Przegląd Tygodnia 01.09-05.09

UPC poszerza ofertę dostępu do Internetu. W Krynicy pojawiły się nowe punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu. Finalizuje się proces przejęcia Overture przez Yahoo. Policja aresztowała kolejnych twórców najpopularniejszych robaków internetowych. PBI zamierza ponownie badać wydatki na reklamę internetową.

Stowarzyszenie RIAA planuje ogłoszenie "amnestii" dla osób korzystających z sieci P2P - poinformował serwis Yahoo. Program zakłada, że osoby, które zrezygnują z nielegalnego kopiowania plików, nie będą musiały obawiać się pozwu ze strony stowarzyszenia - nawet, jeżeli w przeszłości parały się piractwem.

Od dzisiaj Telewizja Kablowa UPC poszerza swoją ofertę dostępu do Internetu o nową usługę zwaną chello plus. Jest ona już dostępna w Warszawie i Krakowie, a w Gdańsku oraz Katowicach będzie osiągalna od października.

W ramach realizacji inicjatywy 123internet pojawiły się kolejne punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu. Nowe hot spoty powstały w Krynicy, gdzie odbywa się XIII Forum Ekonomiczne. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58772

Rozpoczęło się 11 procesów, które wytoczył sklep internetowy Amazon.com firmom, wykorzystującym markę sklepu do własnych celów komercyjnych.

Yahoo ma zielone światło do przejęcia Overture. Transakcja poddana kontroli antymonopolowej uzyskała zgodę regulatorów rynku.

America Online uruchomiła serwis do prowadzenia internetowych zapisków AOL Journals Weblog. Podobną usługę zaproponował też koreański oddział Yahoo.

Koncern muzyczny Universal Music Group po raz kolejny zadeklarował walkę z piractwem fonograficznym - wydaje się jednak, że tym razem działania firmy spotkają się z ciepłym przyjęciem klientów. Zamiast ścigać piratów, czy też instalować kolejne zabezpieczenia na płytach, wytwórnia postanowiła wreszcie obniżyć ceny płyt - nawet o 30%.

PAP: Rada nadzorcza społki Elektrim Telekomunikacja z powodu złożenia rezygnacji przez członka reprezentującego Elektrim, nie rozpatrywała oferty Deutsche Telekom (DT) dotyczącej nabycia 51 proc. udziałów w PTC.

Rumuńska policja aresztowała 24-letniego studenta, który oskarżony jest o stworzenie kolejnej wersji robaka internetowego Blaster

Firma Spectel udostępniła rozwiązanie umożliwiające użytkownikom telefonów komórkowych i komputerów przenośnych przeprowadzanie konferencji z kilkoma osobami i przesyłanie danych.

Po zerwaniu współpracy z I-Metrią zawieszone zostały badania wydatków na reklamę internetową. PBI zamierza jednak ponownie stworzyć panel i odnowić analizy, tym razem przy współpracy z Global eMarketing. Badania mają objąć kilkanaście tysięcy witryn, a opublikowanie pierwszych wyników nastąpi jesienią. Czy jednak nowe badania będą bardziej miarodajne niż poprzednie? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58680

W Australii powstać ma nowe źródło muzyki internetowej – podobny do iTune sklep muzyczny. Pomysł jest w toku realizacji, a finalna wersja ma być dostępna tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Badania polskich użytkowników Internetu obejmują już ponad 25 tys. osób. Zleceniodawca badań, PBI, z optymizmem wypowiada się na temat wiarygodności danych o ruchu na krajowych witrynach internetowych.

Sprzedaż telefonów komórkowych w II kw. wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2002 roku. – podaje raport firmy Gartner.

Firma Koma przejęła kontrolę nad krakowską spółka MCCnet, specjalizującą się we wdrażaniu technologii mobilnych. Rozwiązania MCCnet w swoich usługach wykorzystuje m.in. Centertel.

Sprawa przejęcia Wirtualnej Polski przez Telekomunikację Polską wciąż się komplikuje. Kolejne spory wybuchające pomiędzy akcjonariuszami opóźniają proces przejęcia. Sprawa trafiła do sądu.

Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58670

Coraz więcej australijskich przedsiębiorstw korzysta z systemu operacyjnego Linux. Australia zdecydowanie wyprzedza w tych działaniach Azję – wynika z badań firmy Gartner.

Osiemnastolatek z Minnesoty, aresztowany pod zarzutem stworzenia i umieszczenia w Sieci robaka W32.Blaster-B jest bardzo zdziwiony zaistniałą sytuacją. W prywatnym wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej stwierdził, że on nie jest tym, którego powinna szukać policja.

Specjalne układy RFID (Radio Frequency ID chip) to już nie tylko przyszłość systemów logistycznych, ale skuteczne rozwiązanie do zabezpieczania dokumentów. Kolejny krok w rozwoju tej technologii dokonała firma Hitachi.

Z powakacyjną ofertą wyrusza do swoich klientów Era, proponując promocję na usługę Eranet, czyli konto pocztowe, umożliwiające obsługę wiadomości e-mail za pośrednictwem telefonu komórkowego. Każdy z abonentów sieci Era lub Era Tak Tak, który zdecyduje się na aktywację usługi we wrześniu za używanie Eranetu przez 120 dni zapłaci symboliczną złotówkę.

Batalia, którą stoczył Pierce Brosnan, znany z roli Jamesa Bonda, o domenę z jego imieniem i nazwiskiem, skończyła się dla aktora pomyślnie. "Cybersquatter" będący w posiadaniu tej domeny przegrał proces w sądzie i zmuszony jest oddać ją gwieździe filmowej.

Firma Overture wywalczyła we frankfurckim sądzie nakaz, zmuszający wcześniejszego partnera - T-Online - do przywrócenia serwisu wyszukiwawczego Overture na domowej stronie. W wyniku wcześniejszych decyzji T-Online zrezygnowało z usług Overture i zaprosiło do współpracy Google.

Koncern Microsoft rozważa wprowadzenie zmian w przeglądarce Internet Explorer w związku z przegranym procesem o naruszenie patentu firmy Eolas Technologies oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego. Zmiany te mogą mieć poważny wpływ na funkcjonowanie wielu stron internetowych. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=58596

W raporcie "Strategia wzrostu wartości spółki dla akcjonariuszy" koncern potwierdził zamiar sprzedaży akcji operatora sieci Plus już w I kw. 2004 r. Według różnych szacunków Polkomtel wart jest obecnie 2 - 3 mld euro, a Orlen jest właścicielem 19,6% akcji społki.

Brytyjska firma Telewest (dostawca usług internetowych) we współpracy z duchownymi z parafii Św. Filipa i Jamesa z miasteczka Bath umożliwiła internautom branie udziału we mszy świętej za pośrednictwem Internetu. Udział co prawda jest niepełny, jednak księża mają nadzieję, że uda im się w ten sposób zainteresować młodzież religią.

Skandynawska TeliaSonera odkupi od Motoroli 35% udziałów w litewskim operatorze sieci komórkowej Omnitel za 117 mln USD.

Motorola zamierza odsprzedać 19 procent udziałów swoim partnerom w konsorcjum Symbian – firmom Nokia oraz Psion. Właśnie minęło 5 lat od jego powstania, w ciągu których założyciele zobowiązali się nie sprzedawać swoich udziałów.

Nowym sposobem na radzenie sobie ze spamem jest odsyłanie niechcianych wiadomości z powrotem do nadawcy – mówią amerykańskie firmy, walczące z powodzią nadsyłanych listów o treściach handlowych. Jednak i to rozwiązanie ma swoje wady.

Jeffrey Lee Parson, oskarżony o stworzenie internetowego robaka W32.Blaster-B, został zwolniony za kaucją po przesłuchaniu w sądzie federalnym w St. Paul. Nastolatek z Minnesoty ma zakaz zbliżania się do komputera.

France Telekom przedstawił w poniedziałek francuskim władzom regulacyjnym ofertę wymiany akcji operatora komórkowego Orange, zaskakując równocześnie rynek publikacją dobrych wyników za pierwsze półrocze