Przegląd Prasy 31.10

Zmieniona dokumentacja na UMTS do odbioru

RZECZPOSPOLITA Ministerstwo Łączności zaprasza zainteresowane firmy do odbioru zmienionej dokumentacji przetargowej na koncesje na świadczenie usług według standardu UMTS. Nową dokumentację można będzie otrzymać w dniach 2-9 listopada. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA Alta Vista wygrała w sporze z firmą, która zarejestrowała kilkadziesiąt nazw domen podobnych w brzmieniu do „Alta Vista”. Spór ze spółką Grandtotalfinances rozsądziła agencja ONZ World Intellectual Property Organization, zajmująca się ochroną własności intelektualnej. (s. 24)

Australijczyk Steven Hourmouzis został skazany za kolportaż w Internecie fałszywych informacji o amerykańskiej spółce Rentech. Wysłał on ponad 4 miliony listów poczta elektroniczną, gdzie przekonywał, że akcje spółki mają gwałtownie wzrosnąć po publikacji informacji o opracowanych rewolucyjnych technologiach. W maju ubiegłego roku kurs walorów Rentech wzrósł dwukrotnie. Zanim notowania tych akcji zostały zawieszone Australijczyk zarobił kilka tysięcy dolarów. (s. 24)

PRAWO I GOSPODARKA Wałbrzyska firma Hesk uruchomiła wortal handlowy dla małych i średnich firm. Giga Hurtownia ma w ofercie 133 wystawców produktów, celem jest pozyskanie 3 tysięcy partnerów. (s. 5)

PULS BIZNESU W połowie listopada firma eKompas uruchomi portal wertykalny o tematyce rynku IT. Będzie to serwis informacyjny dla kupujących i pośredniczących w sprzedaży produktów, usług i technologii. (s. 4)

FINANCIAL TIMES Sun Microsystems poinformował, że zainwestuje 100 mln dolarów w spółki opracowujące technologie mobilnego Internetu. Sama spółka także zaoferuje nowe produkty dla bezprzewodowej komunikacji.

WALL STREET JOURNAL Hutchison Whampoa, operator telefonii komórkowej z Hong Kongu, weźmie kredyt na kwotę 3-4 mld funtów by pokryć wydatki związane z budową sieci UMTS w Wielkiej Brytanii. Pożyczka zostanie zaciągnięta w bankach inwestycyjnych na okres od trzech do pięciu lat.