Przegląd Tygodnia 04.08-08.08

Uruchomienie w Polsce kolejnych punktów Wi-Fi to na razie plan bez konkretów. Według In-Stat/MDR liczba abonentów telefonii komórkowej wzrośnie do 2 miliardów w 2007 roku. Komisja Europejska zamierza ukarać Microsoft grzywną za stosowanie praktyk monopolistycznych.

Punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu robią furorę w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze hot spoty dopiero się pojawiają. Czy istnieje szansa, że w przeciągu kilku miesięcy będzie ich coraz więcej w miejscach publicznych, hotelach i restauracjach? Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=57997

Firma RealNetworks Inc. zakończyła proces przejęcia serwisu Listen.com i jego usługi Rhapsody Digital Music Service.

Firma Kokopelli Networks opracowała aplikację, która, zdaniem jej przedstawicieli, może posłużyć do skutecznego kontrolowania, jakie pliki kopiowane są za pośrednictwem sieci bezpośredniej wymiany plików.

Liczba abonentów telefonii komórkowej wzrośnie do 2 miliardów w 2007 roku – przewiduje firma analityczna In-Stat/MDR. Jednak przez nadchodzące 5 lat wzrost liczby nowych użytkowników będzie spadał, co związane jest z nasyceniem się rynku.

Coraz więcej punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu będzie powstawać w najbliższych latach – zapowiadają uczestnicy konferencji iWireless World Conference. "Hot-spotów" przybędzie nie tylko na lotniskach i w hotelach, ale także w barach szybkiej obsługi i kawiarniach.

Rozsyłający spam powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej – takiego zdania jest Debra Bowen, amerykańska senator z okręgu kalifornijskiego, która opracowała nową ustawę antyspamową.

Z raportu ze spotkania grupy studialnej ITU "Next-Generation Networks: What, When and How?" wynika, że sieci następnej generacji (NGN) mogą całkowicie zmienić komunikacyjne oblicze świata, a nawet zastąpić dotychczasowy Internet.

Komisja Europejska zamierza ukarać Microsoft grzywną w wysokości 10% przychodów z rocznej sprzedaży produktów na całym świecie za stosowanie praktyk monopolistycznych. Więcej:

http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=57958

Żądania RIAA, by dostawcy internetowi przekazywali stowarzyszeniu dane osobowe użytkowników sieci P2P spotkały się z kolejnym sprzeciwem. Tym razem jeden z amerykańskich senatorów kwestionuje sposób pozyskiwania przez RIAA informacji o internautach.

Gazeta.pl wprowadziła nowy rodzaj bannera reklamowego o rozmiarach 300x600 pikseli, który wyglądem i formatem przypomina wielkoformatowe reklamy prasowe. Megabanner ma być publikowany na stronie, na której znajduje się artykuł prasowy.

IToolbox przeprowadziła badanie zarobków wśród profesjonalistów IT z całego świata. Jak różnią się wynagrodzenia w IT w różnych regionach świata, jak szybko rosną/obniżają się, jakie specjalności są najwyżej cenione? Więcej:http://www.cxo.pl/news/57938.html

Nowa dyrektywa UE dotycząca praw autorskich może mieć fatalnie skutki dla indywidualnych konsumentów oraz małych firm, a dla ogromnych koncernów może okazać się sposobem na duże pieniądze. W jej myśl użytkownicy sieci P2P są przestępcami, a dostawcy usług internetowych mają obowiązek ujawniania ich danych osobowych władzom.

Poznańska spółka linuksowa more7 wdraża własne rozwiązania linuksowe w Unii Europejskiej. Oparty na Open Source system CSM pracuje dla portalu jednego z niemieckich miast.

Przedstawiciele firmy Grokster, producenta popularnego klienta sieci P2P o tej samej nazwie, poinformowali, że w najnowszej, płatnej wersji tego programu zastosowana zostanie technologia Softwrap, uniemożliwiająca nielegalne kopiowanie dystrybuowanych za pośrednictwem Grokstera plików.

Phonesat wprowadził usługę Virtual Internet Service Provider dedykowaną właścicielom witryn, webmasterom oraz innym podmiotom do generowania dodatkowych przychodów.

Hoga.pl poinformowała, że w dwóch pierwszych kwartałach 2003 r. jej przychody ze sprzedaży netto wyniosły 4109 tys. złotych (z czego 2373 tys. w II kw.) - czyli o ponad 10% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dzięki ograniczeniu kosztów, Hoga.pl może się pochwalić zyskiem brutto ze sprzedaży na poziomie 350 tys. zł.

W połowie września rusza w Polsce system elektronicznej rejestracji pacjentów, dzięki któremu będziemy mogli wybrać sobie lekarza lub placówkę medyczną przez Internet. Wystarczy, że w bazie danych wyszukamy odpowiedni gabinet znajdujący się najbliżej naszego domu i zapiszemy się na odpowiedni termin wizyty.

Amerykańskie uniwersytety w porozumieniu z przedstawicielami wytwórni płytowych zamierzają wprowadzić w życie projekt odpłatnego dostarczania studentom muzyki. Ma to być remedium na piractwo, szerzące się w sieciach P2P. Jak na razie jednak, nie ustalono sposobu, w jaki studenci mieliby płacić za pobieranie utworów z Internetu.

Internetowa agencja turystyczna Ebookers zanotowała duże straty, które są wynikiem niewielkiego popytu na podróże zagraniczne, co z kolei spowodowane jest epidemią SARS oraz konfliktem w Iraku.

Centrum Koordynacyjne CERT przy Carnegie Mellon University wspólnie z ArcSight, firmą sprzedającą oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem, oraz trzema uniwersytetami zamierza rozpocząć akcję, której celem jest poprawienie przepływu informacji na temat zagrożeń.

Portal Onet.pl udostępnił mechanizm Boksy, służący do samodzielnego zarządzania reklamą w serwisach wyszukiwawczych Onet.pl. Umożliwia on reklamodawcy przygotowanie własnego buttona i zdecydowanie (poprzez dobór odpowiednich słów kluczowych), gdzie ma on być wizualizowany.

Czterej europejscy operatorzy telefonii komórkowej rozpoczęli współpracę, której efektem ma być umożliwienie posiadaczom telefonów typu pre-paid korzystania z poczty głosowej, usług GPRS oraz MMS w różnych krajach na Starym Kontynencie.

Ponad dwie trzecie amerykańskich użytkowników sieci P2P, wymieniających się plikami muzycznymi, nie interesuje się tym, czy owe pliki objęte są prawami autorskimi. Od 2000 roku liczba osób podchodzących z obojętnością do kwestii ochrony praw twórcy wzrosła o 6% - wynika z badania The Pew Internet and American Life Project

Serwis internetowy koncernu Microsoft stał się w piątek celem ataku DOS (denial of service) - poinformowali przedstawiciele firmy. Wskutek ataku nastąpiła awaria serwera - strona Microsoft.com była niedostępna przez prawie dwie godziny.