerstwo Infrastruktury, które uważa, iż takie plany godzą w rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/news.asp?id=59087

Punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu Wi-Fi zaczynają pojawiać się jak grzyby po deszczu. W Wielkiej Brytanii BT przygotowuje się do uruchomienia 200 hot spotów w najczęściej odwiedzanych częściach miast.

Jak wynika z analiz comScore Media Metrix, w sierpniu ogromną oglądalnością cieszyły się witryny znanych producentów oprogramowania antywirusowego. Związane było to z "epidemiami" robaków Sobig.F oraz Blaster.

Zdecydowana większość pojawiających się w Internecie (często jeszcze przed oficjalną premierą kinową) filmów, udostępniana jest przez pracowników koncernów filmowych - wynika z raportu opracowanego przez AT&T Labs.

W poniedziałek miała miejsce premiera najnowszej usługi konferencyjnej firmy Microsoft – Office Live Meeting, umożliwiającej jednoczesny udział do 250 tys. użytkowników.

Od dzisiaj Onet.pl w ramach podpisanej w sierpniu umowy z SES ASTRA oferuje satelitarny, "jednokierunkowy" dostęp do Internetu. Oferta pojawiła się pod nazwą OnetKonekt Satelita.

Wytwórnia filmowa Walt Disney Company podpisała umowę licencyjną z witryną CinemaNow, z której za opłatą będzie można pobrać filmy z katalogu wytwórni. Umowa ta jest próbą walki z piractwem filmowym.

Konsorcjum OASIS zaaprobowało 11 września pierwszą wersję standardu WSRP ułatwiającego publikowanie danych na portalach.